Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
indijski zapor in cigareti OFF program (3567 bralcev)
Sreda, 1. 8. 2007
Urh



zapornik s cigaretom
... po porazu japonske vlade na volitvah za zgornji dom parlamenta odstop novega ministra...

... ameriški general v Afganistanu zaradi prekrivanja resnice dobil zgolj ukor...

... srbski podpredsednik Djelić je dejal, da v kolikor bi EU zahtevala samostojnost Kosova, potem se Srbija ne bo pogajala ...

...med Slovenijo in Hrvaško bo v odprtih sporih najverjetneje končno prišlo do arbitraže ...

NAPOVEDNIK

Kajenje cigaret tudi pri nas dobiva vedno bolj represivne razsežnosti, še posebej z novim zakonom, ki bo kmalu stopil v veljavo in prepovedal kajenje v zaprtih prostorih ter naložil kazni tako lastnikom prostorov kot tistim, ki bodo v prostorih kadili. Čisto drugačne probleme s cigareti pa ima neki zapornik v Indiji. Ta namreč do njih sploh ne more priti, je pa izbral zanimivo taktiko, kako bi se lahko vseeno prebil do kajenja tobaka.

Ker je okužen z virusom HIV, je sojetnikom in paznikom zagrozil, da si bo, če mu ne bodo omogočili dostopa do cigaret, porezal zapestje, nato pa skušal s svojo krvjo okužiti čim več ljudi z virusom HIV. Sicer pa se zaposleni v zaporu temu človeku že dlje časa bojijo približati zaradi groženj, ki jih izreka. Upajmo, da mu bo vseeno uspelo priti do cigaret in da jih bo z užitkom pokadil, medtem ko se bodo morali tudi kadilci pri nas slej ko prej domisliti gverilskih taktik, kako se upirati novemu anti-tobačnemu zakonu, če nočejo postati črne ovce družbe.

OFF PROGRAM

Tretji japonski minister je v zadnjih mesecih bil zaradi afere primoran odstopiti. Tako je zadnji izgubil stolček minister za kmetijstvo Norihiko Akagi, ki ga obtožujejo finančnih nepravilnosti. Sicer so afere ministrov pod premierom vladajoče liberalne demokratske stranke Shinzom Abejem glavni razlog, da je stranka izgubila volitve za zgornji dom parlamenta. A Abe zavrača pozive k odstopu, saj ima njegova stranka še vedno večino v spodnjem domu parlamenta, ki je bolj pomemben od zgornjega. Spomnimo se, da je po zadnjim volitvah prvič v zgodovini največja stranka v zgornjem domu opozicijska Demokratska stranka Japonske.

Ameriški general Philip Kesniger je zaradi prikrivanja resnice smrti pripadnika posebnih enot, desetnika Pata Tillmana, leta 2004 v Afganistanu dobil samo ukor. Do preiskovanja je prišlo zato, ker je Tillman izgubil življenje zaradi nabojev, izstreljenih s strani svojih tovarišev v tako imenovanem prijateljskem ognju. Vendar se niso vsi zadovoljili samo z ukorom Kesnigerju – kar naj bi za Bushevo administracijo pomenilo konec zadeve -, nekateri v vojski zahtevajo tudi preiskavo, če ni bil Tillman morda ubit namerno in ne naključno. Da je dobil Kesniger tako majhno kazen, pa naj bi bilo tudi zato, ker ni namerno prekrival resnice. Zanimiva formulacija, ni kaj.

V še eni državi, kjer Američani povzročajo kaos, Iraku namreč, je šest sunitskih ministrov iz Iraške stranke sloge podalo svoj odstop. Sunitski ministri šiitskemu premieru Nuriju al Malikiju očitajo, da ne zna narediti reda v državi in tudi, da noče vključiti vseh koalicijskih partnerjev v odločitve glede varnosti v Iraku. Torej, vlada enotnosti – v kateri imajo šiiti ogromno večino – ostaja samo na papirju.

Kako se bodo Združene države Amerike izmazale iz sektaških spopadov, ne da bi za sabo pustile še večji kaos v Iraku, ni jasno, ima pa toliko bolj bizarne ideje kongresnik iz Kolorada in republikanec Tom Tancredo. Slednji bi v primeru ponovnega napada na Ameriko, zbombandiral sveti muslimanski mesti Meko in Medino. Dokopali smo se do posnetka včerajšnjega Tancredovega govora, ki sicer ni najboljše kvalitete, a se na koncu jasno sliši, kako bi on obračunal z muslimani. Mi pa se sprašujemo, le kaj bi lahko šlo narobe z njegovim načrtom?

////////////////////////////////////////////////////////

Kenijska ministrica za zdravje Charity Ngilu je vzela stvari v svoje roke in šla kar sama z avtomobilom na policijsko postajo osvoboditi več ženskih aktivistk, ki jih je policija aretirala zaradi protestiranja pred parlamentom. Do protestov je prišlo zato, ker si hočejo člani državnega zbora pred njegovo razpustitvijo razdeliti 20 milijonov dolarjev nagrade. Več politikov so prav tako pretresli multimilijonski škandali, med drugim tudi predsednika Mwaija Kibakija, ki mu je lani parlament povišal plačo za dve tretjini, medtem ko veliko državljanov živi z manj kot dolarjem na dan.

Srbski podpredsednik in glavni pogajalec z Evropsko unijo, Božidar Djelić, je dejal, da zahteva po odpovedi Kosovu ne more biti pogoj za vstop Srbije v Evropsko unijo. Indici o tem, ki so prišli s strani Financial Timesa, so, da naj bi bil cilj slovenske vlade med predsedovanjem EU leta 2008 samostojnost Kosova, ker bi bile v tem tudi finančne koristi za našo državo. V Srbiji se medtem bolj ukvarjajo s špekuliranjem o morebitni konfederaciji Srbije in Kosova, kar pa je vlada v Beogradu včeraj zvečer odločno zavrnila. Več o vsem skupaj nam bo povedal naš dopisnik iz Novega Sada, Predrag Novković.

////////////////////////////////////////////////////////

Očitno pa je pri odprtih vprašanjih med Slovenijo in Hrvaško le posredovala tretja stran. Tako naj bi po diplomatskih virih pri sporu posredoval pravnik Robert Badinter, ki je tudi predsednik Sodišča za pomiritev in arbitražo pri Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi. Ugiba se, da je morebiten pristanek slovenske vlade na arbitražo odločilen pritisk Evropske unije, ki hoče, da se spor čim prej reši, da lahko hrvaška vstopi v EU. Hrvaški premier Sanader je sicer dejal, da za novim predlogom ne stoji slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, ampak da je naša država zgolj pristala na predlog, ki ga je dal njegov kabinet že dve leti nazaj. Vsekakor, pa ne gre pričakovati, da bosta po arbitraži zadovoljni obe državi, saj najbrž ne bo nobena.

Angleški vojak in poročnik Robert Baden-Powell je pred 100 leti ustanovil skavtstvo. Tako kot vsako leto bodo skavti in taborniki to stoletnico obeležili v Angliji na tako imenovani zori skavtstva. Več o dogodku nam bo povedal tajnik taborniške zveze Slovenije Ivo Štajdohar.

////////////////////////////////////////////////////////

Ko smo že pri obletnicah, povejmo, da mineva 80 let, odkar je bila ustanovljena kitajska Ljudska osvobodilna armada in ima tudi ona, tako kot skavti, svoja pravila. Kitajski predsednik in vrhovni poveljnik vojske, Hu Jintao, je ob tem dogodku povedal novico, ki zagotovo ne bo razveselila zahoda. Kitajska naj bi namreč v prihodnje še več denarja namenjala za vojsko, ki je tudi simbol njene obrambe. Trenutno ima 2,3 milijona pripadnikov, kar je več kot jih ima katera koli vojska na svetu. O, ja. Poslušajmo nekaj utrinkov iz vojaške parade, ko se Jintao sprehaja med tisoči in tisoči soldati.



ODPOVED: OFF je pripravil Urh, sledi Neuro-moment Tomaža Z o tem, 'iz koga vse se dela norca minister Bručan'.



Komentarji
komentiraj >>