Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Rockerski OFF (3183 bralcev)
Ponedeljek, 11. 6. 2007
Anja S



kmalu bivši premier Tony Blair v svojih rockerskih časih ... ameriški senator Joe Lieberman poziva k napadu na Iran ...

... ameriška vojska oborožuje sunite v Iraku ...

... v Nairobiju odjeknila eksplozija ...

... Sarkozy dobil večino v parlamentu ...

... drugi krog lokalnih volitev v Italiji ...

... oglobili udeležence protestnega shoda Avtonomne tribune ...


NAPOVEDNIK

Britanski premier Tony Blair se bo s položaja prvega človeka vlade poslovil 27. junija, ko ga bo zamenjal Gordon Brown, dosedanji finančni minister. Po desetih letih vladavine bo imel Blair odslej neznansko veliko časa, da uresniči vse svoje skrite želje in ambicije, ki jih zaradi časovne stiske do sedaj ni mogel. Tudi Britanci se sprašujejo, kaj namerava Blair početi v prihodnosti. Stavnica Paddy Power je že izkoristila moment in vonj po zaslužku ter začela sprejemati vplačila za vrsto aktivnosti, ki bi se jih lahko lotil Blair.

Največ Britancev stavi na to, da bo naslednja Blairova zaposlitev serija predavanj po Združenih državah Amerike, sledi pisanje spominov in kolumn v kakšnem pomembnejšem britanskem časniku. Nekateri so svoje funte zastavili tudi za možnost, da Blair postane generalni sekretar Združenih narodov ali pa ponovno oče. Izključena pa tudi ni napoved, da bo reaktiviral svoj študentski bend Ugly Rumours in odšel z njimi na svetovno koncertno turnejo.

Če bodo zneski stav dovolj visoki, bi sam Blair lahko s tančico preračunljivosti zaslužil lepe denarce. Si predstavljate Blaira kot rock zvezdnika?

OFF PROGRAM

Konec tedna se je v Albaniji mudil ameriški predsednik George Bush. V Prištini so njegov obisk že označili za zgodovinski, še posebej zadovoljni so bili nad njegovo podporo neodvisnosti Kosova.

Manj zadovoljni pa so nad Bushevim obiskom v Bolgariji. Tja je Bush pripotoval že včeraj zvečer. Glavne teme pogovorov so odpiranje ameriških vojaških baz v Bolgariji, namestitve ameriškega protiraketnega ščita v Evropi, prihodnji status Kosova in usoda petih bolgarskih medicinskih sester, ki so v Libiji obsojene na smrtno kazen zaradi namerne okužbe 400 otrok z virusom HIV. Bush je že pozval Libijo, da izpusti vseh pet medicinskih sester. Obisk v Bolgariji je izkoristil tudi za ponovni poziv Rusiji, naj sodeluje pri izgradnji protiraketnega ščita v Evropi.

Kako prizadevne so Združene države Amerike pri tem, da bi sčasoma zapustile Irak in predale oblast Iračanom, priča podatek, da ameriška vojska oborožuje sunitske skupine, ki so se zavezale boju proti aktivistom Al Kaide. To je nova taktika, ki naj bi po mnenju ameriške vojske zajezila spopade med sunitskimi in šiitskimi pripadniki. Mnogi, tudi tisti na strani Američanov, menijo, da bi to privedlo samo še v večji kaos in zaostritev tamkajšnjih spopadov.

Je pa po mnenju ameriškega senatorja Joea Liebermana popolnoma legitimen ameriški vojaški napad na Iran. Le tako bi lahko ustavili napade na ameriške sile v Iraku, ki jih sponzorira Teheran. Lieberman dodaja, da je Iran v Iraku ubil najmanj 200 ameriških vojakov, zato le besedna pogajanja z Iranom ne bodo dovolj. Potrebna je agresija na vojaške baze znotraj meja Irana, kjer se Iračani posebej urijo za to, da potem ubijajo ameriške sile.

V napadu na most južno od Bagdada so bili ubiti trije ameriški vojaki. Število mrtvih med ameriškimi silami je od marca 2003 naraslo na 3501.

V središču kenijske prestolnice Nairobi je pred predstavništvom somalijske vlade odjeknila eksplozija, ki je zahtevala najmanj eno žrtev, šest ljudi je ranjenih. Odgovornosti za napad ni prevzel še nihče, je pa to prva eksplozija po letu 1998, ko je bilo v sočasnih napadih na ameriško veleposlaništvo ubitih 225 ljudi.

Volitve v zgornji dom parlamenta, ki potekajo v Egiptu, spremlja nasilje. Do sedaj so spopadi med privrženci vladajoče stranke in neodvisnih kandidatov zahtevali smrtno žrtev. Glavni opozicijski stranki, panarabski naseriti in liberalna stranka Vafd, bojkotirata volitve. Največji opozicijski blok Muslimanska bratovščina pa je zaradi ustavne uredbe, ki ji prepoveduje politično delovanje, svoje kandidate prijavila pod slogan »Islam je rešitev«. Bratovščina poroča o politični zaroti, saj je bilo samo v nedeljo aretiranih dvaindvajset njenih članov. V zadnjih šestih mesecih je število aretiranih članov Muslimanske bratovščine naraslo na 790.

V Italiji se končuje drugi krog lokalnih volitev. Volišča bodo odprta do tretje ure popoldan, izidi bodo znani pozno zvečer. Drugi krog poteka v okrožjih, kjer kandidati v prvem krogu niso prejeli 50 odstotkov glasov. Vladajoča levosredinska koalicija je v prvem krogu doživela poraz, saj so Berlusconijevi opozicijski kandidati zmagali v trinajstih od šestindvajsetih pomembnejših mest. Zato je Berlusconi že pozval vlado naj odstopi.

Vladajoča stranka Unija za ljudsko gibanje je na francoskih parlamentarnih volitvah dobila ogromno večino v parlamentu. S tem je predsedniku Nicolasu Sarkozyju po predsedniških volitvah priznan ponovni uspeh in zagotovljena podpora pri izpeljavi njegovega programa reform. Poraženka tako predsedniških kot parlamentarnih volitev, Socialistična stranka Segolene Royal, poziva volivce, naj se udeležijo nedeljskega drugega kroga volitev. Ta bo odločil o dokončni razdelitvi poslanskih mandatov v skupščini.

Kmetijski ministri držav Evopske unije so se zbrali v Luxemburgu, da bi razpravljali o reformi sektorja sadja in zelenjave. Sporna točka reforme je prehod na proizvodno-nevezano enotno plačilno shemo, saj bi države tako le stežka dobile sredstva zanj. Najbolj vroče polemike pa je izzvalo vprašanje kriznih ukrepov v povezavi z organizacijami proizvajalcev. Po novem naj bi bili do kriznih ukrepov, beri finančnih sredstev, upravičeni le tisti kmetje, ki so združeni v organizacije. Mnogi nasprotujejo temu predlogu, tudi Slovenija, saj bi morali biti do ukrepov v kriznih primerih upravičeni vsi pridelovalci.

In še dogajanje po Sloveniji. Na novinarski konferenci Zveze ekoloških gibanj so predstavili svoje stališče do gradnje četrtega javnega letališča za potrebe NATA. Več o tem je povedal predsednik zveze, Karel Lipič.

/////////////////////////////////////////////////////

Udeležence mirnega protestnega shoda Avtonomne tribune, ki je potekal pred približno dvema tednoma, so s strani policije seznanili, da bodo morali plačati od 250 do 400 eurov globe zaradi udeležbe na neprijavljenem shodu. Policija jih je oglobila zaradi, citiramo: Stopili so v avlo Ministrstva za visoko šolstvo, kjer so varnostnika stisnili v kot in ga zadrževali, pri tem pa po celotni avli lepili plakate s protivladno vsebino in prebirali peticijo za ministra Zupana. Ko so želeli vstopiti v druge zasebne prostore ministrstva, jim je to varnostnik preprečil." Več o dopisu nam je povedal eden izmed udeležencev shoda, Gal Kirn.

/////////////////////////////////////////////////////

In ukrepi zoper dopisa.


Komentarji
komentiraj >>