Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Ponedeljek, 19. 3. ´07 ob 19.00 (ponovitev 26. 3. ´07 ob 10.00) URSULA RUCKER: Ma´at Mama (K7, 2006) (2677 bralcev)
Ponedeljek, 19. 3. 2007
hellga



Ursula Rucker: Ma'at Mama

Pred ljubljanskim nastopom v tolpi bumov poslusamo Ursulo Rucker, crno poetinjo in njeno zadnjo socialno kritiko v obliki plošče Ma'at Mama. (v celoti!)
* Danes v tolpi bumov predstavljamo tretji album spoken word glasbenice, ki bo nastopila v cankarjevem domu ----Že na začetku moram priznati, da do ljudi, ki izhajajo iz srednjega sloja ter se samoklicujejo za mesije nižjih razredov oz. klik socialnega podna - gojim posebno distanco, morda celo predsodek. Glasbenik, ki je npr. med bosansko vojno pobegnil v Zda, v vsakem primeru gleda drugače na celo zadevo, kot nekdo, ki je bil v tem prostoru in času popolnoma in nenehno prisoten. Ne razumite me napak - grozote vojne niso same po sebi v osnovi zato nič manjše, če jih gledamo od daleč, trpljenje vsakega pa njegovo največje. Ampak džankija lahko do obisti razume in mu pomaga le nekdo, ki je to že sam preživel in malce težje nekdo, ki mu je mama plačala študij socialnega dela. Pa imenujmo tole pridržek pri pristnosti. Konec koncev cilj ni nič manj plemenit,če o socialni enakopravnosti govori miss slovenije ali pa gandhi ali pa če k revoluciji kliče Britney Spears .

Ursula Rucker je v Zda končala študij novinarstva, najbrz od tu izvira njen socialni moment za boj za pravico na svetu. Poleg tega, da je od moških in celotne družbe depriviligirana ženska, je njena koža za povrh še rjave barve - tako z njenim zadnjim albumom Ma at mama še najprej obravnava teme prikritega rasizma, nasilja in ljubezni v getu, ki je že davno prestopil svoje meje. Morda je Ursula Rucker zdaj nekoliko zrelejša kot je bila pred mnogimi leti na prvencu Supa sister, kjer je njena poezija delovala kot okrasje lounge elektronskim podlagam in ne obratno, kar se zgodi na albumu, ki ga predstavljamo danes. Zvok je namreč resnejši in bolje sovpada z besedili komada, žal mi je samo, da Ruckerjeva večino časa bolj govori in popeva kot poje, ker se mi zdi, da bi s tako lepim glasom lahko naredila še marsikaj več

Na albumu je opazen tudi kvaliteten preskok v spogledovanje z alternativo, saj so bila njena prejšnja dela glasbeno in vokalno bolj zrela za kakšno jamrajočo mtv rnb oddajo, pa čeprav so govorila o posilstvih dojenčkov. No nekaj brutale in šokancije je Ruckerjeva ponudila tudi na temle izdelku, konec koncev je glasnica zatiranih - če pozorno prisluhnite besedilu albuma, kar je tudi njegov namen - boste slišali zgodbe o otrocih, vsakdanjih ljubezenskih pripetljajih, seksu, tabletah, pištolah in črnuhih.

Album otvori otožen komad Humbled, v katerem glasbenica nakaže smer, v katero bi po mojem skromnem mnenju morala iti, da bi svoje potenciale razvila do obisti- masivna trip hopaška podlaga krasno deluje z njenim, lahkotnim, erotičnim nežnim a hkrati močnim glasom medtem ko ji iz ust letijo metulji ko se spominja zbiralca dežja, ki ga je nekoč davno srečala čisto blizu sonca.

Rant je jezno mainstreamovsko fanky obračunavanje s prvim svetom, farmacevtskimi koncerni, kapitalizmom, seksizmom, aidsom, afriko, preveč seksa in premalo ljubezni, in pa sodomijo, ki se hočeš nočeš dogaja vsem nam vsak dan. Black erotica je 4 minutna seksy jazzy epopeja kunilingvusu, ki se spretno razvija od čisto znastvenega biološkega pristopa v mali socialni oh s kajpada čudovitim zaključkom o najdaljši ženski minuti na svetu. I aint your punk ass bitch je bruhanje sovraštva ženske, ki je nekaj let izgubila tako, da je v tipovi kakofoniji zaman iskala ritem in melodijo ter se bolj ali manj neuspešno umeščala na prenatrpan urnik njegovega samoobčudovanja.
Childrens poem je samozavesten izlet o nesrečnih otrocih, ki nam sicer predstavljajo upanje in nedolžnost, a so v današnjem svetu še vedno največje žrtve ubojev, pedofilije in manipulacije. Grozljivi navedki zločinstev iz vsakdanjih medijev sestavljajo jezen poziv vsem, naj svoje otroke zaščitijo ter jim prisluhnejo. Libations je 4 minutno dolgočasno navajanje vseh živih in mrtvih glasebnikov, umetnikov, igralcev in politikov, ki jih Ruckerjeva umešča med pionirje ter opozarja na ponavljanje grozot kot sta holokavst in genocid. Church party je deklamirana zgodba o hip hopu, A-a pa s humorjem prežeta ljubezenska balada o večnem moškem egoizmu in sodobni ženski osamljenosti. Spiri chant je odlična in zanimiva splošna futuristično vizionarska kritika človeštva podprta z didžeridujem, ki gladko spolzi v žalostni Women's song, pesem o mladi črnki Lexis, današnjo predstavitev pa zaključujemo z vzhodnjaško laundžerskim komadom Broken, ki govori o zlomljenem srcu, ki je ostalo kot komar v jantarju, Ruckerjeva pa se sprašuje, če je jantar možno zlomiti, ekstraktirati komarjevo kri in iz nje ustvariti novo življenje.

Njene nastope hvalijo tako novinarji kot moji radijski kolegi, ki so jo že slišali v živo, tukaj pa je v posluh njen izdelek, ki vas morda prepriča, da jo preverite v živo.

pripravila Urša Červ


Komentarji
komentiraj >>