Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
goriška brda rebula off program (3665 bralcev)
Petek, 4. 5. 2007
Urh



goriška brda in rebula... ameriški demokratski kandidat za predsednika Barack Obama je 18 mesecev pred volitvami že pod posebno zaščito ...

... Sudan in Čad sta dosegla dogovor o stabilnosti na meddržavnih mejah ...

... stabilnost ogroža kriminal na Karibih ...

... v Milanu hoče oblast zrušiti začasni umetniški prostor Isola art center ...

OFF NAPOVEDNIK

Prekomerno pitje alkohola škoduje zdravju je znamenit stavek, ki krasi reklame, ki oglašujejo to legendarno omamno substanco. Seveda se ministrstvo za zdravje – ki bi se v bistvu moralo imenovati ministrstvo za bolezni in je zasvojeno s tem, da je 'zdravo' - trudi, da bi te neznanske užitke žlahtnih kapljic ljudem prepovedalo, vendar jim to ne uspeva dobro. Zakaj že? V Goriških Brdih se začenja osmi praznik rebule in oljčnega olja, ki ga med drugim organizira tudi Društvo ljubiteljev rebule. To društvo pa je potencialni partner društva cinikov. Geslo Društva ljubiteljev rebule je: Dobro se pripravljamo, da bi vas navdušili z domačimi dobrotami in okusno avtohtono rebulo, obdano s prijetno družbo in kopico dobre volje, brez katerih tudi ne gre. Več o dogodku nam bo povedala predsednica Društva ljubiteljev rebule, Agnes Mišigoj.

////////////////////////////////////////////////////////////

Stavek Ni sile, ki bi preprečila, da se komunizem razvije po vsem svetu ne drži, drži pa: ni sile, ki preprečila, da ljudje pijejo alkohol.

OFF PROGRAM

Temnopolti ameriški demokratski kandidat za predsednika Barack Obama je 18 mesecev pred volitvami že pod nadzorom ameriških tajnih služb. Zakaj je pod nadzorom tako hitro, uradno nihče noče pojasniti, so pa ugibanja, ali je tako imenovana posebna zaščita bila uvedena zaradi groženj Obami ali pa gre zgolj za rutinsko zaščito, ker Obama kandidira za predsednika. Za primerjavo povejmo, da je bila pred zadnjimi volitvami demokratskima kandidatoma Johnu Kerryju in Johnu Edwardsu dodeljena posebna zaščita devet mesecev pred volitvami. Seveda obstaja še tretja možnost, da si nekdo iz vrha Združenih držav Amerike enostavno ne želi, da bi bil Obama predsednik in mu je bil zato tako hitro dodeljen nadzor pod pretvezo zaščite. Več o tedenskem dogajanju v Združenih državah Amerike nam bo povedala redna poročevalka Radia Študent Lidija Poljaček.

////////////////////////////////////////////////////////////

Realnost Superhika še najbolj doživljajo v Afriki, kjer sta se Sudan in Čad sporazumela, da bosta pri zagotavljanju stabilnosti na meddržavnih mejah sodelovala z Afriško unijo in Združenimi narodi. Čad sicer meji na nemirno sudansko pokrajino Darfur, kjer nihče ne zna zagotoviti miru, prav tam pa sta se prejšnji mesec spopadli sudanska in čadska vojska. Konflikt v Darfurju se je razširil tudi na Čad, zaradi česar je v kampih za begunce pristalo 120.000 čadskih državljanov. Sudanski predsednik Omar al-Bashir in njegov čadski kolega Idriss Deby sta se v Savdski Arabiji prav tako zavezala, da ne bosta vzpodbujala lastnih upornikov pri spopadih. Lepe besede, ki pa bodo težko postale realnost.

Z vedno večjim nasiljem in kriminalom se spopadajo Karibske države. Atributi so jasni: droge, trgovanje z orožjem in mladostniško nasilje. Študijo o porastu kriminala je naredil urad združenih narodov za droge in kriminal, pri tem pa opozarjajo, da Karibski otoki sami verjetno problema ne bodo znali razrešiti, zato se mora za zmanjšanje kriminala zavzeti tudi mednarodna skupnost. Karibski otoki so sicer pomembna postaja pri potovanju drog, saj iz njih pošiljke večinoma romajo naprej v Evropsko unijo in Združene države Amerike.

Kitajska naftna firma PetroChina se hvali, da je našla največje zaloge nafte v državi v zadnjem desetletju. Najdišče polja Jidopng Nanpu se nahaja na severovzhodni kitajski obali, vseboval pa naj bi tri milijarde sodov nafte. Kitajska je sicer za Združenimi državami Amerike druga največja porabnica nafte. Zahodni analitiki menijo, da bodo iz najdišča potegnili manj kot četrtino omenjene količine, vendar gre še vedno za veliko najdbo. Korporacijo Petrochina si z 90 odstotki delnic lasti kitajska nacionalna naftna firma.

Venezuelski predsednik Hugo Chavez pa nadaljuje svojo pot nacionalizacije. Tako je sedaj napovedal nacionalizacijo največjega venezuelskega proizvajalca jekla Sidor in pa bančnega sektorja. Nekateri sicer mislijo, da je Sidor že nacionaliziran, saj je ta v lasti luksemburškega podjetja Ternium, ki si ga lasti argentinski konglamerat Techint Group, kot pa se ve, sta argentinski predsednik Nestor Kircher in Chavez zaveznika. Chavez sicer Sidorju očita, da večino svojih proizvodov proda v tujino, kar domača naftna podjetja sili, da cevi za naftovode kupujejo od Kitajcev. Pred kratkim je Chavez podržavil proizvodnjo nafte.

Protestniki v Moskvi so napovedali, da ne bodo več blokirali estonske ambasade. Protesti so se začeli zaradi premika kipa sovjetskega vojaka v Estoniji. Protestniki še vedno želijo opravičilo iz Estonije, medtem ko se Rusija ni odzivala na prošnje in Evropske unije in NATA, naj demonstracije ustavijo, saj je šlo po mnenju Kremlja za miroljubne proteste. V baltskih državah trenutno vlada proti-sovjetsko vzdušje, saj hočejo prepovedati tudi rdečo zvezdo kot simbol. Rusi so leta 1940 v okviru pakta s Hitlerjem zasedli Estonijo, nakar so jo ob prekinitvi pakta izgubili, nato pa so jo leta 1944 zopet 'osvobodili' izpod nacionalsocializma.

Mestne oblasti v Milanu bi rade zrušile umetniški Art Center Isola. Situacija je podobna kot v Ljubljani z Rogom, saj je Art Center Isola v lasti mesta, v njem pa od leta 2003 delujejo različni umetniki in prostovoljci. Razlog za rušenje pa je trivialen, saj naj bi uporabniki objekta ogrožali okolico in naj bi na njo imeli negativen impakt. Situacijo nam bo razložil aktivist Alberto Pesabento.

////////////////////////////////////////////////////////////

Vodja poslanske skupine Slovenske demokratske stranke Jože Tanko je dejal, da je za na pol kaotično stanje v parlamentu, ko po razpadu Liberalne demokracije še vedno nimamo delovnih mest v državnem zboru, kriva LDS, ki noče sprejeti koalicijskega predloga. Zakaj ga noče sprejeti, nam bo povedal vodja poslanske skupine Liberalne demokracije Aleš Gulič.

////////////////////////////////////////////////////////////

ODPOVED: OFF je pripravil Urh, sledi kultivator o nesvobodnih medijih in profesionalcu Jančiču, ki ga pripravljata Boris in Maja.



Komentarji
komentiraj >>