Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Mušji OFF (3384 bralcev)
Petek, 13. 7. 2007
Buc



... Pjongjang svari pred preklicem dogovora ...

... Jalovi poskusi za umik iz Iraka ...

... bivšemu mehiškemu predsedniku ne bo treba pred sodnike ...

... pripadniki modrih čelad v Kongu švercali zlato ...

... Poljaki bodo odlikovali Reagana ...

... razrešen urednik Vala 202 ...
OFF NAPOVEDNIK

Mestne oblasti v kitajskem mestu Luojang so našle nov pristop k izboljšanju higiene - razpisali so nagrade na mrtve muhe. Za 2.000 mrtvih muh mestna uprava plača več kot 1.000 juanov oziroma 125 ameriških dolarjev. Z novim ukrepom naj bi spodbujali meščane k večji čistoči v stanovanjskih prostorih.

Predstavnik mestne uprave Hu Gvišeng je dejal: "Odločitev smo sprejeli skupaj s kolegi v upanju, da bo obljubljena nagrada prispevala k boljšim življenjskim pogojem v mestu." Z nagrado bodo poskušali motivirati ljudi in hkrati doseči naziv "higienskega mesta" na državni ravni.

Kritiki nove poteze oblasti pa se sprašujejo, kakšen je smisel novega ukrepa, saj je posamezen insekt tako "vreden" le 0,5 juanov oziroma sedem ameriških centov. Po njihovem mnenju je imela oblast dobre namene, toda vse skupaj se je sprevrglo prej v tarčo posmeha, kot pa v nek učinkovit ukrep. Nasprotniki pravijo: "Rešitev problema se skriva v splošni higieni meščanov, tako da se muhe ne bi niti zaredile."

Ni pa to prvi tak primer iztrebljanja insektov na Kitajskem. Med vladanjem Mao Dzedonga v 50. letih prejšnjega stoletja so morali prebivalci po zakonu ubijati muhe, komarje, podgane in vrabce.

Poslušate mušji OFF program Radia Študent!

OFF PROGRAM

Precej težav ima več kot 50 let tudi kitajska južna soseda, Severna Koreja. Zadnjih nekaj let je jedro spora med njimi in »svobodnim svetom« jedrski program te azijske države. Predstavniki severnokorejske vojske so posvarili, da bodo preklicali dogovor o zaustavitvi programa, če bodo Združene države Amerike nadaljevale s pritiski na državo. Tako naj bi povečali svoje napore za samoobrambo pred »jedrskim in preventivnim napadom ZDA«. Jasno je, da v tem primeru ne bo mogoča uresničitev dogovora s 13. februarja ali pa uspešno nadaljevanje šeststranskih pogovorov, so še sporočili iz Pjongjanga. Odgovora iz Washingtona zaenkrat še ni, je pa najbrž dejstvo, da se Ameri z zadnjimi grožnjami Korejcev ne obremenjujejo najbolj.

Precej bolj kot Severna Koreja je za Američane ta trenutek v ospredju Irak. Predstavniški dom ameriškega kongresa je tako glasoval za umik vojakov iz Iraka do aprila naslednje leto. Zakaj demokratom tudi tokrat ne bo uspelo, nam bo povedala naša dopisnica iz Amerike, Lidija Poljaček:

////////////////////////////////////////////////////////////////

Ostajamo na zahodni polobli. Mehiško zvezno sodišče je zaradi slabega zdravstvenega stanja obtoženega ustavilo sojenje bivšemu predsedniku države, Luisu Echeverri-i. Le-ta je obtožen množičnega pokola, saj naj bi bil kot takratni notranji minister vpleten v smrt več sto študentov med demonstracijami v Mexico Cityu leta 1968. Echeverrija je vseskozi zavračal obtožbe, da je vojski ukazal streljati na protestnike. Le upamo lahko, da bo pritožba tožilstva na odločitev sodišča uspela, saj je v času, ko je bil Echeverria predsednik Mehike, torej med leti 1970 in 1976, neznano kam izginilo na stotine ljudi, ki se niso strinjali z njegovo desničarsko politiko.

Preiskava Združenih narodov je potrdila, da so bili pripadniki pakistanskega odreda modrih čelad v Demokratični republiki Kongo vpleteni v švercanje zlata. V letih 2005 in 2006 naj bi tako orožje in zlato prodajali raznoraznim milicam v Kongu, ki bi jih pravzaprav morali razorožiti. Prodaje orožja jim niso mogli dokazati, obtožbe o prodaji zlata pa so se izkazale za utemeljene. Predstavniki pakistanske vojske so obtožbe vseskozi zavračali, sedaj pa bodo morali po besedah vodje misije Združenih narodov, Jeana-Marie Guehenna, svoje vojake ostro kaznovati.

Izraelski premier Ehud Olmet je bil v sredo na tajnem obisku v Jordaniji, kjer se je sestal z jordanskim kraljem Abdulahom drugim. Obisk je bil namenjen predvsem odnosom med državama ter prevzemu Gaze s strani palestinskega gibanja Hamas minuli mesec, pogovarjala pa sta se tudi o možnostih za obnovitev pogajanj med Izraelom in Sirijo, ki so jih prekinili leta 2000. Arabska liga je zaprosila Egipt in Jordanijo - edini dve državi, ki sta z Izraelom podpisali mirovni sporazum - naj poskusita prepričati Izrael, da sprejme mirovni načrt, ki ga je predlagala Savdska Arabija. Ta predvideva normalizacijo odnosov v zameno za umik Izraela z arabskega ozemlja, ki ga je Izrael zasedel v šestdnevni vojni leta 1967, ustanovitev palestinske države in vrnitev palestinskih beguncev.

Datumu primerna je naslednja novica. Poljski predsednik Lech Kaczynski bo Ronaldu Reaganu podelil enega najvišjih državnih odlikovanj zaradi njegovih zaslug pri padcu komunizma. Odlikovanje bo predal Reaganovi vdovi Nancy prihodnji teden, ko bo obiskal Združene države Amerike. V izjavi iz njegovega urada so sporočili, da bo odlikovanje priznanje za osemletno Reaganovo predsednikovanje in njegov prispevek k padcu komunizma v tem delu Evrope.

Za konec skočimo še na rodno grudo. Generalni direktor RTV Slovenija Anton Guzej je z mesta odgovornega urednika Vala 202 razrešil Mirka Štularja. Ta je povedal, da je bil razrešen na podlagi 65. člena statuta Zavoda RTV Slovenija. Generalni direktor ga s tem razrešuje zaradi odstopne izjave direktorju Radia Slovenija Vinku Vasletu, ki pa jo je sicer Štular že pred tem preklical. Za pojasnila smo poskušali priklicati samega Štularja, vendar pa nam žal ni uspelo. Guzejevo potezo pa vendarle razumemo kot maščevanje Štularju, ker se je slednji prejšnji teden zavzel za svojo novinarko Natašo Štefe, ki je bila skoraj ob službo zaradi domnevnega žaljenja Janeza Janše.

Glavni tajnik Sindikata vzgoje in izobraževanja, Branimir Štrukelj je na tiskovni konferenci napovedal, da SVIZ ne bo parafiral kolektivne pogodbe za javni sektor. Gre za hud udarec ministru za javno upravo Gregorju Virantu, saj Štrukelj ne izključuje niti stavke zaposlenih v šolstvu. Ker je tovariš sindikalist na nujnem sestanku, nam izjave ni uspelo dobiti, več sreče so imeli kolegi na RTV-ju:

////////////////////////////////////////////////////////////////


Komentarji
komentiraj >>