Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Torek, 1. 1. ´08 ob 19.00 (ponovitev 8. 1. ´07 ob 10.00) MOVEKNOWLEDGEMENT: Listen To Nebukadnezar (Kapa Records, 2007) (3140 bralcev)
Torek, 1. 1. 2008
JureV



NAJ DOMAČA TOLPA BUMOM L. 2007!!! Slabi dve leti je minilo od izdaje zadnje plošče Ant People novomeške zasedbe Moveknowledgment, ki se vrača z novim izdelkom. Pa ne le novim izdelkom, zasedba se je v teh dveh letih tudi korenito spremenila, tako kadrovsko kot tudi zvočno. Po novem šteje zasedba pet članov, v njihovi godbi ne slišimo več trobilne sekcije, prav tako ne ženskega vokala. A kako se to odraža v njihovi glasbi? Z eno samo besedo - odlično! (v celoti!) ...
* Slabi dve leti je minilo od izdaje zadnje plošče Ant People novomeške zasedbe Moveknowledgment, ki se vrača z novim izdelkom. Pa ne le novim izdelkom, zasedba se je v teh dveh letih tudi korenito spremenila, tako kadrovsko kot tudi zvočno. Po novem šteje zasedba le pet članov, v njihovi godbi ne slišimo več trobilne sekcije, prav tako ne ženskega vokala. A kako se to odraža v njihovi glasbi? Z eno samo besedo - odlično!

Samo glasbeno pot Moveknowledgment bi lahko dali v učbenike, kako neka zasedba kvalitetno raste in se iz nadebudnih mladcev levi v skupino z izrazitimi glasbeniki in svojim lastnim, originalnim zvokom. Če so bili na začetku kariere s prvo ploščo “Sun Sun” slovenski odgovor na sodobni funky hip-hop, ki so ga z drugo ploščo “Ant People” nadgradili z mešanico prav te zvočne sodobnosti terzvokom funka in soula sedemdesetih, so na plošči “Listen To Nebukadnezar” prešli v mineštro mnogih glasbenih žanrov in tako ustvarili čisto svoj predalček v glasbeni industriji. Seveda, če je že treba glasbo umeščati v neke regale in prostore v omarah. Skozi celotno obdobje so tako rasli in se razvijali (za razliko od mnogih drugih skupin) v pravo smer in se niso pustili ujeti v pasti zabavne glasbene industrije. S tem so tudi pokazali vsem mlajšim zasedbam, da je edino, kar šteje vztrajnost, ljubezen do glasbe, vaja, predvsem pa, da delaš to, kar te veseli in se ne oziraš na to, ali boš izdelek lahko prodal ali ne. Rezultat potem pride sam po sebi.

Sam zvok nove plošče so Moveknowledgment nakazali že z odličnim jam session nastopom v Gala Hali, dober vtis pa le potrdili na plošči, katere uradni izid je jutri, 6.marca. Ta izide, tako kot “Ant People” pri neodvisni založbi Kapa, ki prav tako kot sama skupina zdravo raste in s svojim katalogom ponuja vedno več kvalitetne glasbe ter na ta način skrbi za razvoj neodvisne scene pri nas in oklofuta marsikatero veliko založbo, ki ji še vedno ni jasno, da se pri nas vali ogromno odlične glasbe.

“Listen To Nebukadnezar” je, kot že rečeno, zrela, dovršena plošča. Aranžmaji posameznih komadov so prefinjeni, nikakor ne predvidljivi. V nekaterih primerih presenečajo z gradacijo same pesmi, ki ji vedno znova dodajajo zvoke in le-ta raste z vsakim prehodom do končnega šusa, spet pri drugih se pesem konča v trenutku, na ´´cut´´, ko to najmanj pričakuješ, kar ni kritika, ampak pohvala, saj te tako vedno znova prime, da si komad zavrtiš še enkrat. Na albumu je tudi kar nekaj potencialnih singlov, na primer ‘Chemicals’, pa naslovna ‘Listen to Nebukadnezar’, ‘I was there’ in pa ‘666’. A kljub vsemu se mi zdi, da je največja odlika plošče prav plošča sama kot celota, saj pelje od začetka do konca in na njej praktično ni slabe skladbe, s tem pa ponuja največji užitek ravno ob poslušanju v celoti. K temu primore tudi premišljeno zaporedje komadov, ki se sprehajajo od ´´hitičev´´ prek umirjenih funky in dub trenutkov do distorziranega šusa.

Če vas skrbi dejstvo, da so fantje ob odsotnosti trobil in ženskega vokala izgubili na zvoku, vas takoj pomirim. Polnost, ki so jo dajala trobila, nadomestijo s precej večjo vlogo synthov, ki jih igra Miha Šajina ter z efekti, za katere ob vokalu skrbi N´toko, ki nekako kar rinejo v ospredje. Le-to jim omogoča ritem sekcija, ki se ne trudi solirat, ampak daje odličen temelj sami glasbi. David Cvelbar na bobnih in Uroš Slak na basu se lepo dopolnjujeta, dajeta komadom pridih žanra, pa naj bo to funk, dub, rock ali hip hop. Odgovarja jim Uroš Weinberger na kitari, ki jih nadgrajuje, se zliva z njimi, ali pa jim pusti na trenutke tudi prehod v ospredje. Celotno zvočno sliko pa zapolnijo synthi. Z vokalom N´toko, kot smo pri njem že navajeni, nat s pravim flowom še bolj izpostavi celotno kompozicijo,.

Da se vse sliši tako kot je treba, znova poskrbi Jani Mujić. Ta je po “Ant People” in svojem sodelovanju s Tonetom Škrjancem na plošči “Lovljenje ritma” znova dokazal, da gre za enega boljših producentov moderne alternativne godbe pri nas. Inštrumenti imajo odličen zvok, verbl seka, bas ima precizen, topel, kitara pa lep in čist zvok. Vse skupaj je zmiksano v pravem razmerju, le synthi mogoče na trenutke malce preveč izstopajo. In tudi pri Janiju velja že prej izpostavljena trditev, ki zajema tako samo skupino, kot založbo, da z z vsako novo izdajo v pravilno smer raste in nadgrajuje svoje udejstvovanje na sceni.

No, za konec še kratko pojasnilo, koga naj bi po mnenju Moveknowledgmenta poslušali. Nebukadnezar je bil vladar novo babilonske države, ki je zavzel Jeruzalem oz. Judejo in izgnal Jude v Mezopotamijo, od koder jih je osvobodil perzijski vladar Kir. Pa naj si potem vsak po svoje razlaga sporočilo.

Skratka, nova plošča Moveknowledgment je odličen izdelek, ki presega meje naše male državice in s katero so fantje dokazali, da je s pravilnim pristopom možno narediti svoj slog, na katerega so lahko ponosni tako oni, kot tudi scena sama, in ki bo ob koncu leta vsekakor med najboljšimi izdelki leta 2007.

pripravil Jure Vlahovič


Komentarji
komentiraj >>