Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
LVIII: Lekcija breakbeat soula (2800 bralcev)
Sobota, 19. 1. 2008
jizah



Sprehodili se bomo po zaprašenih ulicah ameriških velemest, med katerimi prednjači Detroit in v precep vzeli t.i. "breakbeat soul". Tipična soulovska vokalna linija pomešana z breaki, ki so jih kasneje v veliki meri uporabljali in vzorčili sodobni hiphop in elektronski izvajalci. Poleg mojsta funk/jazz in fusion kitare, zvezdnika, ki ima za seboj tudi megahit "Scorpio", njegovi komadi pa ne manjkajo pri delu skoraj nobenega vidnejšega raperskega izvajalca, gospoda Dennisa Coffeya, bomo poslušali še Detroit Emeralds, Fantastic Four, legendarnega mojstra filmskega funka in kasneje člana druščine "Southpark", gospodiča Isaaca Hayesa in mnoge druge.
Mešanica izjemnih soul vokalov, funka in soula je v šestdesetih in sedemdestih napadla predvsem revnejše dele ZDA. Fuzija različnih glasbenih stilov temelječih na jazzy in funy "breakih" je kasneje postala temelj raperskega in elektronskega vzorčenja. Izvajalci, kot so izjemni kitarist Dennis Coffey, Detroit Emeralds, Fantastic Four, Isaac Hayes, Millie Jackson in ostali v svoj bogat in glasbeno razgledan repertoar vključili tudi veliko "breakbeat soula". Ponavadi precej sladke jazz in soul aranžmajske oblike segajoče v odlično vokalno estetiko, so se bolj kot ne izdajale pri založbi Westbound Records, imnui pa niso bili niti založniki pri založbi Spring ter pri Fantasy Records. Svojstvena fuzija soula in jazza, pa tudi fusiona in funka je svoj višek doživela v sredini in drugi polovici sedemdesetih, kmalu po začetku osemdesetih pa so jo prevzeli mnogi drugi takrat popularni tokovi kot so disco ali pa bolj straight jazz in fusion.


Komentarji
komentiraj >>