Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
JACHYM TOPOL V SLOVENIJI (2928 bralcev)
Torek, 20. 11. 2007
Iva Kosmos



Jachyma Topola najdemo med najpomembnejšimi živečimi češkimi pisatelji, njegovo Sestro, knjigo leta na Češkem, pa med prestižnimi literarni priznanji v tujini in doma. Kljub temu Jachym Topol ne slovi samo kot uspešen pisatelj. Burna mladost mu je prislužila ime legende češkega odporniškega ustvarjanja v času socializma.



PO POTI

Dva mala ptiča sta sedela na vejah
bilo je kot v praveku.
Tudi kri izgleda enako
morda je bila gostejša. V mrežasti kletki nad glavami
pri žarnici se je zvijala prtljaga.
Zgoraj pod pajčevino.
To sem imel v možganih.
V hali so ponujali časopise letake rože
kuhinjske potrebščine cunjice cipo in jaz sem med sopotniki
prepoznal hudiča moža ki hoče ubijat in moža
ki gre ne vem kam in ni se bilo mogoče skrit
med smetnjaki niti v bezgovem grmu ...

Stihi, ki smo jih ravnokar slišali v slovenskem prevodu, prihajajo s CD-ja Sestra, ki prinaša uglasbljeno poezijo iz istoimenega romana. Glasbo podpisuje češka alternativna skupina Psi vojaci, tekste pa njihov dolgoletni sodelavec ter avtor romana Sestra – Jachym Topol. Ob priložnosti prvega izida omenjenega dela je prejšnji teden češkega pisatelja gostila založba Sanje. Danes Jachyma Topola predstavljamo na Radiu Študent.

Jachyma Topola najdemo med najpomembnejšimi živečimi češkimi pisatelji, njegovo Sestro, knjigo leta na Češkem, pa med prestižnimi literarni priznanji v tujini in doma. Kljub temu Jachym Topol ne slovi samo kot uspešen pisatelj. Burna mladost mu je prislužila ime legende češkega odporniškega ustvarjanja v času socializma. Začel je kot pevec in tekstopisec punk bendov, urejal je in izdajal nelegalne literarne časopise. Je najmlajši podpisnik Karte 77, državljanske pobude za spoštovanje človekovih pravic, ki so jo leta 1977 podpisali najpogumnejši češkoslovaški intelektualci. Prihaja iz znane disidentske družine, kar je samo še pripomoglo k temu, da mu je bil v svojem času prepovedan vpis na katero koli izmed fakultet. Nekajkrat je končal tudi za rešetkami in je poleg tega še dobil karto za trimesečno bivanje v psihiatrični instituciji.

Danes na svoje delovanje gleda z dobrodušno nostalgijo in ga opisuje kot čin romantika:



Jachym Topol je bil vsekakor družbeno angažiran pisatelj, vendar poudarja, da je politični angažma danes in nekoč nekaj povsem drugega.



Kljub temu da zase trdi, da ni politični um in da zato ni več politično aktiven, Jachym Topol še vedno velja za kritičnega avtorja. Mogoče zaradi tega, ker se je v svojih delih rešil bolezni številnih disidentov – navade obujanja slavnih časov preteklosti in razmišljanja v okvirih tedanjih idej in izrazov. Najraje se ukvarja s časom po Žametni revoluciji:



Sestra, napisana leta 1994, zapolnjuje omenjeno črno luknjo. Nastala je prav iz izkušnje obdobja, v katerem so odporniški ideali trčili ob neomejeno svobodo in prve hipermarkete kapitalizma. Da bi prikazal izkušnjo prehoda, Topol svoja prva romana, Sestro in Andĕla, začenja v času pred sistemskim preobratom in šele nato prehaja v postrevolucijsko sedanjost. Vprašali smo avtorja, ali je možno skupaj postaviti in primerjati dva radikalno nasprotna sistema?



Kljub temu da po Topolu ni prišlo do pravega preloma v izmenjavi družbenih sistemov, vseeno obstaja nekaj, kar ločuje dve obdobji. Pisatelj namreč pravi, da je čas globalizacije utrujajoče dolgočasen:



V prihodnosti Topol napoveduje nekaj drugačnega od vsega, kar je do sedaj ustvaril – potopis iz Grenlandije. Glede na omenjene uspehe, pa se nič slabega ne bo zgodilo, tudi če Jachym Topol še naprej ostane doma.

V oddaji smo poslušali pesmi, nastale v sodelovanju z Jachymom Topolom in Psi Vojaki. V ozadju je lajala Iva.


Komentarji
komentiraj >>