Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Četrtkov Zaljubljeni Jutranjc (5197 bralcev)
Četrtek, 14. 2. 2008
Anže



07.00 Vklop
07.05 BRITOFF
07.25TOPLA BUNDA
07.45 RS STRIP MARJAN
08.00 DVA KRONIKA + BRITOFF
08.30 NAGRADNA IGRA
09.05 BRITOFF
09.15 AJGUGL
09.40 SLOVENSKI REKI IN POTOKI
Povezava do prejšnjega (07.02.08) Četrtkovega jutranjega programa: -KLIK-





Elektromagnetni sodelavci četrtkovega jutranjega programa:

The Cure – Close To Me
Beirut - .Nantes
Interpol – No I In Threesome
Istanbul Blues Kumpanyasi – Track 8
PJ Harvey – Long Snake Moan
The Langley Schools Music Project – Good Vibrations
Stelvio Cipriani – La Polizia Ha Le Mani Legate
The Diableros – Push It To Monday
Gang of Four – I Love A Man In Uniform
Dijf Sanders – Swamp Boulevard
Emiliana Torrini - Heartstopper
Hanne Hukkelberg – Cheater's Armoury
Yma Sumac – Kuyaway (Inca Love Song)
Devendra Banhart – Long Haired Child
The National – Slow Show
Gotan Project - Diferente
Mick Harvey – Bonnie & Clyde
Miss Kittin – Happy Violentine
My Luminaries – The outsider Steps Inside

Danes vam ukazujemo, da vaše domišljijske lingvistične poti v nagradni igri potujejo skozi:

zobni aparat




TOPLA BUNDA #11

Danes poslušamo Đanija Maršana in malo ploščo iz leta '76 izdano pri založbi Jugoton

Lepo pozdravljeni v oddaji Topla bunda na dan, ki bi ga vsi sodelavci, ki pripravljamo to oddajo, soglasno razglasili za državni praznik in dela prost dan. Treba je poudarit, da nikakor ne bomo podlegli podtikanjem tistih, ki pravijo, da gre le za skomercializiran uvožen praznik iz tujine. Verjamemo namreč, da si nobeden, kaj šele kakšni oglaševalci, ne bi dovolili, da izkoristijo ljubezen v komercialne namene. Ker verjamemo, da je ljubezen nedotakljiva in večja od vsega. In o tem pripoveduje tudi današnja plošča Đanija Markaša, s katere v podlagi poslušamo prvo pesem z naslovom Svirajte Mandoline.

Na vprašanje kako daleč je v devetnajstem stoletju lahko pljunil gospod Karađić, vam lahko danes odgovorimo, da najmanj do Zadra. Đani Maršan se namreč podpisuje s samozavestnim Đ na začetku svojega imena in ne prevzema tujih oblik pisanja, oziroma verjame, da je najbolje, da ime zapiše tako kot ga izgovarja. Kljub temu, da je najbližji otok njegovi rojstni hiši Ugljan in ne kakšna Ada Ciganlija. Đani z Đ je namreč rojen in vzgojen v Zadru. S tem podatkom nam postreže Wikipedija, kjer pa najdete tudi navedek, da gre za hrvaškega pjevača, skladatelja in, tole kar boste ravnokar slišali boste slišali prav, in diplomata.

Ni nam uspelo izvedeti, kje in na kakšen način točno si je gospod Đani brusil diplomatske pete. Vendar, če bo res Evropska Unija razlastila gospodično Marijo Šerifović naziva ambasadorka medkulturnega dialoga, zaradi njenega rajanja s Srbsko radikalno stranko, verjamemo da bo prav Đani s svojo zmesjo karađićevsko-dalmatinskega stila brenkanja na mandoline idealen zastopnik medkulturnih pogovorov.

Če se vrnemo nazaj na ploščo in drugo skladbo, pridemo da napovedane nedotakljivosti in vseobsežnosti ljubezni. Ta pesem bo nudila bilko upanja za vse zafrustrirane poslušalce, ki si preveč očitajo svoje športno udejstvovanje, oziroma drugače povedano: so člani slovenske reprezentance v novi olimpijski disciplini poimenovani skok čez plot. Sedaj boste lahko vašega partnerja pomirili predvsem z delom refrena, ki gre takole: makar neznam ni skim si ni gdje si, volim te onakvu kakva jesi. Pa prisluhnimo.

Medkulturnosti in brezbogojne ljubezni nas je danes učil Đani Maršan s skladbama Svirajte mandoline in Volim te onakvu kakva jesi z male plošče izdane za Jugoton leta '76. Še zmeraj pa na tem stolu vsak četrtek nekaj pred pol osmo sedim Janez Salan – Yassa mlajši.



Dva kronika


Tudi tokrat smo se na Valentinov predvečer znašli v Gromki na Metelkovi, kjer se je odvijal afriški večer. V svojo družbo smo povabili Samota, da bi se o tem in se marsičem tudi pomenili. Prižgala sva cigaret in se pogovarjala o marsičem…

Celoten pogovor si lahko preposlušate spodaj.





Nič, dragi kroniki – Imejte se radi, pijani ali ne!




AJGUGL

Tokrat je bilo govora o smešni verziji Youtube-a. Če ste na šihtu in bi se smejali:

Smešni youtube, funnyordie.com

Stran od mojega novega heroja: jonlajoie.com

Pa še en video od mojega heroja:





Slovenski reki ...

... in potoki!



Danes: Peračica in vulkani!

...



Enkrat v življenju sem imel telekonferenco in enkrat v življenju sem noge namakal v Peračico, potok, ki je še najbolj znan voznikom, saj daje ime visokemu in razvpitemu viaduktu na gorenjski avtocesti.

Hecno, da sta oba edinstvena dogodka potekala hkrati, se pravi, svojo edino telekonferenco sem imel na bregu Peračice.

S tremi tipi sem se pogovarjal takrat.

Prvi, recimo mu taprvi, stoji na viaduktu Peračica in zre v globino. Jesenski večer je; če bi bilo vse prav, bi dišalo po pečenih kostanjih. Pa ni vse prav.

"Vse je bedno," pravi.

Drugi, recimo mu tadrug, je doma v Mozirju; večer je tu, zato zaklepa vhodna vrata. Mimogrede se zazre v vrh Smrekovca, ki ga na temno nebo riše rdečkasta svetloba. Potem gre v klet brkljat - in včasih ima telekonferenco.

"Tale hrib mi je že od nekdaj čuden," pove.

Tretji, recimo mu Miha, se igra s kamenčki na sosedovem dovozu in ne sliši, da je večerja na mizi. Kako tudi bi, če je ravnokar odkril res odstopajoč, izrazit kamenček, zelen, ki je v trenutku postal glavni kamen v zbirki?

"Kamen najdu! Kamenček zelen! Zakaj je zelen?" hiti spraševati v slušalko.

"O, Miha!" rečem. "Da ti povem, zakaj je tvoj kamenček zelen, da povem tadrugmu, zakaj je Smrekovec čuden in taprvemu, zakaj ima tako vabljivo priložnost, da se vrže v sedemdesetmetrski kanjon Peračice vam moram povedati eno zgodbo.

Pred davnimi, davnimi časi ...

"Res davnimi. Smo malo čez tretjino kenozoika, 30 milijonov let pred letošnjim; Gondwana je razpadala in bodoča Afrika je hitela čez Tetidino morje v objem bodoče Evrope. Po savanah se je podil mezohip, prakonj, da o velenosorogih indrikoterijih ne govorimo; kritosemenke so furale svojo sceno, najpogostejše vrste so bile liči, indijski orešek in raznorazne trave. Čuden svet, da rečemo kar najmanj."

"Zakaj?" se vtakne Miha s svojim večnim vprašanjem.

"Ker v tem času ni prav nič tako, kot je danes. Na mestu, kjer zdaj živimo mi, se je razprostiralo globoko morje, imenovano Tetis."

"Zakaj?"

"Nehi Miha s temi zakaj zakaj zakaj ...! K se bom kr ubil!"

"A ni to itak tvoj namen?" se vmeša še tretji, da moram narediti mir.

"Šššš! Zato, Miha, ker je Zemlja geološko zelo aktivna in cele celine drsijo sem in tja na svojih ploščah, ki plavajo na morju magme.

No, Afrika je tako tedaj kot dandanašnji ležala na afriški tektonski plošči, Evropa pa na evropski. Tam, kjer sta se plošči stikali, je bilo vroče. Ti stiki med ploščami so bili vedno izjemno tektonsko aktivni, od potresov do vulkanov in sploh vsega vraga.

Šiv - ali bolje, razpoka - med afriško in evropsko ploščo pa je bil pod morjem Tetis. Zategadelj so bili vsi geološki procesi zaznamovani še s tem."

"En del geološke meje med Afriko in Evropo se imenuje periadriatski lineament in poteka točno čez severno Slovenijo, še točneje, čez pogorje, ki mu rečemo Smrekovec; med Topolšico, Črno na Koroškem in Ljubnim ob Savinji, blizu Raduhe."

"Tukej je pa tadrug stric doma!"

"Res je, Miha! No, je oligocen, Smrekovca pa še ni. In Afrika rine v Evropo in Evropa se ne da in seveda - poči. Iz središča zemlje pridrevi magma in v stiku z morsko vodo povzroči kar precejšnjo eksplozijo. Dvigne se podmorski greben, plazovi pepela in magme (tisti piroklastični tok, kot v filmih, samo da je pod vodo) stečejo po pobočjih proti jugu in zahodu. Na območju, kjer je danes Savinjska in Gorenjska, divja čudovit vulkanski izbruh."

"Ker afriška plošča še rine, se morje Tetis zapre in grebeni pogledajo iz vode.

Minevajo eoni, dvigujejo se Alpe, morje se skrči na Sredozemsko lužo. Kontinenti se postavijo nekako tako, kot so še danes.

Smrekovec, naš vulkan, počasi dobi svojo današnjo podobo, prijazen, z dišečimi smrekami pokrit razpotegnjen hrib. Od njega proti zahodu se je nabrala kar precejšnja plast vulkanskega pepela, ki je skrepenel v kamenino."

"Nič 'vaš vulkan'. Naš vulkan!"

"Ja, okej. Iz dežja, ki obilno moči novonastalo gorsko pregrado, se rodi potok Peračica. Mlad potok je neugnan in precej divji, pa še to srečo ma, da teče prek mehkega izbljuvka Smrekovca. Kamenini, ki nastane iz vulkanskega pepela, rečemo andezitni tuf. Je mehka in načeloma zelenkasta. Peračica v ta tuf izdolbe nenavaden in precej globok kanjon - v katerega se hoče vreči kolega."

"Sej se tud bom!"

"Zakaj?"

"Nehi!!!"

"Zelenkastega tufa tu okrog precej. Ker je to mehak, lep in obdeljiv kamen, so iz njega narejeni nagrobniki - tudi taprvi tip ga bo dobil, ko bo kot že toliko drugih poletel z viadukta in pristal sedemdeset metrov nižje na dnu kanjona Peračice - okenski okvirji in portalih starih domačij in take reči."

"Moj kamenček je tud zelen!"

"Tako je, Miha - tvoj zelenkast kamenček je v resnici nadvse poseben. Rodil se je v vulkanskem izbruhu pred 30 milijoni let, nekje med Črno na Koroškem, Mozirjem in Ljubnim ob Savinji."

Vsak - spoštovane poslušalke, dragi poslušalci - si lahko poišče kakšnega, ni jih malo. Poberite zelenkasti kamenček iz peska makadamskih cest ali med prodniki ob bregu potoka. Stisnite ga v dlan in se preselite v čas vulkanov in orjaških pošasti.

Dolgi časi so to. Meni vsakič, ko se dotaknem vulkanske kamenine, na pamet pridejo tele besede:

Sama živiva v stolpu na hrbtu zemlje, ki jo z obeh strani obliva morje. Čeprav je tega že dolgo, se dobro spominjam, kako je prišlo nekoč Panonsko morje nazaj in oblilo Gorjance, da je ostal od njih samo še ta greben, ki deli morje na dvoje.



Lenora bi šla nocoj rada jahat kite ....

Prihodnost ... Naše telekonference je bilo hitro konec. Miha je prvi odložil slušalko, ker ga je mamica dobesedno zvlekla k večerji. Tip z viadukta je enkrat vmes zakričal, nato pa se je zveza prekinila z zamolklim bumf! ... potem sva se poslovila tudi s tipom izpod vulkana Smrekovca.

Peračica pa je tiho dolbla kanjon v vulkanski tuf...



Komentarji
komentiraj >>