Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Sreda, 4. 7. ´07 ob 19.00 (ponovitev 11. 7. ´07 ob 10.00) BAD BRAINS: Build The Nation (Megaforece Records, 2007) (2729 bralcev)
Sreda, 4. 7. 2007
BIGor



Bad Brains: Build The Nation

V poplavi ponovnih shodov in vračanja na glasbeno sceno po letih, petletki, desetletju ali še več se prav lahko zgodi, da pomotoma navedemo, da je letošnji album skupine Bad Brains povratniški, kar ni res! S ploščo “Build a Nation” ta afro-ameriška skupina nadaljuje svojo nihajočo kariero. V tridesetih letih so se nekajkrat stepli, se razšli, se celo preimenovali in se ponovno sešli, zaradi novih ustvarjalnih navdihov in vzgibov ter tudi iz finančne nuje. Na tej poti se je menjala tudi postava. Manjkajoče originalne člane so nadomestili gostujoči glasbeniki in pevci. Na albumu “Build a Nation” se predstavlja originalna zasedba Bad Brains s pevcem H.R.-om, njegovim mlajšim bratom, bobnarjem Earlom Hudsonom, kitaristom Dr. Knowom in basistom Darrylom Jeniferjem – se pravi postava, ki je zapisala Bad Brains med ključna imena ameriškega hard cora. (v celoti!)

* V poplavi ponovnih shodov in vračanja na glasbeno sceno po letih, petletki, desetletju ali še več se prav lahko zgodi, da pomotoma navedemo, da je letošnji album skupine Bad Brains povratniški, kar ni res! S ploščo “Build a Nation” ta afro-ameriška skupina nadaljuje svojo nihajočo kariero. V tridesetih letih so se nekajkrat stepli, se razšli, se celo preimenovali in se ponovno sešli, zaradi novih ustvarjalnih navdihov in vzgibov ter tudi iz finančne nuje. Na tej poti se je menjala tudi postava. Manjkajoče originalne člane so nadomestili gostujoči glasbeniki in pevci.

Na albumu “Build a Nation” se predstavlja originalna zasedba Bad Brains s pevcem H.R.-om, njegovim mlajšim bratom, bobnarjem Earlom Hudsonom, kitaristom Dr. Knowom in basistom Darrylom Jeniferjem – se pravi postava, ki je zapisala Bad Brains med ključna imena ameriškega hard cora. Tista, ki je ustvarila neprekosljiv album osemdesetih let “I Against I”. Pravzaprav ena ključnih zasedb osemdesetih let, ki je veljala in še danes velja za vir navdiha in vzor številnim imenom, tudi takšnim kot so Red Hot Chilli Peppers, Beastie Boys, Fishbone, Living Colour, Rage Against The Machine, System of a Dawn.

V prvem obdobju med leti 1978 in 1984 je bila skupina Bad Brains opazna na hardcorovski sceni le zaradi svojega afro-ameriškega porekla; ampak predvsem njen dualizem kratkih, udarnih in agresivnih hard core pesmi in na drugi strani lagodnih reggae štiklov je bila odlika te skupine rastafarijancev. Igrali so hitreje kot Dead Kennedys, znali so ga pošteno zadabirati; izbruhniti angažirano družbeno kritiko ter se prikloniti in slaviti svojega edinega Jahja. Zaradi vere so bili tudi homofobi, kar se je hitro razvedelo na ameriški underground sceni po hudem prepiru s teksaškima skupinama Big Boys in Dicks, čigar pevci so bili odkriti homoseksualci. Z minevanjem zgodnjih osemdesetih let je ameriška hard core punkovska scena postajala vedno agresivnejša in eden od razlogov za razhod skupine leta 1984 je bil beg od tega nasilja, agresivnih majic, polnih lobanj in smrti. H.R.-ja pa je preganjala misel po igranju čiste rastafarijanske glasbe, reggaeja, ki ga je začel izvajati pod svojim imenom. Vendar je bila skupina po dobrem letu ponovno skupaj in leta 1986 izdala že omenjeni prelomni album “I Against I”, ki je pravzaprav postal njihov zaščitni znak. Sčasoma se je celo izkazalo, da ga tudi sami Bad Brains ne morejo preseči. Čeprav je bil album “Quickness” iz leta 1989 nadaljevanje začrtane poti, so se na njem že vračali svojemu dualizmu – ostra, hitra pesem ali pa lagodni reggae. Skozi devetdeseta je skupina delovala v okrnjenih postavah in občasno izdala tudi kakšno ploščo. Leta 2002 je nase zopet opozorila z albumom “I And I Survived” in na sceni je bila spet originalna postava Bad Brains, ki se je letos, po petih letih mirovanja, oglasila z novim studijskim albumom.

“Build A Nation” je obračanje k prepoznavnemu slogu dveh obrazov. Po starem dobrem kopitu albuma “Rock For Light” je nov album začinjen s slabo tretjino po reggaeju plavajočih pesmi. Preostale pa so nabrite po prav tako starem dobrem kopitu skladb, skozi katere govorijo stari dobri hardkorovci. Na plano stopi talent združevanja, zlivanja, prepletanja in preskakovanja tega originalnega glasbeno zelo podkovanega kvarteta. Ta vrlina jim je ostala od sredine sedemdesetih let, ko se je porajala na temeljih jazz rockovske fuzije, ki jo je pojav punka odpeljal v drugo smer. Bad Brains niso bili nikoli čista reggae skupina, čeprav se vedno znova vračajo k njemu in so mu kot služabniki-rastafarijanci zvesti do groba. Dualizma, ki smo mu priča na celi poti Bad Brains, se zavedajo tudi sami – niso brez razloga v ta namen spreminjali ime v Soul Brains. Na “Build a Nation”, albumu surovih, našpičenih ter lagodnih, verskih reggae skladb se nam predstavljajo čisto ta pravi Bad Brains, ki ne izdajajo svojih let. Producent plošče Adam Yauch iz Beastie Boys je privlekel na dan vonj po preteklosti, zato ima ta album starikavo zapoliran zvok. Z njim se nam odkriva drugačna dimenzija zvoka, kot smo ga vajeni pri večini aktualnih preproduciranih plošč, hkrati pa občutimo, da imamo opravka samo z eno skupino. Bad Brains so se zatekli k starim dobrim formulam in dosedanjim ljubiteljem in fenom ponudili obilico užitkov, ki spodbujajo spomine, mlajše generacije pa bodo le s težavo privlekli k brskanju po svoji zapuščini, kaj šele spodbudili k razmišljanju, da imajo opravka s pionirji. “Build A Nation” ni preračunljiva plošča. Če so s kom obračunali na tej plošči, so obračunali sami s seboj!

pripravil BIGor


Komentarji
komentiraj >>