Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Protokolarno nevarni OFF (3416 bralcev)
Ponedeljek, 14. 5. 2007
Anja S



Nevarna vožnja ob hrvaškem predsedniku Mesiču
... V Armeniji zopet slavili provladni Republikanska stranka in Uspešna Armenija ....

... v Turčiji znova demonstracije...

... nov val spopadov med palestinskima gibanjema Hamas in Fatah...

... v Afganistanu ubit eden izmed vodilnih talibanskih poveljnikov Mula Dadula ...

... Jelinčič poziva Janšo k odstopu Bručana ...

OFF NAPOVEDNIK

Varovanje pomembnih oseb je lahko tudi nevarno, pa čeprav je le protokolarne narave. Seveda tu napeljujem na spremstvo političnih voditeljev in ostalih elitnežev na udeležbah tako imenovanih pasjih procesij, ko se kolone črnih Mercedesov in beemvejev z zasteklenimi okni valijo po mestnih ulicah. Nedavno je na eni takšnih mestnih voženj utrpel poškodbe policist na motorju iz spremstva kolone vozil hrvaškega predsednika Stipeta Mesiča. Ko se je v prometni špici množica vozil premikala po ulicah Vojniča, je policist v predhodnici spremstva zletel s ceste v obcestni jarek in si zlomil levo nadlahet. Ironično temu ni bil kriv nikakršen atentat ali kak pijani voznik, ampak pes, ki se je ravno takrat odločil prečkati cesto.

Da bi se policist izognil teku štirinožnega ljubljenca, je požrtvovalno zaustavil in nevešč tovrstnih akrobacij padel v jarek. Zaradi poškodb so dvaintridesetletnega policista zadržali v karlovški splošni bolnišnici. Ob tem je policist poškodoval motor za okoli 2000 evrov. Kdo bo to plačal in, ali bo policist dobil odškodnino, ni jasno. Je pa očitno, da varovanje politikov ni le protokolarna zadeva, ampak je lahko tudi izredno nevarna.

OFF PROGRAM

Mula Dadula, eden izmed vodilnih talibanskih poveljnikov in domnevno glavni načrtovalec uporniških operacij v Afganistanu, je bil včeraj ubit med vojaško operacijo mednarodnih in afganistanskih sil na jugu države. Smrt Dadule, ki ga povezujejo tudi z ugrabitvijo italijanskega novinarja Daniela Mastrogiacoma, ne bo imela večjih vplivov na organiziranost talibanov v Afganistanu.

Palestinski notranji minister Hani Kavasmi je odstopil, potem ko je med vladajočim Hamasom in Fatahom izbruhnil nov val spopadov. Sicer je zaradi čedalje slabših varnostnih razmer na območju Gaze hotel odstopiti že pred dvema tednoma, a takrat premier Ismail Hanija njegovega odstopa ni sprejel. Konec tedna je v najhujših spopadih po februarski sklenitvi premirja med gibanjema Hamas in Fatah umrlo najmanj sedem ljudi. Nekaj ljudi je bilo ugrabljenih, med njimi tudi lokalni voditelj Hamasa, Ali Ašarif. Sicer sta gibanji ob egiptovskem posredovanju ponoči zopet sklenili premirje, kar pa ni vplivalo na prenehanje spopadov.

Že dva dni pa se streljajo v Pakistanu, natančneje v Karačiju. V spopadih, ki so jih sprožili provladni aktivisti, je izgubilo življenje že 41 ljudi. Zaradi izbruha nasilja delavci v več pakistanskih mestih stavkajo. V glavnem mestu Islamabad pa so ubili visokega uslužbenca pakistanskega vrhovnega sodišča, Sjeda Hamada Razo.

Včeraj so v Armeniji potekale parlamentarne volitve, v katerih sta znova slavili provladni Republikanska stranka in Uspešna Armenija. Čeprav so bili mednarodni opazovalci, večina iz Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi, z organizacijo volitev zadovoljni, so opozicijske stranke rezultate zavrnile kot prirejene in napovedale proteste. Kljub temu, da si večina Armencev želi sprememb, pa je opozicija preveč razdrobljena, da bi dobila potrebne glasove za zmago.

V Turčiji so zopet potekale demonstracije zoper vladajočo Stranko za pravičnost in razvoj, ki želi povečati vlogo religije v turški družbi. V mestu Izmir, ki velja za oporišče turškega sekularizma, se je zbralo okoli pol milijona demonstrantov.

Papež Benedikt XVI je zaključil petdnevni obisk v Braziliji. V svojem zadnjem nagovoru pred škofi in kardinali Latinske Amerike in Karibskega otočja je obsodil globalizacijo in marksizem. Po njegovem naj bi bili ti krivi za čedalje večje težave v Latinski Ameriki. Prav marksizem in teologija osvoboditve in socialne pravičnosti naj bi uničila človeški duh. Za slabljenje rimskokatoliške cerkve v tem delu sveta papež krivi tudi sekularizem, hedonizem, brezbrižnost in proselitizem številnih sekt, animističnih religij in novih pseudoreligij.

Francoski predsednik Nicolas Sarkozy se je sestal z voditelji največjih sindikatov v Parizu. Ti se namreč bojijo, da namerava Sarkozy s svojimi načrtovanimi gospodarskimi reformami omejiti vpliv organiziranega delavskega razreda. Znano je, da novi predsednik namerava ukiniti 35-urni delovni teden, steber moči sindikalnega boja.

V torek izvoljeni predsednik srbske skupščine, radikalec Tomislav Nikolić, je včeraj zvečer odstopil, potem ko je parlament končal razpravo o njegovi razrešitvi, ki jo je predlagal demokratski blok. Nikolić sprva glasovanja o svoji razrešitvi ni dovolil, je pa povedal, da bo odstopil, ko bo čas za to. Zabavno je bilo v skupščini že noč pred njegovim odstopom. Ko so poslanci skupščine izvedeli za zmago srbske pevke Marije Šerifovič s pesmijo Molitva na Evroviziji, se je Nenad Čanak iz Lige socialnih demokratov Vojvodine takoj oglasil. Poslušajmo dogajanje v skupščini.

/////////////////////////////////////////////////////

Parlament je pred kako uro končal obravnavo predloga zakona o ministrstvih, sedaj mora potrditi še novega predsednika skupščine in Koštuničeva vlada bo lahko začela delovati.

Predsednik Slovenske nacionalne stranke, Zmago Jelinčič, od premiera Janše zahteva, da odstavi Bručana s položaja ministra za zdravje. Bručan je od prevzema svojega položaja storil že preveč napak, zaradi katerih bi moral odstopiti. Jelinčič je kot najbolj očitne navedel sporni nakup operacijskih miz, nepravilnosti pri gradnji Pediatrične klinike in oviranje preoblikovanja Vzajemne.


Ob šestih zvečer se bo v Cankarjevem domu odvila okrogla miza študentskega politološkega društva Polituss na temo Demokratična Slovenija?. Gosta bosta Spomenka Hribar in France Bučar. Več o namenu okrogle mize nam je povedala članica društva, Tanja Mozetič.


//////////////////////////////////////////////////////


Komentarji
komentiraj >>