Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Tedenska napoved, 10. - 13. marec (3257 bralcev)
Sreda, 12. 3. 2003
lucija



Ponedeljek, 10.3. ob 14h: Univerzitetni informativni blok tokrat pripravlja Nadja N.

Torek, 11.3. ob 14h:
Po padcu študentske vlade je v prejšnjem tednu (v četrtek) zasedal Nadzorni senat ŠOU, včeraj (v ponedeljek) pa se je odvijala 10. redna seja Študentskega zbora ŠOU v Ljubljani.
Več o trenutnem stanju na ŠOU v današnji oddaji.

Sreda, 12.3. ob 14h:
Saša G. v tokratni oddaji jemlje pod drobnogled sprejemanje letošnjega finančnega načrta ŠOU v Ljubljani, ki bi tudi lahko bil vzrok za sedanje stanje na omenjeni študentski organizaciji:
Potem, ko so šovovci lani poslovali z izgubo, so letosnje zdrahe ob sprejemanju proračuna povzročile razpad študentske vlade. Kako bo Študentska organizacija v Ljubljani letos porabila denar in kako lahko koalicijski proračunski predlog postane manj sprejemljiv od predloga opozicije? Vec o študentskem proračunu v današnji oddaji Kaj pa Univerza?

Četrtek, 13.3. ob 14h:
Četrtek bo na Radiu Študent spet tematsko obarvan. V popoldanskem času bomo govorili o NATU. Na te strune pa bomo začeli brenkati že v Odprtem terminu za Univerzo, ko bomo spregovorili o nekaterih pro- in anti-NATOvskih okroglih mizah, ki potekajo v zadnjem času v organizaciji raznih študentskih klubov in organizacij.

Ponedeljek, 10.3. ob 14h: Univerzitetni informativni blok
Poglejmo, kaj se je na Univerzi in drugih inštitucijah izobraževalnega značaja dogajalo v preteklem, pustno obarvanem tednu.

Na pustni torek sta Študentska organizacija Univerze v Ljubljani in Študentski svet stanovalcev pripravila poseben sprevod. Študentje so s tematsko obarvanimi maskami pred stavbami vlade, parlamenta in Mestne občine Ljubljana predstavnikom teh institucij predali peticijo, v kateri opozarjajo na pomanjkanje postelj v študentskih domovih.

Obravnavano problematiko so v peticiji razdelili na šest točk. Zahtevajo takojšen začetek gradnje novih študentskih domov. Študentje vztrajajo, da projekt 4000 postelj ostane glede obsega nespremenjen. Pristajajo sicer na ožjo obliko izvajanja na samem začetku, vendar pa se mora v končni fazi ohraniti načrtovani obseg, torej 4898 novih postelj. V peticiji študentje tudi zahtevajo začetek obnove dotrajanih študentskih domov in ureditev denacionalizacijskega vprašanja akademskega kolegija. Študentje še opozarjajo, da je internet postal nujen študijski pripomoček, zato zahtevajo tudi priključke za internet v študentskih domovih.

Po torkovi seji študentskega zbora ŠOU je predčasno prenehal mandat upravi Študentske organizacije Univerze v Ljubljani. Na seji so štirje študentski sekretarji podali odstopne izjave, kar po statutu ŠOU pomeni prenehanje mandata celotne uprave. Študentski zbor pa je na seji sprejel tudi dopolnila k členoma pravilnika Študentskega zbora ŠOU v Ljubljani, ki med drugim urejata imenovanje in razrešitev vršilca dolžnosti predsednika ŠOU. V primeru predčasnega prenehanja mandata študentske uprave bo tako lahko študentski zbor na predlog najmanj tretjine vseh študentskih poslancev imenoval vršilca dolžnosti predsednika ŠOU v Ljubljani in sicer za obdobje največ 30 dni.

Prav tako v torek sta predsednica nadzornega sveta ŠOU in zdaj že nekdanji predsednik uprave ŠOU vložila zahtevo za razpis študentskega zakonodajnega referenduma, na katerem bodo študentje ljubljanske univerze odločali o "antikorupcijski reformi ŠOU". Predlog referenduma, ki naj bi bil razpisan za 22. in 23. april, vsebuje 11 točk, njihova uresničitev pa naj bi po besedah predlagateljev pripomogla tudi k bolj transparentni porabi sredstev ŠOU.

Na referendumu, ki bo razpisan prvič v zgodovini ŠOU, bodo študentje med drugim odločali o tem, ali naj se sredstva ŠOU razdeljujejo na podlagi razpisov in ali naj se ukine delo po projektih, ključne aktivnosti za študente pa se izvajajo kot stalne dejavnosti. Po besedah predlagateljev namreč projektno delo v preteklih letih, kljub ogromnim vloženim sredstvom, za študente ni dalo pravega učinka. Predlagata tudi, da naj bodo poročila o delu ŠOU javna in objavljena na internetu, da se presežek prihodkov nad odhodki ŠOU namenja za študentski stanovanjski sklad in izgradnjo objektov za obštudijske dejavnosti, ter da naj se za sofinanciranje programov študentskega obštudijskega izobraževanja in aktivne politike zaposlovanja letno nameni 40 milijonov tolarjev.

Na referendumu naj bi študente vprašali tudi, ali lahko voljene in imenovane funkcije na ŠOU, razen funkcije direktorja, zasedajo osebe s statusom študenta, da ta funkcija preneha najkasneje štiri mesece po prenehanju statusa in da lahko posameznik opravlja te funkcije največ štiri leta.
Da bi bil referendum, ki bo najverjetneje potekal na enak način kot študentske volitve, veljaven, se ga mora udeležiti vsaj tretjina študentov ljubljanske univerze, za spremembe pa mora glasovati vsaj polovica tistih, ki so se glasovanja udeležili.

Zaradi torkovega odstopa študentske uprave, se je v sredo zvečer na seji sestal nadzorni senat ŠOU. Na seji so med drugim razpravljali o razpisu volitev nove uprave ŠOU. Na seji niso sprejeli nobene konkretne odločitve, saj zaradi "lukenj" v statutu ŠOU – ta namreč ne predpisuje nadaljnjih postopkov ob morebitnem odstopu študentske uprave – ni jasno, kako naj ŠOU pride do nove uprave. Za izvolitev nove uprave bo tako verjetno potrebna sprememba statuta ŠOU, tako da volitev nove uprave na ponedeljkovi seji študentskega zbora še ne bo.

V četrtek so se predstavniki Študentske organizacije Slovenije sestali s predsednikom vlade, ter z ministrom za šolstvo in ministrom za delo. Vse tri so seznanili s študentsko problematiko, pri čemer so izpostavili projekte izgradnje in prenove študentskih domov, pripravo in izvedbo štipendijske reforme, ter sistem študentskega dela. Predsednik vlade se je zavzel za tesno partnerstvo in kontinuiran dialog s Študentsko organizacijo Slovenije, uspeli pa so se tudi dogovoriti za ločena sestanka z obema ministroma, na katerih naj bi definirali terminski načrt in načine reševanja problematike.

V petek se je minister za šolstvo, znanost in šport, Slavko Gaber, sestal z v.d. direktorico Univerze na Primorskem Lucijo Čok. Glavni namen srečanja je bila razprava o temah, ki so pomembne za začetek delovanja Univerze na Primorskem. Sem sodijo pregled postopkov, ki bodo Univerzi omogočili pridobitev pravne subjektivitete, analiza razmer, ki bodo zagotovile finančno in poslovno delovanje, ter oblikovanje poti za nadaljnje dograjevanje univerze na pravnem in akademskem področju.

V Zagrebu pa je včeraj potekala ministrska konferenca držav CEEPUS (Central European Exchange Programme for University Studies). Konference so se udeležili ministri in drugi predstavniki devetih držav članic tega srednjeevropskega univerzitetnega programa, med drugim tudi naša državna sekretarka za višje strokovno in visoko šolstvo, Lučka Lorber. Na konferenci so podpisali nov sporazum CEEPUS II za obdobje od leta 2005 dalje.

Osnovni cilj dosedanjega programa je bil ustvariti multilateralno sodelovanje na področju visokega šolstva v državah Srednje Evrope s pomočjo mobilnosti študentov in profesorjev. Visokošolski zavodi ljubljanske in mariborske univerze v programu sodelujejo že od vsega začetka. Slovenija je v minulih osmih letih s sodelujočimi državami izmenjala prek 2100 študentov in profesorjev, v študijskem letu 2002/2003 pa je bila vključena v 31 univerzitetnih mrež.

Za vas je najpomembnejše dogodke preteklega tedna izbrskala Nadja N.

Sreda, 12.3. ob 14h:
V zadnjih nekaj tednih so se stolčki študentskega zbora burno razgrevali vse do klimaksa, ko je zdaj že bivši predsednik ŠOU Matjaž Titan ostal brez vlade. Kljub mnogim izrečenim besedam in političnim pregovarjanjem ostaja najmočnejši vtis, da je do odstopa večine študentskih sekretarjev prišlo zaradi sprejemanja proračuna.

Matjaž Titan je kadidiral kot edini kandidat za predsednika in že v svoji kadidaturi je opozarjal na primanjkljaj 90 milijonov tolarjev, ki je bil v delovanju ŠOU predviden do 31. decembra lani. Na predstavitvi je zagotovil, da je prvi funkcionar, ki bo zagotavljal, da bodo prihodki klapali z odhodki. Vendar so se že ob njegovi kandidaturi pojavili ugovori, da predloženi stroškovnik predvideva previsoke prihodke.

Finančnega načrta študentski zbor tudi po treh obravnavah ni sprejel, četudi naj bi pravilnik o pripravi finančnega načrta določal rok 10. februar za sprejem finančnega načrta. Najprej je bil vložen osnutek, potem so se poslanci seznanili s predlogom, na katerega so lahko podajali amandmaje. Prispelo je čez štirideset amandmajev, od tega jih je opozicija združila vsaj 39 v svojem predlogu finančnega načrta.

Glavna nasprotovanja predlogu proračuna, ki ga je predlagala koalicija Neodvisnih in Sasovcev, so ugovarjala neutemeljenim postavkam in nepripravljenosti, da se ŠOU izvleče iz primanjkljaja. Večina opozicijskih poslancev je torej zahtevala, naj se sprejme finančni načrt, ki bi primanjkljaj skušal odpraviti, ne pa, da ga predvideva tudi vnaprej.

V finančnem načrtu so bila predvidena tudi koncesijske dajatve mariborskega studentskega servisa, za katere ni bilo zagotovljeno, kako in kdaj jih lahko ljubljanski ŠOU pridobi. Amandmaji so vključevali občutno zmanjšanje sredstev za promocijske dejavnosti in reprezentanco organov, ukinitev nadaljnjega financiranja neizvedenih projektov ter prenos večje količine denarja iz centralno vodenih resornih projektov v denarnice ŠOVZ-jev.

Na predlog opozicije se je ukinila tudi postavka zapiranje projektov, ker je pomenilo podvajanje že predvidenih sredstev v projektnih načrtih. Zaradi preoblikovanja dela študentskega zbora se je nekaj sredstev preusmerilo v delovanje novih delovnih teles.

Potem so odstopili štirje sekretarji od petih, predsednik je ostal brez vlade in trdnost koalicije se je zamajala. Na osmi seji študentskega zbora so poslanci kljub krizni situaciji brez vlade izglasovali predlog popravljenega proračuna, ki vsebuje večino omenjenih sprememb. Tako imamo študentski zbor s proračunom in brez vlade. V tem tednu naj bi dobil novega predsednika, napoveduje pa se popolni preobrat v študentski koaliciji. Upajmo, da bo pomenil prehod v konstruktivne vode.

Študentske tolarje sem preračunavala Saša G.

Četrtek, 13.3. ob 14h:

Bliža se dan D, ko se bomo prebivalci Slovenije, seveda tudi študenti, na referendumu odločali za ali proti vstopu v NATO. Današnjo oddajo “Kaj pa Univerza” bomo kot uvod v današnji anti-NATO program na Radiu Študent namenili pregledu nekaterih dogodkov, ki so jih ali pa jih še bodo v zvezi s to problematiko organizirali nekateri študentski in mladinski klubi, organizacije ali posamezniki iz množice do dogajanja v zvezi z vstopom v NATO večinoma apatičnih študentov.

Mariborska študentska organizacija je tako že petega marca organizirala okroglo mizo na temo »Vključevanje Slovenije v EU in NATO«. Na vprašanje, zakaj so se odločili za ta korak, na študentski organizaciji Univerze v Mariboru odgovarjajo, da so po njihovih ugotovitvah mnenja glede vključitve Slovenije v Evropske integracije in Sevornoatlantsko zvezo še vedno deljena, zato so želeli študentom približati Evropsko Unijo in NATO in jim odgovoriti na morebitna vprašanja ter tako olajšati odločitev pred bližajočem se referendumom.

To pa še ni vse, kar se bo do referenduma zgodilo v Mariboru.
Borut Osonkar je poudaril, da ne govori v imenu nobene študentske organizacije ali kluba, …

/////////////////////////////////////////////////////////////
MD Maxell /68 (2:34)
Vtoč.: Kvečjemu v imenu organizatorjev...
Iztoč.:.....politico miru in nenasilja.
/////////////////////////////////////////////////////////////

Tudi to še ni vse, kar se bo dogajalo na vzhodu Slovenije. V soboto bo namreč na Ptuju potekala okrogla miza z naslovom NATO - S SLOVENIJO ALI BREZ NJE. Okroglo mizo organizirata Klub ptujskih študentov in Mladinski svet Mestne občine Ptuj. V razpravi se bodo dotaknili tudi vprašanja vloge zveze NATO po hladni vojni, njene funkcije v boju proti terorizmu, posebej pa se bodo posvetili vprašanju vloge Slovenije v zvezi NATO in vlogi zveze NATO v Sloveniji.

Nadja N. se je z Urošem Esihom iz Kluba ptujskih študentov pogovarjala o vzgibih za organizacijo okrogle mize na to temo.
//////////////////////////////////////////////////////////////
MD Maxell /55 (0:39)
VT: Eden od temeljnih...
IZT: ... argumente za in argumente proti.
//////////////////////////////////////////////////////////////

Zanimalo nas je tudi kdo so povabljeni gostje in iz katerih taborov prihajajo.
//////////////////////////////////////////////////////////////
MD Maxell /59 (1:03)
VT: Gostov nismo delili posebej...
IZT: ... dr. Jerneja Pikala, politologa.
//////////////////////////////////////////////////////////////

Na koncu pa smo želeli še nekaj besed o organizatorjih.
//////////////////////////////////////////////////////////////
MD Maxell /57 (0:39)
VT: Klub ptujskih študentov...
IZT: ... Mestne občine Ptuj.
//////////////////////////////////////////////////////////////


Kaj pa Ljubljana? Ljubljanski ŠOU se kot vemo v teh dneh bolj kot s čemerkoli ukvarja sam s sabo. Vendar še ni prepozno, lahko da se bodo še v zadnjem hipu česa domislili.

So pa zato tudi v Ljubljani toliko bolj glasni Mariborčani. V tednu od 17. do 20. marca pripravlja Klub mariborskih študentov ob pomoči Zavoda za mladinsko kulturo “Štajerc v Ljubljani” teden za mir s sloganom :”Daj mi mir!”

Z Matejem Bobičem se pogovarja Lucija G.
/////////////////////////////////////////////////////////////
MD Maxell/ 65 ( : )
Vtoč.: Torej kdo je...
Iztoč.:.....mnenje v zvezi z NATO-m, Hvala.
/////////////////////////////////////////////////////////////

Očitno pa so se prebudili tudi mladi pronatovci. Prisluhnimo posnetku, ki smo si ga izposodili v naši aktualno – politični redakciji:
/////////////////////////////////////////////////////////////
MD “NO WAR”/ 5 (1:48) POJAČAJ !!!!!!
Vtoč.: ...
Iztoč.:.....za nato. Com.
/////////////////////////////////////////////////////////////

Mladi nadebudneži so po zadnjih informacijah cello protestirali, češ da imamo na Radiu Študent anti NATO dan. Menda bi morali pripraviti še en tak celodnevni program po njihovih merah.

Dogaja pa se tudi po študentskih in mladinskih luknjah na zahodnem delu slovenije. To soboto se bo tako v Idriji zgodil protest/koncert proti NATu. V Svenaku bo nastopalo 7 lokalnih bendov,ki preigravajo raznoliko glasbo, od punka do etna.

Zasledili smo še članek v Organonu, časopisu študentov Gorenjske, katerega avtor zaključi z naslednjimi besedami: “Pravijo, da na mladih svet stoji, na novih idejah in zamislih. Zakaj imam občutek, da svet in dogajanje v njem krojijo eni in isti ljudje že vrsto let. Nič se ne spreminja, niti prahu ne brišejo in ideje le-teh so že zdavnaj preživete. Uspešno odločanje vam želim.”

Seveda današnji mozaik dogajanja ni popoln. Je pa dokaz, da vsi le niso tako zelo apatični in ne čakajo kot noji z glavo v pesku na to, da se bodo o NATu namesto njih odločili drugi.

(Lucija G.)


Komentarji
komentiraj >>