Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Negenocidni OFF program (3596 bralcev)
Ponedeljek, 26. 2. 2007
Seku




Ni pa rečeno, da bo razsodba vsem všeč ...

... sodišče v Haagu z razsodbo stoletja ...

... v Senegalu pričakujejo izid volitev ...

... pirati zasegli ladjo Združenih narodov v Somaliji ...

... Ferrero-Waldnerjeva na Bližnjem vzhodu, Cheney v Pakistanu ...

... diplomati v Londonu razglabljajo o Iranu ...

OFF NAPOVEDNIK

Da se proti vojaškim silam ljudje ne borijo zgolj na kriznih območjih, priča primer 40-letnika z Nove Zelandije. Moški je iz razočaranja nad vojsko najel buldožer in začel rušiti vojaško zgradbo v mestu Gisborne na Severnem otoku. V stavbi, ki je bila v času napada sicer prazna, se nahaja, oziroma, bolje rečeno, se je nahajala pisarna za nabor. Buldožerski agresor je naredil škode za več tisoč dolarjev. Po dejanju se je možakar predal lokalni policiji.

Proti vojni vsak pač protestira po svoje. Vdova Johna Lennona, 74-letna Yoko Ono pa je prepričana, da novodobne zvezde nimajo veliko skupnega s protivojnimi aktivnostmi nekdanjih zvezd. Seveda ni potrebno posebej poudarjati, da je ob tem preračunljivo omenila svojega pokojnega soproga, ki se je pred več kot 30-imi leti zavzemal proti vojni v Vietnamu. Preračunljivo zato, ker je ravno ta mesec izšel DVD s filmom »ZDA proti Johnu Lennonu«, ki opisuje aktivnosti ameriške vlade proti Lennonu v času njegovega aktivizma. Hja, takšno marketinško zasnovano nasprotovanje vojni bi lahko mirno označili za vojno dobičkarstvo.

Berete proti vojnemu dobičkarstvu nastrojeni OFF.



OFF PROGRAM

Sodišče v Haagu je danes razsodilo, da Zvezna republika Jugoslavija, okrajšano ZRJ, ni kriva za genocid na celotnem območju Bosne in Hercegovine, hkrati pa je tudi ugotovilo, da se je genocid zgodil na omejenem območju Srebrenice. S tem je ZRJ prekršila konvencijo o genocidu, ker masakra ni preprečila. ZRJ je tako vsaj materialno odgovorna za dogodke med vojno na območju Bosne in Hercegovine.

BiH je tožbo proti Zvezni republiki Jugoslaviji oziroma proti njeni naslednici Srbiji in Črni gori vložila leta 1993, obtožnica pa ju je bremenila agresije in genocida. Sodba, katere branje se je začelo danes ob 10-ih zjutraj, pomeni zgodovinsko razsodbo. Kaj razsodba pomeni za Srbijo in Črno goro, nam je pojasnil beograjski pravnik Vladimir Todorić, urednik neodvisnega časopisa Srbska pravna revija, s katerim smo opravili nekaj minutni pogovor.

////////////////////////////////////////////////

Kak problem je nastal v pravni argumentaciji razsodbe, ki jo je danes izreklo sodišče v Haagu?

////////////////////////////////////////////////

Kakšne posledice pa sodba prinaša paravojaškim enotam iz Srbije, ki so na terenu izvrševale vojne zločine? Bodo zločinci ostali nekaznovani?

////////////////////////////////////////////////

V pričakovanju so še vedno v Senegalu, kjer nestrpno čakajo rezultate tamkajšnjih predsedniških volitev. Trenutni rezultati kažejo, da sedanji predsednik Abdoulaye Wade vodi pred svojimi štirinajstimi proti, a je za kakršno koli končno oceno še prehitro. Wade, ki se v zadnjih mesecih sooča z veliko brezposelnostjo, se je že razglasil za zmagovalca, načrte pa mu še zmeraj lahko pokvari kdo od nasprotnikov, še posebej Ousmane Tenor Dieng, ki so ga mnogi videli kot naslednjega predsednika. Senegal je sicer ena izmed redkih afriških držav, kjer so načela demokracije uspešno upoštevana.

Nikakor pa o upoštevanju demokracije ne moremo govoriti v Gvineji, kjer so voditelji sindikatov napovedali, da bodo končali vsesplošni štrajk. Za to so se odločili po objavi namere predsednika Lansane Conte-ja, da bo zamenjal svojega premiera, kar so stavkajoči tudi zahtevali. Premier Eugčne Camara, ki je bil dolga leta dejanski nosilec izvršne oblasti, naj bi bil po mnenju sindikatov preveč pristranski pri svoji politiki. Nerazumljivo pa je, da stavkajoči ne zahtevajo odstopa predsednika, ki je že vrsto let opravilno nesposoben, kar je dejansko dalo neomejeno moč premieru. V demonstracijah je medtem umrlo čez 300 stavkajočih.

Povsem drugačno akcijo so izvedli pirati v vodah Somalije. Ti so zasegli ladjo Združenih narodov, ki je prevažala humanitarno pomoč v severno-vzhodno Somalijo. Tovrstni incident je prvi po osmih mesecih, do sedaj pa pirati še niso sporočili svojih zahtev ali pa tega, v kakšnem stanju je dvanajst-članska posadka. Piratstvo v tem delu sveta sicer ni nikakršna redkost, vendar je število ugrabitev v zadnjih dveh letih drastično upadlo, saj je Zveza islamskih sodišč ostro nastopila zoper takšno početje.

Proti veliki Izraelski operaciji na Zahodnem bregu Zahod očitno ne bo pokazal nasprotovanja. V operaciji, v kateri izraelske sile preiskujejo revnejše predele območja in iščejo tako poimenovane skrajneže, sodeluje okoli 80 terenskih in oboroženih vozil ter buldožerji. Izraelski vojaki so prav tako zaprli glavni vhod v mesto Nablus, številni Palestinci pa so zaradi policijske ure ostali doma. Od začetka operacije so Izraelci pridržali že več kot 20 Palestincev, od katerih so jih pet zadržali v zaporu. Aretirali so tudi lastnika lokalne televizijske postaje Nabiga Breika.

Evropska komisarka za zunanje odnose in evropsko sosedsko politiko, Benita Ferrero-Waldner, medtem prav danes začenja turnejo po Bližnjem vzhodu. Najprej bo obiskal Kairo, nato pa do četrtka še Jeruzalem, Palestinska ozemlja in Aman, so sporočili v Bruslju. Z najvišjimi predstavniki se bo pogovarjala predvsem o možnostih za oživitev bližnjevzhodnega mirovnega procesa in o finančni pomoči Palestincem.

Medtem ko se Ferrero-Waldnerjeva sprehaja po Bližnjem vzhodu se je v Pakistanu nenapovedano pojavil ameriški podpredsednik Dick Cheney, kjer se je sestal s tamkajšnjim predsednikom Pervezom Mušarafom. Glavna tema njunih pogovorov so bila pakistanska prizadevanja za zajezitev nasilja talibanov in privržencev teroristične mreže Al Kaide. O nasilju talibanov v Afganistanu in protiterorističnih ukrepih se je z Mušarafom že pred tem pogovarjala tudi britanska zunanja ministrica Margaret Beckett.

In medtem ko Zahodni politiki lomastijo po svetu v Londonu, poteka srečanje diplomatov desetih najmočnejših držav. Pogovori bodo tekli o Iranu in njegovem jedrskem programu. Ob tem seveda ni zanemarljiva novica, da ameriški načrti za napad na Iran že obstajajo in je tako še vprašanje časa, kdaj jih bo ameriška administracija uporabila. Gre torej pri sestanku v Londonu za zadnje poskuse diplomatskega reševanja problema?

S svojimi problemi se že 15 let ubadajo Izbrisani, katerih status je ostal, kljub prizadevanjem številnih organizacij, vse do danes nerešen. O zadnji pobudi, ki jo je na Evropsko komisijo naslovil Amnesty International, smo se pogovarjali z vodjo projekta policija in človekove pravice Blažem Kovačem.

////////////////////////////////////////////////

Iz agonije mariborskega študentskega radia MARŠ pa je kot ustanovitelj zavoda izstopila Študentska organizacija univerze v Mariboru. Tak sklep so soglasno sprejeli na današnji izredni seji organizacije. Kaj to pomeni za prihodnost radija, smo vprašali Vesno Lovrenc, vodjo aktiva sodelavcev radia MARŠ.

////////////////////////////////////////////////

ODPOVED: Tokratni za genocid ne krivi OFF sta skupaj udarila Seku in Jovana.


Komentarji
komentiraj >>