Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF interpelacije (3220 bralcev)
Torek, 5. 2. 2008
Urh



... Združene države Amerike do večera veliko bližje republikanskemu in demokratskemu predsedniškemu kandidatu ...
... Mugabeju bo na predsedniških volitvah v Zimbabveju oponiral tudi bivši zaveznik Simba Makoni ...
... Berlusconi ponovno zahteva čimprejšnje predčasne volitve ...
... v Državnem zboru obravnavajo interpelacijo zoper notranjega ministra Mateja ...

NAPOVEDNIK

Na pustni dan se že ne vemo katero leto odvija pustni žur v študentskem naselju v Rožni dolini, ki ga ponavadi zaznamujeta slabo vreme, truma pijanih mask, nekatere se gužvajo v šotoru, nekatere pa ob šotoru na travi ali blatu - kamor jih pač zanese z vso njihovo sveto preprostostjo. Da sploh ne izgubljamo besed o genialnosti skupin, ki zabavajo preoblečene študente. Zato pa prepuščamo besedo enemu izmed organizatorjev šotorske in ob-šotorske čage, Primožu Žemljiču.



Poslušate, no ja, ne vemo še, če pustni off Radia Študent!

OFF PROGRAM

Američani so pred velikim torkom, ko imajo demokratski kandidati volitve v 22-ih zveznih državah, republikanski pa v 21-ih. Medtem ko je velika verjetnost, da bo med republikanci po tem krogu zmagovalec postal senator John MCcain, pa je pri demokratih tekma med Hillary Clinton in Barackom Obamo bolj tesna kot je bilo pričakovati pred dirko za demokratskega kandidata za predsednika, saj je po nekaterih raziskavah Obama prehitel Clintonovo. Za zmago med demokrati mora kandidat zbrati 2025 delegatskih glasov, medtem ko se jih bo drevi po našem času razdelilo 1681.

Če se opozicija v Zimbabveju, ki se je razklala leta 2005 ni uspela zediniti za marčevske predsedniške volitve in bo nastopala z dvema kandidatoma, pa je sedanji predsednik Robert Mugabe dobil protikandidata tudi iz lastne vladajoče partije Zanu-PF. To je Simba Makoni, bivši minister za finance, ki bo sicer kandidiral kot samostojni kandidat. Makonija štejejo v tako imenovano preoblikovano krilo vladajoče Zanu-PF, a nima podpore v temelju stranke. Makoni je sicer že bil omenjan kot kompromisna osebnost med Zanu-PF in opozicijo ter tudi kot človek, ki bi se znal spopasti s katastrofalnimi ekonomskimi razmerami v državi.

Voditelj italijanske desnice, Silvio Berlusconi, je po pogovorih s predsednikom italijanskega senata, Francom Marinijem, s katerim ni dosegel soglasja o prehodni koaliciji in reformi volilne zakonodaje, znova zahteval predčasne volitve. Marini se je sicer sestal z vsemi političnimi voditelji večjih strank, a mu ni uspelo doseči večine. Sedanjo volilno zakonodajo je sprejela ravno desnica leta 2005, da bi razdrobila in oslabila levi pol, saj je v parlament leta 2006 prišlo kar 22 strank, večinoma manjših levih. Predčasne volitve bodo najverjetneje 6. ali 13. aprila.

Kitajske oblasti so izpustile novinarja iz Hong Konga, Chinga Cheonga, ki so ga leta 2005 obsodile na pet let zapora, ker naj bi vohunil. Obsodba ga je bremenila zbiranja podatkov o kitajskih političnih, ekonomskih in vojaških zadevah ter njihovo posredovanje Tajvanski obveščevalni službi. Nekateri trdijo, da so ga zaprli zato, ker je zbiral dokumente o bivšem predsedniku Zhao Ziyangu, ki je bil izobčen, ker je nasprotoval represiji nad demonstracijami leta 1989 na trgu nebeškega miru.

Seveda Cheong ni edini novinar, ki je bil na Kitajskem obsojen v sumljivih okoliščinah, je pa združenje novinarjev Hong Konga presenečeno in zadovoljno nad nenadno izpustitvijo Cheonga, za katerega se sicer še ne ve, če bo dobil tudi politične pravice. Več o ponovni prostosti Cheonga in razmerah nam bo povedala generalna sekretarka združenja novinarjev Hong Konga, ki se bo predstavila sama, ker je njeno ime težko napisati in izgovoriti v slovenščini.



V državnem zboru poteka obravnava interpelacije zoper ministra za notranje zadeve Dragutina Mateja, ki sta jo vložili stranki Liberalne demokracije Slovenije in Zares. Razloge za interpelacijo, pričakovanja od nje in dosedanje Matejeve odgovore pred skupščino, nam bo obnovil prvopodpisani pod listino, član poslanske skupine Zares, Pavle Gantar.



Pod interpelacijo pa nekateri postavljajo kazanje osamosvojitve s perspektive današnje oblasti, češ da sebi predpisujejo izključne zasluge. Kakorkoli že, odprl se je spletni portal slovenskapomlad.si, ki bo interaktivno prikazoval dogodke iz osemdesetih let prejšnjega stoletja in takratne iniciative ter akcije civilne družbe – kjer je v alternativnem segmentu prednjačil Radio Študent. O portalu smo spregovorili z direktorjem muzeja za "NOVEJŠE ZGODOVINE" Slovenije, Jožetom Dežmanom.



Off je pripravil Urh.

Povezave do aktualnih oddaj Aktualno-politične redakcije Radia Študent









Komentarji
komentiraj >>