Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Sobota, 5. 1. ´08 ob 19.00 (ponovitev 12. 1. ´08 ob 10.00) EXPLODING STAR ORCHESTRA: We Are All from Somewhere Else (Thrill Jockey, 2007) (3293 bralcev)
Sobota, 5. 1. 2008
Bogdan B



Kornetist in komponist Rob Mazurek, čeprav že nekaj let živi v Braziliji, ostaja vpet v osišče ustvarjalnega chikaškega dogajanja. Najprej s Chicago Underground Triom, s katerim je lani izdal nov album, kot tudi z drugimi projekti kot so Mandarin Movie, ki smo ga v tej oddaji predstavili leta 2005, kot tudi s triom Tiger´s Milk, ki bo na evropski turneji letos aprila. Največji glasbeni zalogaj v Mazurekovi karieri pa je prav gotovo 14-članski Exploding Star Orchestra sestavljenega večinoma iz kroga sodelavcev Mazureka in Vandermarka seveda na čelu z nepogrešljivo trojico skupine Tortoise John McEntire, Jeff Parker, John Herndon. (v celoti!)
* Kornetist in komponist Rob Mazurek, čeprav že nekaj let živi v Braziliji, ostaja vpet v osišče ustvarjalnega chikaškega dogajanja. Najprej s Chicago Underground Triom, s katerim je lani izdal nov album, kot tudi z drugimi projekti, kakršni so Mandarin Movie, ki smo ga v tej oddaji predstavili leta 2005, kot tudi trio Tiger´s Milk, ki bo na evropski turneji letos aprila. Največji glasbeni zalogaj v Mazurekovi karieri pa je prav gotovo 14-članski Exploding Star Orchestra, sestavljen večinoma iz kroga sodelavcev Mazureka in Vandermarka, seveda pa bo na čelu nepogrešljiva trojica skupine Tortoise – John McEntire, Jeff Parker, John Herndon.

Ob naštetih smo v zadnjih letih spremljali Jeba Bishopa, pa pianista Jima Bakerja in basista Jasona Ajemiana, medtem ko so pihalci Corey Wilkes, Josh Berman, Matt Bauder, vibrafonist Jason Adasiwicz, basist Mathew Lux in bobnar Mike Reed med manj znanimi imeni zasedbe. Dodati moramo le še v Evropi popolnoma spregledeno Nicole Mitchell, vrhunsko flavtistko in skladateljico, ki je s svojim Black Earth Ensemblom ravnokar izdala svoj prvi album za založbo Delmark.

We All Come From Somewhere Else je tipično netipičen izdelek v karieri Roba Mazureka. Tipičen zato, ker je v glasbi prepoznati vplive, iz katerih črpa. Tokrat je slišati predvsem 70-a leta Milesa Davisa in sedemdeseta nasploh, čeprav Mazurek ob tokratni izdaji navaja številne druge vplive od Luca Ferrarija, Erika Satieja do Gyorgya Ligetija ter drugih. Sestava zasedbe in spogledovanje z vesoljem pa na daleč proizvaja tudi sporočila Sun Ruja in njegovih orkestrov.
Netipičen je po svoji vsebini, ki je tako kot so vplivi, nadvse raznolika, pretežno še vedno jazzovska, a z obilico poudarjene repetitivnosti in minimalizma nove elektronike. Vsebina album je tako sestavljena iz dveh daljših skladb, sestavljenih iz več delov, ki pa nimajo zaokrožene zgradbe, ampak jih sestavljajo odprte forme. Njihova povezanost je umetniška, ponuja svobodno interpretacijo. Oba dela ločuje kratek satiejevski premor Jima Bakerja na klavirju.

We All Are From Somewhere Else že z naslovom nakazuje, da Mazurek pušča odprt prostor za individualnost. Ta gotovo pride bolje do izraza v koncertni različici, na albumu pa se individualnost ne bohoti preveč in je kljub vsemu zavezana skupnemu univerzumu: Vsi prihajamo od drugod, a druži nas enak pogled na svet in ena umetnost. Vsekakor še en Mazurekov privlačen in pomemben izdelek v njegovi ustvarjalni viziji, ki jo bomo gotovo spremljali tudi v prihodnje.

pripravil Bogdan Benigar



Komentarji
komentiraj >>