Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Moč pesmi: Paul Butterfield Blues Band (3527 bralcev)
Sreda, 5. 9. 2007
outlaw



Prva sreda v septembru je čas za posebno oddajo Moč pesmi v okviru oddaje Izven zakona. Tokrat spomin na Paul Butterfield Blues Band.

1. CD disk ena, 1 (gravenites) BORN IN CHICAGO paul butterfield blues band 3.15
CD bill frisell, 8 (on) OUTLAWS bill frisell 4.19
Born In Chicago, klasika Nicka Gravenitesa, tokrat v klasični izvedbi zasedbe Paul Butterfield Blues Band iz 1965. leta. Ta različica je bila objavljena na zbirki založbe Elektra, Folk Song '65, vemo pa, da je pesem v nekoliko drugačni izvedbi tudi na prvencu zasedbe Paul Butterfield Blues Band iz 1965. leta. Mimogrede, saj veste, da so člani zasedbe Paul Butterfield Blues Band, brez Paula Butterfielda spremljali Boba Dylana na tistem prelomnem nastopu na Newport Folk Festivalu 1965. leta. Veste tudi, da so Pixies posneli svojo izvedbo tele pesmi Born In Chicago, s katero so udeleženi na zbirki Rubaiyat, objavljeni 1990. leta.
Tole je oddaja Moč pesmi, posebna oddaja vsako prvo sredo v mesecu v okviru oddaje Izven zakona. Pozdravljava vas Milko Poštrak in Jure, nocoj pa se spominjamo Paula Butterfielda in njegove zasedbe. Paul Butterfield se sicer ni rodil 1941. leta, kot pravi besedilo Paula Gravenitesa v pravkar slišani pesmi Born in Chicago, temveč se je rodil 17. decembra 1942. leta. Seveda v Chicagu. Bil je pevec in pisec pesmi, znan pa je tudi ali predvsem po svojem igranju ustne harmonike. Ni odveč omeniti, da so bili on in več njegovih sodelavcev v prvi polovici šestdesetih let eni prvih belopoltih glasbenikov, ki so igrali elektrificirani blues.
Zanimivo je, da se je mladi Paul kot najstnik učil igrati klasično flavto. Kasneje, med študijem, ko se je spoprijateljil s še enim belopoltim navdušencem nad bluesom, takrat študentom fizike, Elvinom Bishopom, je začel igrati še ustno harmoniko. Butterfield in Bishop sta začela obiskovati koncerte Muddyja Watersa, Howlin'a Wolfa in Juniorja Wellsa, zatem pa sta ustanovila zasedbo, v kateri sta igrala še temnopolta Jerome Arnold in Sam Lay, oba iz spremljevalne zasedbe Howlin'a Wolfa. 1963. leta so začeli redno igrati v folk klubu Big John's. V istem klubu je s svojo skupino igral tudi Mike Bloomfield, ki se jim je kmalu zatem pridružil. Skupina je podpisala z založbo Elektra.
Kot še mnogi sorodni ustvarjalci, je tudi Paul Butterfield z zasedbo najbolje deloval na koncertih. Tega se je zavedal tudi producent Paul Rothchild, ki je najprej z zasedbo v studiu posnel pesmi za prvi album, s posnetki ni bil zadovoljen, nato pa poskušal taiste pesmi posneti kar na koncertu zasedbe Paul Butterfield Blues Band. V tistem času tehnologija snemanja, še posebej na koncertih, ni bila tako razvita, da bi omogočala kakovostno beleženje zvoka. Prav takrat pa so se skoraj iz meseca v mesec pojavljali novi snemalni pripomočki. Zato se je Rothchild odločil za koncertno snemanje, vendar s posnetki ni bil zadovoljen. Na koncu so pesmi posneli še enkrat v studiu, nekatere od njih pa so nato izšle na prvem albumu, imenovanem preprosto Paul Butterfield Blues Band. 1995. leta pa se je pojavila zbirka do takrat neobjavljenih posnetkov s tistih snemanj iz 1965. leta. Zbirki je naslov The Original Lost Elektra Sessions, z nje pa bomo zdajle poslušali različico Butterfieldove pesmi Lovin' Cup, ki je v drugi izvedbi pred tem uradno izšla le na zbirki What's Shakin' 1965. leta.
2. CD lost sessions, 8 (on) LOVIN' CUP paul butterfield blues band 2.44
Na zbirki The Original Lost Elektra Sessions je, kot sem že omenil, tudi nekaj pesmi, znanih z uradnega prvenca, vendar v drugih različicah. Taka je tudi Our Love Is Driftin' ki sta jo skupaj napisala Elvin Bishop in Paul Butterfield. Mi bomo poslušali tisto prej neobjavljeno različico, ki je bila izdana trideset let kasneje na zbirki The Original Lost Elektra Sessions. Our Love Is Driftin.
3. isti CD, 11 (oni) OUR LOVE IS DRIFTIN' paul butterfield blues band 2.30
Na snemanjih teh posnetkov so zasedbo Paul Butterfield Blues Band sestavljali že prej našteti Butterfield, Bloomfield, Bishop, Arnold in Lay, v eni od izvedb pa je z orglami sodeloval še Mark Naftalin. Tisti posnetek je pesem Love Her With a Feeling, ki ga bomo mi sedaj poslušali v koncertni izvedbi s plošče Paul Butterfield Live at Unicorn Coffe House, z nastopa 1966. leta. Ljubi jo z občutkom.
4. CDR, 8 (whittaker) LOVE HER WITH A FEELING paul butterfield blues band 5.58
Koncertna izvedba pesmi Love Her with a Feeling Hudsona Tampa Reda Whittakerja, zdajle seveda v izvedbi Paul Butterfield Blues Banda. Prej sem že omenil, da je zasedba Paul Butterfield Blues Band najbolje delovala na koncertih. Zato poslušajmo še eno koncertno izvedbo z nastopa v klubu Unicorn Coffe House 1966. leta, to bo tradicionalni napev Got a Mind to Give up Living.
5. isti CDR, 9 (trad.) GOT A MIND TO GIVE UP LIVING paul butterfield blues band 6.30
Tradicionalni napev Got a Mind to Give up Living najdemo tudi na drugem rednem albumu zasedbe Paul Butterfield Blues Band z naslovom East-West iz 1966. leta. Na albumu so večinoma predelave blues klasik, naslovna skladba pa je trinajstminutni instrumental, ki sta ga podpisala Mike Bloomfield in Nick Gravenites. Sedaj nimamo časa poslušati ga, niti ne ustreza konceptu te oddaje, v kateri se posvečamo izrazni obliki, imenovani pesem. Medtem v zasedbi Paul Butterfiled Blues Band ni bilo več bobnarja Sama Laya, ki se je po nesreči ustrelil. Vendar je preživel in je kasneje igral bobne z Muddyjem Watersom, Jamesom Cottonom in drugimi. V zasedbi Paul Butterfield Blues Band ga je zamenjal Billy Davenport. Po objavi klasike East-West je zasedbo Paul Butterfield Blues Band zapustil Mike Bloomfield, ki je z Nickom Gravenitesom ustanovil skupino The Electric Flag. Mimogrede, verjetno bomo naslednji mesec, prvo sredo v oktobru, v tejle posebni oddaji Moč pesmi opravili še z Mikeom Bloomfieldom in njegovimi zasedbami.
Paul Butterfield je s svojo zasedbo, v kateri so bili medtem, ob Elvinu Bishopu in Marku Naftalinu, že novi člani, 1967. leta objavil tretji redni studijski album z naslovom The Resurrection of Pigboy Grabshaw. Pigboy Grabshaw je bil menda en od vzdevkov ali psevdonimov Elvina Bishopa, ki je po odhodu Mikea Bloomfielda prevzel vodilno kitarsko vlogo v zasedbi. Bobnar Davenport se je menda naveličal bobnanja, basist Jerome Arnold pa je skupino zapustil zaradi glasbenih razhajanj, kot so ponavadi rekli. Nadomestil ga je Bugsy Maugh, ki je prej igral z Wilsonom Pickettom. Namesto Davenporta je prišel Phillip Wilson. Z albuma The Resurrection of Pigboy Grabshaw poslušajmo zaključno pesem Tollin' Bells, ki jo je podpisala celotna zasedba Paul Butterfield Blues Band.
6. CDR, 12 (oni) TOLLIN' BELLS paul butterfield blues band 5.23
1968. leta je sledil četrti redni studijski album Paul Butterfield Blues Banda z naslovom In My Own Dream. To je bil začetek konca. Po objavi albuma sta namreč skupino zapustila Elvin Bishop in Mark Naftalin. Od izvirne zasedbe je torej ostal le Paul Butterfield. S tega zornega kota ima pesem, ki sem jo izbral s te plošče, prav pomenljiv naslov: Last Hope's Gone, Izginilo je zadnje upanje.
7. CD disk dve, 3 (oni) LAST HOPE'S GONE paul butterfield blues band 4.50
Na albumu In My Own Dream se je blues osnova zasedbe Paul Butterfield Blues Band že zdavnaj razširila. Vsi njihovi prvi štirje redni albumi pa so vsak po svoje klasična plošča druge polovice in konca šestdesetih let. Z albuma In My Own Dream poslušajmo še naslovno pesem.
8. isti CD, 7 (oni) IN MY OWN DREAM paul butterfiled blues band 5.48
1969. leta je Paul Butterfield z nekaterimi starimi in z nekaj novimi sodelavci, med katerimi je bil mladi obetavni kitarist Buzz Feiten, objavil studijski album Keep On Movin'. Z njega poslušajmo le pesem Walkin' By Myself, v kateri slišimo izvrsten Butterfieldov prispevek z ustno harmoniko.
9. isti CD, 9 (lane) WALKIN' BY MYSELF paul butterfield blues band 4.28
Paul Butterfiled Blues Band je nastopil na obeh velikih in ključnih festivalih s konca šestdesetih, na Monterey International Pop Festivalu, s katerega posnetke njegovega nastopa smo nekoč na našem in vašem Radiu Študent že poslušali, in na Woodstocku, čeprav njihov nastop ni bil vključen v film. Pojavljajo se tudi na zbirki Fathers and Sons o dveh naraščajih blues glasbenikov. 1971. leta je sledila zadnja redna studijska plošča pod imenom Paul Butterfield Blues Band za založbo Elektra, Sometimes I Feel Like Smilin', s katere bomo zdajle poslušali pesem Blind Leading the Blind.
10. isti CD, 13 (oni) BLIND LEADING THE BLIND paul butterfield blues band 4.02
Pri založbi Elektra je izšla še koncertna plošča Paul Butterfield Blues Band Live z nastopa v Los Angelesu 1970. leta, vendar zdajle nimamo časa poslušati razprostranjenih izvedb z nje. Paul Butterfield je po objavi plošče Sometimes I Feel Like Smilin' razpustil zasedbo in se nastanil v Woodstocku. Ustanovil je novo zasedbo, v kateri so sodelovali sami dobro nam znani glasbeniki in ustvarjalci, Amos Garrett, Geoff Muldaur, Maria Muldaur in še nekateri. Objavili so dve plošči, Better Days in It All Comes Back. Mogoče se bomo tema ploščama, izdanima 1972 in 1973. leta, ob priliki še posvetili. Bomo pa preskočili naslednja albuma Paula Butterfielda, Put It In Your Ear in North South, ki predstavljata verjetno najslabši ali najšibkejši del njegovega opusa. 1986. leta, tik pred smrtjo, je objavil še en album, The Legendary Paul Butterfield Rides Again, s katerim se bomo danes v oddaji Moč pesmi tudi poslovili od njega. 1996. leta je izšla še svojevrstna zbirka Strawberry Jam, pred dvema letoma pa še ena koncertna plošča.
Z albuma The Legendary Paul Butterfield Rides Again poslušajmo najprej pesem Heart Like A Locomotive.
11. CDR, 10 (oni) HEART5 LIKE A LOCOMOTIVE paul butterfield 4.38
V osemdesetih je Paul Butterfiled nastopal samostojno ali v sodelovanju z drugimi glasbeniki, tudi z Rickom Dankom iz zasedbe The Band. 4. maja 1987. leta pa je umrl na svojem domu v Los Angelesu za posledicami srčnega napada, h kateremu so gotovo prispevala leta pijančevanja in uporabe drugih mamil. O njegovem vplivu na cel naraščaj predvsem belih in predvsem britanskih ustvarjalcev in izvajalcev v šestdesetih, od The Rolling Stones, preko The Animals in The Yardbirds, do Johna Mayalla in njegovih Bluesbrakers, verjetno nihče ne dvomi.
Naslednji teden v redni oddaji Izven zakona nove plošče, med njimi Ben Harper in še kdo, za nocojšnje slovo od Paula Butterfielda pa še zaključna pesem z albuma Legendary Paul Butterfield Rides Again, Changes. Lep pozdrav!
12. CDR, 11 (oni) CHANGES paul butterfield 5.41


Komentarji
komentiraj >>