Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
EASA - EVROPSKA ŠOLA ARHITEKTURE NA MESTNEM TRGU; petek, 30.III.07 ob 16.00 (2909 bralcev)
Petek, 30. 3. 2007
nina_sl



Na mestnem trgu 1, v atriju ljubljanske mestne hiše, je od petnajstega marca do danes na ogled razstava Evropske šole arhitekture. Nastala je ob petindvajsetletnici združenja študentov arhitekture. Ob razstavi so v prvih dneh potekala še predavanja na temo mednarodnih povezav v arhitekturi .


Zgodovina EASE sega v Liverpool leta 1981, kjer se je tamkajšnja fakulteta odločila organizirati mednarodno arhitekturno delavnico, s katero bi pridobila sveže poglede in rešitve. Tako s strokovnega kot družabnega vidika so delavnice postale tradicija in prerasle v European Architecture Students' Assembly, ki se v samoiniciativni organizaciji študentov zgodi vsako leto. Duh povezovanja je hitro prerasel v gosto mednarodno mrežo brez predsednika, štaba ali pravnega statusa, ki traja že petindvajset let.

Na prvi pogled razstava Evropske šole arhitekture povprečnemu gledalcu, če ni študent arhitekture ali pa kak arhitekturni entuzijast, ne razkriva ravno največ. Toda po nekaj minutah vidimo, da gre za zgoščeno predstavitev petindvajsetletnice delovanja tega mednarodnega združenja študentov. Mogoče smo pogrešali edinole malce natančnejšo predstavitev razvoja idej in projektov, ki potekajo v okviru omenjene povezave. Kajti zaradi nje se nedvomno brusijo in utrinjajo zanimive rešitve urejanja širšega evropskega prostora, ki se bodo najbrž že v nekaj letih udejanile skozi mlade potenciale, na novo zaposlene v raznih mednarodno priznanih arhitekturnih birojih.

Ker pa so ob odprtju razstave vzporedno potekala tudi predavanja na temo mednarodnih povezav predstavnikov različnih šol širom Evrope, pa so tisti, ki jih je to zanimalo, lahko prav tako prišli na svoj račun. Navdušil je predvsem podatek o aktivnem uporabljanju vzpostavljenih mednarodnih povezav in izmenjav med študenti, ki zagotovo pomeni bolj zanimiv in kvalitetnejši dodiplomski študij arhitekture.

Razstava je sestavljena iz dveh delov. Prvi je informativni in predstavlja evropske šole arhitekture. Drugi je prezentacijski in predstavlja delovanje in aktivnosti mreže EASA v zadnjih letih. Razstavo so prvič postavili na srečanju nacionalnih predstavnikov mreže EASA v Moskvi, nato pa je svojo pot nadaljevala preko Budimpešte, Beograda in Zagreba do Ljubljane. Sledijo Riga, Dublin in druga mesta.


Razstava ni kataloškega značaja, saj ne predstavlja vseh evropskih šol. Gre za nabor zanimivih šol, selekcijo, ki obiskovalcem daje vtis o današnjem dogajanju v arhitekturi širšega evropskega prostora. Ponuja pregled mednarodnih povezav, izmenjav in direktnih kontaktov predstavljenih univerz.

Razstavo, ki se danes zapira, je v atriju magistrata pogledala Nina S.



Komentarji
komentiraj >>