Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF maškarad (4747 bralcev)
Ponedeljek, 3. 12. 2007
Matej J





... Prepričljiva zmaga Putinove Enotne Rusije na parlamentarnih volitvah, tuji opazovalci ostri do poteka ...

... Libanon evidentiral edinega predsedniškega kandidata, vojaškega vodjo generala Michela Suleimana ...

... Chavezove pobude v Venezueli preglasovane ...

... Klub primorskih poslancev razpravljal o imenu regije ...

NAPOVEDNIK

Česar se ne da doseči z resnostjo, se morda doseže s sproščenostjo, je ideja tokratnega vrha o podnebnih spremembah, ki se bo odvijal na Baliju prihodnja dva tedna. Organizatorji so poskrbeli za poseben kodeks oblačenja. Ta prepoveduje nošnjo suknjičev, srajc in kravat, s čimer naj bi simbolno zmanjšali porabo energije na konferenci, kjer se temperature gibajo okoli trideset stopinj Celzija.

Simpozij z visokoletečimi plani išče konsenz na svetovni ravni glede ukrepov, ki bodo sledili prvemu obdobju Kjotskega protokola, ki se konča leta 2012. Kodeks oblačenja bo glede na priljubljenost maškarad morda prispeval k priljubljenosti oblastnikov, ni pa za verjeti, da politiki lahko zgolj s spremembo obleke spremenijo odnos do sveta. Če je njihov pristop v resnih oblekah neresen, ni ravno dosti prostora za ugibanja, kakšen bo pristop v vsakodnevnih oblačilih.


OFF PROGRAM


Putinova Enotna Rusija je po 98 odstotkih preštetih volilnic pričakovano zmagovita stranka parlamentarnih volitev s 64,1 odstotkov dobljenih glasov, medtem ko so komunisti Genadija Zjuganova dobili dobrih 11 odstotkov, liberalno-demokratska stranka Vladimira Žirinovskega 8,4 in prokremeljska Pravična Rusija 8 odstotkov. Preostale, v glavnem opozicijske stranke, niso prekoračile 7-odstotnega volilnega praga. Skupna izjava opazovalcev volitev s strani OVSE-ja in Sveta Evrope je volitve označila kot nepravične in poudarila, da je Putin onemogočal potek uravnovešenega političnega diskurza pred volitvami.


Libanon je v šestem poskusu evidentiral kandidata za novega predsednika, dosedanjega vojaškega vodjo generala Michela Suleimana, ki bo v primeru izvolitve s strani parlamenta prvi predsednik Libanona po državljanski vojni, ki ne bo maronitsko-krščanske veroizpovedi. Libanonska krhka demokracija temelji ravno na umeščanju vodilnih mož glede na versko pripadnost. Tako je premier navadno sunni musliman, predsednik zbora šia musliman in tudi za druge pomembne državne funkcije je strogo določena veroizpoved. Ker gre pri kandidaturi generala Suleimana za reševanje trenutne politične krize, se izvolitev veže na njegov odstop po parlamentarnih volitvah leta 2009.


Venezuelci so na referendumu zavrnili pobude predsednika Huga Chaveza, ki bi državo pahnile globlje v socializem 21. stoletja, omogočile neomejeno število mandatov predsednika, zmanjšale delovnik z osmih na šest ur, ukinile avtonomijo Centralne banke, nadaljevalo bi se podržavljanje naftnih virov, določene medije pa bi v izrednih razmerah lahko ukinili, kar pa seveda ni novost. Chavez je brez zakonske podlage to že storil spomladi, ko je ukinil komercialno televizijo (ime), ki je kritizirala njegovo delovanje.

Član opozicije Leopoldo Lopez je rezultat referenduma, 51 odstotkov proti 49, pospremil z veseljem in povedal: »Zmagala je Venezuela, zmagala je demokracija in siguren sem, da bo zmaga Venezuelcev imela pomemben vpliv v preostali Latinski Ameriki.« Chavez je prvi poraz po izvolitvi leta 1999 komentiral, da gre za »mikroskopsko razliko« in zatrdil, da bo nadaljeval gradnjo socialističnega sistema in zmagovalce pozval k umirjenemu praznovanju na domu in ne na ulicah.


Francoski predsednik Nicholas Sarkozy je željan večje neodvisnosti od ruskih energentov, zato je že tretjič letos obiskal Alžir. Navkljub visoki soodvisnosti gospodarstev dveh držav, je 4-milijardni dolarski paket skorajda izvisel, saj Sarkozy vztraja pri superiornem vedenju. Alžirsko oblast večinoma sestavljajo revolucionarni borci, ki so Alžiriji izbojevali neodvisnost od Francije leta 1962, ti pa od bivše kolonialne sile zahtevajo opravičilo za tisoče mrtvih in druga storjena hudodelstva. Sarkozy se ne namerava opravičiti in odgovarja, da naj se Alžirci raje usmerijo v prihodnost in prenehajo s tolčenjem po prsih. Navkljub nezadovoljstvu visokih alžirskih funkcionarjev je predsednik Abdelaziz Bouteflika dejal, da bo njegov »francoski kolega na državnem obisku sprejet kot prijatelj, državnem obisku, ključnem za obe državi«.


Klub primorskih poslancev je v Vipavi razpravljal o imenu primorske regije v okviru predlagane nove pokrajinske zakonodaje, s katero marsikatera pokrajina ni zadovoljna. O odločitvah in zaključkih Kluba primorskih poslancev nam bo več povedal poslanec Samo Bevk:



Na drugi strani meje bodo zamejski Primorci deležni dvojezičnih osebnih izkaznic. Prvič so jih sicer začeli izdajati pred meseci v Stari Gorici, odslej pa bodo slovensko-italijanske izkaznice postopoma dobili vsi zamejci. Več o tem nam bo povedal direktor Urada RS za Slovence v zamejstvu in po svetu Zorko Pelikan:



Off je pripravil Janković.








Povezave na tedenske oddaje Aktualnopolitične redakcije Radia Študent:

Kultivator Urh in Luka sta se ukvarjala s predlagano versko oskrbo policije, vojske in podobnih institucij

Drogerija (intervju 1h30min) Matej Janković se je pogovarjal z dr. Stanislavom Grofom

Kultivator Urh in Boris sta se ukvarjala s Hrvaškimi volitvami v Sabor

Okrogla miza Sunitski trikotnik smrti se je z aktivisti in novinarji iz Slovenije in tujine pogovarjal o množičnih medijih in manipulaciji

OFF priloga vložena interpelacija zoper notranjega ministra Dragutina Mateja

PLJUNKI POZABE Lan je gostil predsednika Sindikalne konference samostojnih ustvarjalcev na področju kulture in informiranja, Denisa Miklavčiča.

Kultivator Urh in Boris V sta poglabljala politično krizo v državi

Terminal premierni Terminal Andreja Pavlišiča

Off priloga poročilo o okrogli mizi na temo šolskega zakona, ki so jo organizirali študentje teologije

Zeitgeist Urh, Boris in Lan so po drugem krogu volitev harali po štabih od Peterleta in Türka

OFF Priloga Miheljak o grožnji Janše z odstopom vlade

OFF Komentar Borisova razmišljanja o predsedniških volitvah

Erikovo Javljanje kronološko zaporedje Erikovih javljanj iz turško-iraške meje

Drogerija Matej J. se je ukvarjal z Martinovim









Komentarji
komentiraj >>