Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF flash (4005 bralcev)
Torek, 19. 2. 2008
Urh



... Fidel Castro odstopa z mesta predsednika ...
... opozicija slavi v Pakistanu ...
... spopadi med Maoisti in varnostnimi silami v Indiji ...
... policisti so stradali v spopadih z uporniki v Etiopiji ...
... vlada ne bo predlagala nove volilne zakonodaje za Slovence v tujini ...

NAPOVEDNIK

Kraja raznih kovinskih izdelkov – od žebljev pa vse naprej –, s katerimi se da zaslužiti manjše vsote denarja, sicer ni nič nenavadnega, je pa toliko bolj nenavadna kraja štiritonskega železnega mostu na zahodu Češke v kraju Čab. Sicer tudi ta stara kovina ne bo nanesla ne vemo kakšnih vsot, se bodo pa morali tatovi pošteno potruditi pri predelavi tega mostu, če ne bodo hoteli biti razkrinkani pri prodaji.

Most ni bil v uporabi, tako da je krajo prva opazila družba, ki je bila zadoščena za varovanje tega mostu, policija pa za enkrat še ne ve, če si ga ni kakšna manjša družbica vzela zgolj kot rekvizit, ki ga bo sedaj prijateljem razkazovala kot lovoriko, ki so jo na črno in z drznostjo pridobili. In ker se policija prvič ukvarja s tako nenavadno tatvino, še ni prišla do oprijemljivih rezultatov, prav tako še niso ocenili vrednosti mostu.

Vsekakor pa bodo vedno obstajali ljudje, ki bodo z veseljem vzeli na pol umetniške objekte, ki krasijo naravo. In to je zgolj nedolžna zabava, kajti družbo bi pretresla novica, da je nekdo zminiral kak večji most in tega ni naredil iz zabave. Zato štiri tone starega železa gor ali pa dol, čeprav se še ne ve, ali je družba, ki je bila zadolžena za varovanje mostu, zaradi dejstva, da je bil ukraden, srečna ali žalostna?

Poslušate off program Radia Študent, ki pridno nabira pol-umetniške ali obrtniške lovorike iz narave!

OFF PROGRAM

81-letni kubanski predsednik Fidel Castro zaradi izčrpanosti in bolezni nepreklicno odstopa z mesta voditelja, vsaj tako je zapisal v sporočilu, ki ga je objavil v spletni izdaji glasila Granma. Castro se že skoraj dve leti pojavlja samo preko ekranov in pisem, tako da nekateri sarkasti ugibajo, da so ves material posneli naprej in umetno vzdržujejo vladavino Fidela. Castro je bil na čelu Kube od leta 1959, narodna skupščina pa bo v nedeljo izvolila novega predsednika, ki je hkrati predsednik vlade in države ter vrhovni vodja vojske.

Seveda pa bi Evropska unija in Ameriški predsednik George Bush odstop Castra rada izrabila za to, da bi na Kubi naredili tranzicijo v tako imenovano pluralno demokracijo, ki naj bi izboljšala življenjske razmere Kubancev. Živela Kuba, saj še vedno lahko računajo na kadre iz stare garde skupaj s tistimi, ki so bili ob začetku revolucije mlajši!

Na drugem koncu sveta, v Pakistanu, revolucija ni izključena, so pa parlamentarne volitve po neuradnih izidih dobile opozicijske stranke. Vodi Ljudska stranka ubite nekdanje premierke Benazir Buto, tesno za njo pa je pakistanska ljudska stranka bivšega premiera Navaza Šarifa, ki ga je leta 1999 strmoglavil predsednik Pervez Mušaraf. Ti dve stranki naj bi imeli v novo konstituiranem parlamentu 139 sedežev od 272. Mušarafova stranka PML-Q je poraz priznala, vendar bodo počakali na uradne rezultate. Če bodo imeli opozicijski zmagovalci v parlamentu dve tretjini glasov, potem bodo lahko Mušarafa tudi odstavili, saj v Pakistanu parlament izvoli predsednika. Opozicija pa je že prejšnje leto, ko je bil Mušaraf izvoljen, dejala, da bi morale biti pred tem izvedene parlamentarne volitve.

Novega predsednika pa volijo v Armeniji, kjer se je pričakovalo, da bo predsedniško mesto Robertu Kocharianu gladko prevzel njegov kolega in sedanji premier Serge Sarkisian, a je nepričakovano naredil dober povratek v politiko bivši predsednik in zdaj opozicijski vodja Levon Ter-Petrosian. Kampanja se je vrtela okoli sociale in varnostnih ter ozemeljskih problemov, ki jih ima Armenija s Turčijo in Azerbidžanom. Ravno nezmožnost rešitve problema z omenjenima državama očita Petrosian sedanji vladajoči garnituri. Armenija ima strateško pomembno vlogo, saj leži med z nafto bogatim Kaspijskim jezerom in naftnimi tržišči južne Evrope.

Spopadi med oblastmi in maoisti v centralni indijski državi Chhattisgarh so terjali življenje enajstih maoistov in šestih pripadnikov varnostnih sil. Ima pa policija podatke, da se na tem področju zbira vedno večje število upornikov. Maoisti so sicer aktivni po revnih indijskih provincah, ki pa so bogate z minerali in pravijo, da zastopajo pravice ravnih kmetov in plemenskih skupnosti, medtem ko indijski premier Manmohan Singh meni, da so maoisti največja grožnja njegovi državi.

Stradali pa so policisti v somalijski prestolnici Mogadiš, saj so štirje umrli v spopadih z uporniki. Zaradi spopadov, ki so potekali blizu največjega trga Bakara, je vlada zapečatila ta trg, ki je bil sicer za veliko prebivalcev Magadiša vir zaslužka, a oblasti pravijo, da tudi vaba za upornike. Upravljalec trga, Muhidin Nur, je potrdil, da so vojska in zavezniki iz Etiopije zaprli vse ceste, ki vodijo do trga. Združeni narodi pa opozarjajo, da postaja Somalija pozabljeno krizno žarišče. In če v naslednjih tednih ne bo prišla nujna pomoč, bi naj bilo po mnenju Christiana Balsleva-Olesena iz agencije za otroke pri Združenih narodih ogroženo življenje 15.000 otrok.

Selimo se v Slovenijo, kjer vlada na predlog opozicije ne bo predlagala popravkov volilne zakonodaje glede glasovanja Slovencev v tujini. Pri zadnjih popravkih je vlada poenostavila glasovanje iz tujine tako, da je volilne lističe poslala tudi tistim Slovencem, ki za to niso zaprosili. Opozicija se s tem ne strinja, saj je bilo na zadnjih predsedniških volitvah 30 odstotkov naslovov, kamor so bili prazni volilni lističi poslani, nedosegljivih.

Off je pripravil Urh, sledi pa komentar Borisa V o zadregi ob razglasitvi neodvisnosti Kosova.


Komentarji
komentiraj >>