Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Socialna akademija (3472 bralcev)
Sreda, 10. 10. 2007
MarkoO




Sociala? Akademija? Socialna akademija! Torej, oblika najvišje znanstvene ustanove, ki nas uči biti socialen? Šola najvišje stopnje, ki nas uči delovati v družbi? Ali morda združba, ki nas nauči hoje po poteh moralnih vrednot v družbi? Zakaj torej gre? Pa poglejmo.
Sociala? Akademija? Socialna akademija! Torej, oblika najvišje znanstvene ustanove, ki nas uči biti socialen? Šola najvišje stopnje, ki nas uči delovati v družbi? Ali morda združba, ki nas nauči hoje po poteh moralnih vrednot v družbi? Zakaj torej gre? Pa poglejmo.

Socialna akademija v Sloveniji je začetni navdih črpala po istoimenskem programu, ki ga na Dunaju izvaja Katolische Sozialakademie Oesterreichs. Ideje o podobni ustanovi v naši mali državi so nekaj let potekale v okviru društva Slovenskih katoliških izobražencev. Leto 2004 je pomenilo dan D in Socialna akademija se je s sodelovanjem z že omenjenim društvom, mladinsko organizacijo Društvo mladinski ceh in Društvom za trajne človekove vrednote Perennia tudi formalno pravno organizirala v znanstveno ustanovo. Zase pravijo, da imajo prav zaradi predhodne simbioze treh zelo različnih partnerjev v družbi prav posebno in nenadomestljivo vlogo.

Ker je bila vzpostavitev kontakta po digitalni in analogni poti žal neuspešna, se lahko z informacijami napajamo kar iz njihovih predstavitvenih virov, ki so dostopni vsem. Torej, vloga akademije v družbi obsega predvsem njihovo poslanstvo in vizijo za prihodnost. Poslanstvo Socialne akademije je z izobraževanjem, raziskovanjem in kulturnimi dejavnostmi prispevati k spodbujanju družbene odgovornosti državljanov, njihova vizija pa zajema postopno ustvarjanje ustanove s kakovostnimi kadri, ki bi v prihodnosti vplivali na družbeno dogajanje v Sloveniji in širše.

Socialna akademija je v osnovi izobraževalna ustanova, a hkrati ne preveč oddaljeno akademska. Namenjena je sicer odraslim, a kljub temu zase pravijo, da so mladostna ustanova. Osredotočeni so predvsem na tri skupine: mlade, mlajše odrasle in starejše – torej na skoraj vse. Skozi izobraževanje izražajo svojo miselnost in si tako prizadevajo za boljšo družbo, v kateri živijo.

Študij poteka v prostorih Zavoda sv. Stanislava v Šentvidu pri Ljubljani, študijski program pa ostaja nespremenjen že nekaj let in obsega naslednje predmete: komunikacija, politična filozofija, zgodovina, pravo, družbeni nauk Cerkve, ekonomija in etika. Raziskuje se torej vrednote slovenstva in narodne korenine, sooča s krščanskimi temelji v Evropski uniji, odkriva se vrednosti človeškega kapitala, razbira etično in neetično v sodobni ekonomiji, spoznava delovanje državnih organov in zakonitosti pravnega sistema, premleva aktualnost idej preteklih in polpreteklih filozofov ter se spogleduje s spretnostmi in veščinami javnega nastopanja.

Marsikoga bo morda zmotil temeljni koncept Socialne akademije predvsem zaradi njihove vizije – produkcija kakovostnih kadrov, ki bi v prihodnosti vplivali na družbeno dogajanje v Sloveniji. Kaj naj bi to pomenilo? V naši družbi obstaja cel kup vrednot, mišljenj, navad in podobnega, ki sledijo neki ustaljeni morali, ta pa se opira na temeljne zakone družbe. Za spremembo le-teh je najprej treba vzpostaviti antagonizem med različnimi mišljenji ljudi, to pa izvira iz vsakega posameznika, ki si svoje prepričanje in miselnost oblikuje skozi šolanje. Pa smo tam. Opirajoči se na povedano in podkrepljeni s faktoma, da se Socialna akademija finančno in duhovno napaja iz določenih verskih organizacij ter da je duhovni vodja akademije prav celjski škof dr. Anton Stres, lahko sklepamo, da gre za nekakšno resocializacijo državljanov. Ali pa morda za ponovni poskus vzpostavitve hegemonije morale, konstruirane po krščanskih idealih, izgubljene nekje pred sto leti.

O Socialni akademiji vas je informiral Marko O.


Komentarji
komentiraj >>

Re: Socialna akademija
priden fantek [12/10/2007]

In zakaj cerkev tega nebi smela? Pri nas še vedno prevladuje komunistična morala, ki se je zarila v vse socializaciske pore, celo kao alterantiva sistema ne spregleda izza te zavese (lep primer je ta vaš radio, ki je navadno leglo komunistično-anarhistične drhali). Cerkev se vsaj zavzema za naroda blagor, ne pa tako kot vsi ti prevladujoči marksistični diskurzi, ki bi prodali vse pa spustli tudi vsako baravo v našo lepo domovino. Bravo RKC! Tako se dela!
odgovori >>

    Re: Socialna akademija
    JureG [08/11/2007]
    Heh, ta je pa pisana. Ne vem, no al se mi samo zdi, da ima cerkev v lasti več kot pol Slovenije in je najbrž največje (najstarejše pa zagotovo) podjetje v državi in to z vsemi davčnimi olajšavami, ki jim pritičejo? In kje je sedež cerkve? Vatikan? Rim? Italija? Evropa? Svet? In kam gre večina denarja, ki ga naberejo pri laičnih vernikih? V Svet? Evropo? Italijo? Vatikan? Cerkev seveda ne spušča "vsake barabe" v Slovenijo, ampak samo barabe iz svojih vrst. Ti pa so požrešni in svojega apetita ne znajo brzdati, ampak ga samo skrijejo za podobo boga. Popoln posel. Skrivati se za popolnostjo, kjer ti nihče nič ne more in si nedotakljiv.
    odgovori >>

      Re: Socialna akademija
      priden fantek [13/11/2007]
      Cerkev deluje kot vsaka velika organizacija. Polek tega je to stvar njene notranje organizacije, njen problem. Če pa je odrezana od določenih družbeno-političnih dejavnosti, s čimer se sme okvarjat vsak civilno-družbeni akter, pa je to problem družbe. Taka družba ki je diskriminatorna.
      odgovori >>