Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Tedenska napoved, 3.-6.februar 2003 (3343 bralcev)
Ponedeljek, 3. 2. 2003
lucija



Ponedeljek, 3.2. ob 14h: Univerzitetni informativni blok (Tanja M. in Lucija G.)
Torek, 4.2. ob 14h: Pretekli vikend je ŠOUM gostila predstavnike največjih študentskih festivalov v Evropi. Več o tem v pogovoru s Petro Aršič, sekretarko ŠOUM za mednarodno sodelovanje. Pogovor pripravljam Lucija G.
Sreda, 5.2. ob 14h: Študentski servis Maribor d.o.o. dolguje ŠOU v Ljubljani 250 milijonov koncesijskih dajatev za preteklo leto. Za podrobnostmi še brskamo ...
Četrtek, 6.2. ob 14h: Pogovor z organizatorji letošnjega kongresa študentov novinarstva.
Ponedeljek, 3.2. ob 14h:Univerzitetni informativni blok

Minuli teden je bil kar pester na področju izobraževanja vseh vrst in z njim povezanih aktivnosti. Poglejmo kaj se je dogajalo.

Najpomembnejša novica se tiče sprejema odloka o ustanovitvi univerze na Primorskem. Državni zbor je določil temelje za ustanovitev tretje slovenske univerze. V prvi fazi bo imela 7 članic. Mednje so uvrščene: fakulteta za humanistične študije Koper, Pedagoška fakulteta Koper, Turistica – Visoka šola za turizem Portorož, Visoka šola za management Koper, Visoka strokovna šola za zdravstvo Izola, Znanstvenoraziskovalno središče Koper in Primorski inštitut za naravoslovne in tehniške vede Koper. Treba jo bo še institucionalno dograditi in vanjo vključiti še druge visokošolske subjekte, ki na Primorskem že delujejo. To sta Pomorska fakulteta iz Portoroža in Politehnika iz Nove Gorice. Šolski minister je napovedal, da naj bi Državni zbor še pred poletnimi počitnicami odločal o dopolnitvi odloka o ustanovitvi.

Minuli teden se je končal enajst dnevni seminar za učitelje slovenskega jezika in kulture iz Argentine in Avstralije. Seminar je pripravil Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu ter ministrstvo za znanost, šolstvo in šport in je potekal v Mariboru in Ljubljani. Seminar je bil letos bil že šestič, namen le-tega pa je predvsem ohraniti slovenski jezik povsod tam, kjer živijo Slovenci.

Skratka: slovenščino za svetovni jezik (ha, ha)

Pa še ena domoljubna: V Gornji Radgoni so se minuli teden zaključili četrti Trstenjakovi dnevi, imenovani po znanemu slovenskemu humanistu, mislecu in teologu, doktorju Antonu Trstenjaku. Priredili sta jih radgonska občina in radgonski župnijski urad svetega Petra. Petdnevni seminarji so se zaključili s predavanjem Vinka Potočnika iz ljubljanske Teološke fakultete, ki je spregovoril o strahovih Slovencev na poti v Evropo, strahove modernega človeka pa je predstavil Janez Juhant, prav tako iz ljubljanske Teološke fakultete.

Na šolskem ministrstvu z veseljem ugotavljajo, da je bilo leto 2002 doslej najuspešnejše in plodno tudi za diplomante visokošolskih zavodov in višjih strokovnih šol. Podeljenih je bilo največ diplom doslej, v visokem šolstvu 13.345, v višjem strokovnem izobraževanju pa 933.

Ta mesec je minilo leto od začetka razprave o potrebi po drugi medicinski fakulteti. Slavko Gaber je ob nedavnem obisku mariborske univerze, omenil študijsko leto 2004/2005 kot možni začetek vpisa prvih študentov. Vprašljivo ostaja, kako bo z uresničitvijo projekta, če ljubljanska medicinska fakulteta in ljubljanska univerza ne bosta privolili v sodelovanje. Medicinska fakulteta v Ljubljani namreč svojim profesorjem ni dala soglasja za delo na bodoči medicinski fakulteti v Mariboru. Tam se na to požvižgajo. Menijo namreč, da lahko bodoča medicinska fakulteta deluje tudi brez tega sodelovanja.

Pred kratkim smo govorili o razpisu za vpis v visokošolske in višješolske programe, danes je Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport objavilo razpis za vpis v srednješolske programe za naslednje šolsko leto. Skupno je ponujenih skoraj 29 tisoč vpisnih mest. Zanje bo kandidiralo 23.820 učencev in učenk, ki v letošnjem šolskem letu zaključujejo osnovo šolo. Med temi sta tudi 1202 devetošolca. Letos je delež vpisnih mest v programih gimnazij še nekoliko višji kot lani. Povečal se je tudi delež vpisnih mest v programih srednjega tehniškega in drugega strokovnega izobraževanja, medtem ko je vpisnih mest na področju nižjega in srednjega poklicnega izobraževanja manj. Srednje šole bodo prijave za vpis sprejemale do 4. marca, informativna dneva za osnovnošolce in srednješolce bosta potekala kot vedno potekala istočasno, 14. in 15. februarja.

Tudi o e-šolah smo že govorili v teh oddajah. Zadnja novost prihaja iz Novega mesta, kjer so v petek na tamkajšnji gimnaziji odprli novo računalniško učilnico za večnamensko uporabo, s čimer si je gimnazija pridobila status e-šole. V novi učilnici je 16 računalnikov, ki bodo po pouku na razpolago vsem, ki se bodo želeli izobraževati in usposabljati na računalniškem področju ali pa samo komunicirati preko interneta. Gimnazija se je lani prijavila na razpis ministrstva za informacijsko družbo, ki vodi projekt e-šol. Projekt je podprla tudi mestna občina, ki bo skupaj z zavodom za zaposlovanje ter šolo preko javnih del zaposlila strokovnega sodelavca, ki bo svetoval ter nudil pomoč uporabnikom nove pridobitve.

Tudi z naslednjo novico ostajamo na Dolenjskem. V podjetju Trimo iz Trebnjega se je v prejšnjem tednu zgodilo sklepno dejanje njihovega drugega razpisa raziskovalnih nagrad za najboljša diplomska, magistrska in doktorska dela. Nagradili so 20 avtorjev oziroma njihovih del, in sicer dvanajst diplomskih, sedem magistrskih del ter eno doktorsko disertacijo. Slavnostni govornik, predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti, Boštjan Žekš, je dejal, da je znanost v Sloveniji danes še vedno preveč ločena od ostalih družbenih sfer.

Prav zato je podelitev označil kot napredek pri združevanju znanosti in ostalih področij družbe. Predsednik komisije za raziskovalno delo v omenjeni družbi pa je povedal, da se je število prijavljenih del glede na prejšnje leto podvojilo, poleg tega so bolj kakovostna, večja pa je tudi njihova neposredna uporabnost. Direktorica družbe je dodala, je Trimo vsa leta štipendiral svoje bodoče sodelavce, zlasti na univerzah, kjer imajo trenutno 31 štipendistov.

Za konec pa še informacija iz Maribora. Študentska organizacija Univerze v Mariboru je konec prejšnjega tedna gostila predstavnike največjih študentskih festivalov v Evropi, članov mreže Sorce (Students organisig conventions everywhere). Članica slednje je tudi ŠOUM. Na tridnevnega srečanju so pripravili strategijo delovanja mreže v tem letu ter govorili o izbiri tematik za prihajajoče festivale.

Več o srečanju predstavnikov študentskih festivalov boste slišali v jutrijšnji oddaji Kaj pa Univerza.

Nekaj današnjih informacij je izbrskala Tanja M., dopolnila jih je Lucija G.


Komentarji
komentiraj >>