Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Ameriške nebuloze OFF (2969 bralcev)
Petek, 20. 4. 2007
Anja S



''Bomb Iran'' by John McCain... Amnesty International obsoja Irak zaradi izvajanja smrtne kazni ...

... notranji ministri v Luksemburgu o vključevanju novink v Schengen ...

... gradnja varnostnega zaščitnega zidu v Iraku ...

... vroča predsedniška kampanja v Franciji ...

OFF NAPOVEDNIK

Predsedniška kampanja v ZDA je čas, ko si vsi kandidati s številnimi nastopi na vsaki pasji veselici pumpajo ego, njihovi podporniki v zrak spuščajo balone, iz ust pa huronske vzklike navdušenja. Zdi se, kot da vsebina ni pomembna, pomembno je nastopaštvo. Več se o določenem kandidatu govori, bolje se mu piše. Ali pa floskula: vsaka, tudi negativna reklama, je pozitivna promocija. Pred dnevi se je izkazal predsedniški kandidat, republikanski senator John McCain na srečanju z vojaškimi veterani v kraju Murrells Inlet. Na vprašanje, kaj storiti z Iranom, je občinstvu zapel parodijo na pesem skupine Beach Boys z naslovom Barbara Ann, katere besedilo je spremenil v Bomb Iran.

izjavo lahko poslušate na youtube //////////////////////////////////////////////////////////


McCain odločno podpira Bushevo politiko v Iraku in se zavzema za nadaljevanje ameriške invazije Iraka. Prav zaradi tega pa mu podpora v javnosti drastično pada. Nekdaj vodilen predsedniški kandidat med republikanci trenutno zaostaja za nekdanjim newyorškim županom Rudyjem Giulianijem ter celo za nekdanjim senatorjem in Tennesseeja Thompsonom, ki sploh še ni vstopil v tekmo.

OFF PROGRAM

Amnesty International poskuša vzbujati slabo vest pri Iraku zaradi izvajanja smrtne kazni. Bagdad poziva, naj nemudoma preneha z izvrševanjem smrtne kazni in jo postopoma popolnoma odpravi. V letu 2006 so v Iraku usmrtili najmanj 65 ljudi, sporno pa je tudi, da obsojenec nima nobene možnosti za pomilostitev in zmanjšanje kazni. Več o pozivu Amnesty International-a nam je povedal predstavnik slovenske sekcije Blaž Kovač.

//////////////////////////////////////////////////////////////


Ali je poročilo povezano s trenutnimi razmerami v Iraku?

//////////////////////////////////////////////////////////

ZDA si umirjanje krize v Iraku predstavljajo z gradnjo varnostnega zaščitnega zidu okoli Bagdada. Že od 10. aprila ameriški vojaki postavljajo petkilometrski betonski zid okoli sunitske skupnosti Azamija, ki bo to območje na vzhodnem bregu reke Tigris ogradil od sosednjih šiitskih četrti. S tem naj bi se preprečil dostop samomorilskim napadalcem, milicam in ostalim nezaželenim v sunitsko območje. In po mnenju ZDA posledično omogočil večjo varnost na območju konfliktnega Bagdada. Ali pa le še bolj poglobil nezaupanje med različnimi iraškimi skupnostmi?

Severna Koreja kaže prve znake sodelovanja z Mednarodno agencijo za jedrsko energijo. Po tem, ko bi že pred šestimi dnevi morala zapreti jedrski reaktor v Yongbyonu, bo to storila takoj, ko bodo sproščena donatorska finančna sredstva. Oziroma bodo v državo lahko vstopili inšpektorji in se pogovorili o zaprtju reaktorja.

V somalijski prestolnici Mogadiš so se znova spopadli uporniki in provladne etiopske sile. Samo včeraj je bilo ubitih najmanj dvajset ljudi, več sto ranjenih. Zaradi nedostopnosti območja, kjer že ves dan streljajo vsevprek, število žrtev ni jasno.

Volitve v Franciji niso le vroča tema med francoskimi državljani, na izid volitev nestrpno čakajo tudi ostale evropske države. Kljub temu, da evropske teme niso bile v ospredju pozornosti kandidatov, pa bo izbira bodočega predsednika imela velik vpliv na reševanje ustavne krize Unije. Sarkozy se bolj nagiba k okrnjeni pogodbi, ki se ne bi več imenovala ustava. Royalova vztraja, da bi bilo treba v ustavo bolj vključiti socialno dimenzijo Evrope, Bayrou pa je med vsemi najbolj naklonjen ideji evropske federacije. Če malo karikiramo bi trenutno predsedujoči Angeli Merkel pri snovanju institucionalne prenove Unije najbolj ustrezal Sarkozy, ki v nasprotju z Royalovo in Bayroujem ne bi razpisal referenduma o ustavni pogodbi.

Slovenija naj bi po mnogih prestavitvenih rokih konec leta vstopila v Schengen. Že od začetka meseca na mejah vzpostavljajo alternativni schengenski informacijski sistem za novinke, ki nacionalni sistem povezuje z osrednjim v Strasbourgu. V Luksemburgu pa danes notranji ministri Unije razpravljajo o napredku novink pri vzpostavljanju mehanizmov prostega pretoka prebivalstva med državami Unije. In priseljenski politiki, saj se po mnenju ministrov spomladi okrepi pritisk prebežnikov iz afriških držav na južne evropske meje.

Vsak na svoji strani sta ta teden tudi ministrstvo za pravosodje in urad predsednika države. Kot je že znano, je ministrstvo ta teden predlagalo, da bi kandidate za sodnike mednarodnih sodišč imenovala vlada in ne več predsednik, kot je to veljalo do sedaj. S tem bi ministrstvo zmanjšalo pristojnosti predsednika. V uradu predsednika pa so mnenja, da bi po predlaganem predlogu izginilo ravnovesje med zakonodajno, izvršno in sodno oblastjo. No, nesoglasij je očitno konec, saj so novelo umaknili in odločitev prepustili razpravi v strokovni javnosti.

Še vedno javnosti ni znano, kam se bo preselila romska družina Strojan. Minister za okolje in prostor Janez Podobnik je najavil, da bodo do devetnajstega maja izpeljani vsi pravno-formalni postopki glede podpisa dogovora o novi lokaciji. To pa bodo zaradi možnosti nasprotovanj lokalnih skupnosti razkrili šele ob podpisu dogovora.

Ta vikend bodo po celi Sloveniji potekale številne akcije v okviru svetovnega dneva Zemlje. Gorazda Pretnarja, bivšega sodelavca ministrstva za zdravstvo smo povprašali, kako ocenjuje tovrstna prizadevanja po varstvu in zaščiti okolja.



Komentarji
komentiraj >>