Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Pritiski na raziskovalne novinarje v balkanskem blatu (3915 bralcev)
Četrtek, 13. 3. 2008
Matej Š.



Tema četrtkovega pogovornega večernega termina (13.3.2008) so bile težave, s katerimi se soočajo raziskovalni novinarji na Balkanu pri svojem delu. Predvajali smo dva daljša pogovora, in sicer z urednikom Feral Tribuna, Dragom Hedlom, ter urednikom informativnega programa Federalne televizije BiH Bakirjem Hadžiomerovićem. Stanje svobode novinarstva in medijskega izražanja pa bo komentiral tudi sekretar Mednarodne federacije novinarjev Aidan White. S klikom na puščico lahko slišite vse tri intervjuje!
V tokratnem večernem pogovornem terminu je bila glavna tema raziskovalno novinarstvo na Balkanu. Osredotočili smo se predvsem na stanje svobode novinarskega izražanja na teh prostorih in pritiske na novinarje. Glavna gosta oddaje sta pritiskov deležna predvsem zaradi njunega raziskovalnega dela, s katerim skušata odkrivati zločine, za katere odgovorni še vedno niso kaznovani, in gospodarski kriminal, ki gre z roko v roki s turbulentnim postkonfliktnim tranzicijskim obdobjem.

Tisti, ki ju skušajo utišati, ne izbirajo sredstev, glavne metode pa so anonimne in celo javne grožnje s smrtjo ter tožbe zaradi duševnih bolečin kot posledice domnevnega klevetanja. Kar je pri vsem skupaj najbolj neverjetno je dejstvo, da za vsemi temi napadi na novinarje stojijo visoki predstavniki državnih institucij ali tisti, ki bi sami morali sedeti na zatožni klopi zaradi svojih preteklih zločinov. Prvi daljši pogovor, ki ga bosta slišali, bo z odgovornim urednikom splitskega tednika Feral Tribune, Dragom Hedlom. Prav njegov primer, ki se vleče že dalj časa in je nedavno dobil nove dimenzije, nas je navedel, da se malo bolj podrobno posvetimo tej temi. Marsikaj ste lahko slišali že v petkovem Kultivatorju, ponovimo pa samo glavne stvari.

Ime novinarja Draga Hedla se v hrvaški pa tudi širši mednarodni javnosti najbolj pogosto sliši v povezavi z njegovim pisanjem o zločinih nad srbskimi civilisti v Osijeku v letih 1991 in 1992. Samooklicani vodja hrvaških sil na tem področju je bil takrat Branimir Glavaš, znan tudi pod nadimkom »slavonski šerif« in v zvezi z omenjenimi zločini se je seveda v prvi vrsti omenjalo njegovo ime. Proti Glavašu je bila vložena obtožnica hrvaškega tožilstva, ki pa se ji še do dandanes z raznimi prijemi izogiba.

V tem času je Hedl dobival različne grožnje, ki jih lahko posredno in v nekaterih primerih tudi precej neposredno povežemo s šerifom Glavašem. Pred kratkim pa je Glavaš napovedal tudi tožbo proti Feral Tribunu in njegovemu uredniku v višini milijona kun zaradi duševnih bolečin. S Hedlom smo se tako pogovarjali predvsem o Glavašu, njegovi zgodovini, grožnjah, tožbi proti Feral Tribunu, kakšni so možni scenariji sodnega procesa in kaj poraz na sodišču lahko pomeni za splitski tednik.



Hedl je leta 2006 za svoje delo prejel prestižno nagrado Mednarodnega centra za novinarje iz Washingtona. Kot ste slišali tudi v petkovem Kultivatorju, so v tej organizaciji zaradi novih groženj Hedlu in napovedane tožbe precej zaskrbljeni in so na hrvaško vlado in predsednika Stipeta Mesića naslovili protestno pismo, v katerem apelirajo na pomoč, da razplet dogodkov ne bi dobil grotesknega scenarija. Primer pa je na kratko za naš radio komentiral še sekretar Mednarodne federacije novinarjev, Aidan White, in ob tem potrdil, da Hedlov primer ni osamljen ter se s podobnimi težavami soočajo tudi drugi novinarji na Balkanu.



Sicer pa je lep primer za to, s kakšnimi pritiski se soočajo novinarji na Balkanu tudi naš naslednji sogovornik. Bakir Hadžiomerović je urednik informativnega programa Federalne televizije Bosne in Hercegovine in voditelj zelo gledanega političnega magazina »Šezdeset minuta«. Skupaj s sodelavci te oddaje je v zadnjem času razkril ogromno primerov korupcije, nezakonitih privatizacijskih postopkov in oškodovanj javnega premoženja v Republiki Srpski, s strani politično-gospodarske elite, na čelu katere je aktualni premier te entitete Milorad Dodik.

Arogantni Dodik ostaja zaradi absolutne oblasti v Republiki Srpski, ki si jo je pridobil na zadnjih volitvah, nedotakljiv za vse nekompetentne in korumpirane institucije pregona, pred katerimi bi po vsaki logiki moral odgovarjati. Zato pa on toži Hadžiomerovića in oddajo »Šezdeset minuta« za klevetanje. S Hadžiomerovićem smo se tako pogovarjali o Miloradu Dodiku, Bosni in Hercegovini in »saj ni res pa je« zgodbah, ki se dogajajo v tej državi, tudi trinajst let po koncu najbolj krvavega konflikta na teh prostorih ob razpadu Jugoslavije.



Z oddajo tako na nek način skušamo dati solidarnostno podporo kolegom novinarjem, ki so se zaradi svojega dela znašli v težavah. Razvoj dogodkov v obeh primerih bomo seveda spremljali še naprej, če bo to izvedljivo pa se bomo na povabilo Hadžiomerovića tudi v živo udeležili njegovega sojenja v Banjaluki. Ki zna biti po vseh predvidevanjih precej spektakularno...

Tokratni večerni pogovorni termin je pripravil Matej.

jingle za oddajo



Povezave do aktualnih oddaj Aktualno-politične redakcije Radia Študent





Komentarji
komentiraj >>