Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Pogovor z angleškim študentom Fredom Grantom (3149 bralcev)
Torek, 18. 12. 2007
MarkoO




Pred dnevi nas je obiskal prijatelj iz Velike Britanije, ki sliši na ime Frederick Alistair Grant ali krajše Fred. Naše druženje je bolj kot ne zajemalo preproste, neintelektualne debate o vremenu, alkoholu in slovenskih ženskah, saj Freddy ničkolikokrat potoži, kako velik delež je lepih deklet v državah bivše Juge.
Pred dnevi nas je obiskal prijatelj iz Velike Britanije, ki sliši na ime Frederick Alistair Grant ali krajše Fred. Naše druženje je bolj kot ne zajemalo preproste, neintelektualne debate o vremenu, alkoholu in slovenskih ženskah, saj Freddy ničkolikokrat potoži, kako velik delež je lepih deklet v državah bivše Juge.

Kakor koli, da bi oplemenitili njegov obisk v Sloveniji ter pustili za njim še kaj več kot le medle spomine na noči, ko je pivo teklo v potokih, smo z njim opravil krajši intervju. S kratkimi vprašanji in ne dosti daljšimi odgovori smo vam želeli orisati študijsko življenje v Londonu, natančneje na Queen Mary Universty, kjer Fred študira dramo.



Študijska vsebina univerz v Angliji je veliko bolj kompleksna kot v Sloveniji, a kljub temu na nek način preprosta, pregledna in kar je morda najpomembneje, učinkovita.



Socialno življenje povprečnega slovenskega življenja je pestro. Tu so poleg rednih še ostala predavanja, na katerih študenti krepijo svojo mentalno higieno, na voljo so raznorazni tečaji, ki se izvajajo pod okriljem študentskih organizacij in so zato relativno poceni, prav tako je veliko kulturnih prireditev. Ljubljanski študentje so dokaj sproščeni, kar verjetno izhaja še iz mentalnih struktur starih generacij. Po pripovedovanju Freda je pri njih drugače. Študij je zelo drag, sorazmerno kratek, a hkrati zelo intenziven, saj povprečni angleški študent doštudira v treh letih, tako da je razpon njihovega socialnega življenja v času študija okrnjen v določenih mejah. Izbire je več, časa pa manj.



Brezplačnost slovenskega šolskega sistema je za nekatere tuje študente nadzanimiva. Kako je s tem v Angliji?



Še ena zadeva, ki fascinira tuje študente na obisku v Sloveniji, so študentski boni za prehrano. Pred dnevi smo Freda odpeljali na kosilo, in ko smo na koncu plačali z boni, je bil vidno presenečen. Kot je verjetno znano vsem, je hrana v Londonu ekstremno draga, študentje pa niso deležni veliko ugodnosti, razen nekaj popustov. Navadno se vse konča v iskanju pravega razmerja med kvaliteto in kvantiteto.



Fred nam je obrazložil, da študentje v Angliji nimajo nikakršnih posebnih ugodnosti. Njihovi starši so morda še imeli določene bonitete, danes pa je treba za vse plačati.

Večina slovenskih študentov opravlja raznorazna dela, ki jim z nekaj prisluženimi evri oplemenitijo njihove študentske proračune. Če pogledamo ponudbo naših študentskih servisov, kaj hitro spoznamo, da je največ prostih del na voljo v strežbi. Anglija pri tem ni nikakršna izjema. Še več. Skoraj vsi Fredovi prijatelji delajo kot natakarji v manjših ali večjih restavracijah. S čim se torej ukvarja Fred, ko ne študira?



Tako, Freddy je odpel svoje, za nagrado pa je dobil najboljše slovensko pivo. Namen tega kratkega pogovora je bil oris študijskega življenja angleških študentov, ki so po srcu enaki, po duhu pa morda malce bolj zagreti kot slovenski študentje. Nič čudnega, sistem jim tega ne omogoča, ampak jih skozi intenzivne samoplačniške programe izobrazi v želene figure, ki še naslednje desetletje ali dve odplačujejo svojo izobrazbo in stroške študija. Ali kot bi rekel Freddy: »No fun, I need to run.«

S Fredom je debatiral Marko O.


Komentarji
komentiraj >>