Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Lažnivi Off (4088 bralcev)
Petek, 4. 4. 2008
Matej J



... Predsednik Türk in zloglasni kolumbijski predsednik Uribe kot stara prijatelja...
... Državni zbor ratificiral konvencijo o pravicah invalidov..
... V Zimbabveju štala...
... Iraški premier Malik stisnil rep med noge...
... Nepal prepovedal alkohol pred volitvami...
NAPOVEDNIK

Po mocareli še vino. Italijanski ponos se počasi a vztrajno ruši. Italijanska kulinarika, njihov najboljši izvozni artikel je ponovno na udaru, saj se po policah prodaja vsaj sedemdeset milijonov litrov strupenega vina, sestavljenega iz vode, kemičnih kislin, gnojil in minimalnih količin grozdnega soka, kot poroča torinski časnik La Stampa, ki se sklicuje na poročilo sodne preiskave.

A če smo že pri vinu, se kaj hitro spomnimo prastarega reka, ki izvira iz istega okolja, namreč »in vino veritas«. In morda bi bilo prav to ustrezno zdravilo, namreč kozarček žlahtne pijače pred pričetkom dela za številne politike, ki se pojavljajo v tokratnem Off-u.

PROGRAM

Predsednik Slovenije Danilo Türk se mudi na turneji po Latinski Ameriki, ki jo bo zaključil v Venezueli. Na tej turneji pa se je izkazala tudi predsednikova zapriseženost vrednotam in človekovim pravicam, ki jih je močno poudarjal med svojo kampanjo. Obisk Kolumbije je potekal v prav prijateljskem vzdušju. Predsednik Alvaro Uribe, obtožen marsičesa, od sodelovanja s kokainskimi karteli, kršenja človekovih pravic, sodelovanja z desničarskimi paravojaškimi skupinami in tako dalje, je našega predsednika imenoval za starega prijatelja, ki je Kolumbiji zelo pomagal še v času, ko je zasedal svojo funkcijo pri Združenih narodih.

In na kak način se je naš predsednik dotaknil najbolj perečega problema trenutno v Kolumbiji, torej izpusta FARC-ovih talcev? Upornike je pozval, naj upoštevajo humanitarni značaj misije in sodelujejo pri misiji za rešitev življenj. A z nobeno besedo ni omenil tisočih priprtih pripadnikov FARC-a ter dejstva, da je Kolumbijska vlada tista, ki je pred tedni onemogočila izpustitev talcev in pomorila nekaj glavnih članov gibanja. Niti ni omenil dejstva, da je Kolumbija - zaradi aktivnosti oblasti in ne FARC-a - za delovanje novinarjev, sindikalnih voditeljev in aktivistov najnevarnejša država na svetu poleg Iraka.

Kaj pa si misli o Uribeju priznani ameriški liberalec Petras? Intervju z njim boste lahko poslušali v ponedeljkovem Zeitgeistu.




Ameriški predsednik George Bush se mudi v Zagrebu, na kar je določena publika in vlada naših sosedov zelo ponosna, saj so dobili povabilo v organizacijo NATO. Seveda pa bodo ob tem dnevu in jutri organizirani tudi protesti. o protestih in stanju v Zagrebu smo govorili s predsednico demokratske stranke žensk Majo Jelinčić, ki je tudi soorganizatorka protestov in predsednica odbora zunaj parlamentarnih strank, ki so proti vstopu Hrvaške v NATO.



Ali pa ima Jelinčičeva boljše mnenje o Bushu kot pa ameriški profesor Petras o Kolumbijskem predsedniku Uribeju?




V Zimbabveju še vedno niso znani predsedniški rezultati, različne agencije pa poročajo o zelo tanki razmejitveni liniji med Robertom Mugabejom in opozicijskim Morganom Tsvangiraiom. Vedno večja verjetnost je, da se bosta oba kandidata pomerila v drugem krogu, Mugabe pa že načrtuje podaljšanje roka iz enaindvajset na devetdeset dni, kar naj bi šlo na roko prav njemu. V zadnjih dneh je bilo aretiranih več tujih novinarjev in sodelavcev lokalnih skupin pri nadzoru volitev. Opozicija trdi, da se Mugabejeva Zimbabvejska afriška narodna zveza – Patriotska fronta pripravlja na vojno proti opoziciji, dokazi za to pa so napadi in razdejanja njihovih poslovnih prostorov. Dodajajo, da se njihov predsedniški kandidat ne skriva potuhnjeno, medtem ko se Mugabe vse od volitev le redko pojavlja v javnosti.

Nepal se pripravlja na temeljito preobrazbo sistema, ki bo sledil parlamentarnim volitvam, le-te pa so pomemben del mirovnega procesa, ki se je začel z razorožitvijo maoističnih upornikov. Tako bo ukinjena še zadnja Hindujska monarhija na svetu, spisala se bo nova ustava, Nepal pa bo najverjetneje postal republika. Številni ljudje in skupine nasprotujejo ukinitvi monarhije, zato so oblasti pripravile sveženj prepovedi, ki naj bi preprečile nasilno vedenje. Tako teden dni v Nepalu ne bo moč piti alkohola, razen v odročnih krajih, kjer cveti ilegalna kuha riževega žganja in ga lokalni politiki z veseljem delijo volivcem, na dan volitev pa bodo prepovedani vsi prevozi, javni in privatni, da bi onemogočili mobilizacijo nepridipravov. Doslej je predvolilna tekma terjala dve življenji.

Uporniška skupina nomadskega ljudstva Tuaregov in Mali sta po posredovanju Libije dosegli mirovni dogovor. Večtedenski spopadi so se končali, Mali je povlekel vojsko iz severnega predela, kjer prebivajo Tuaregi, uporniki pa so predali trideset zajetih pripadnikov malijske vojske. Vzroki za spopade so bile obtožbe uradnega Malija, da tuareški uporniki prekupčujejo s prepovedanimi drogami, medtem ko Tuaregi Maliju zamerijo pomanjkanje prizadevanj za gospodarski razvoj severnega predela.

Iraški premier Nuri al Maliki je stisnil rep med noge. Po številnih aretacijah in napadih na šiitske skrajneže, se je oglasil šiitski vodja Moktada al Sadr in zagrozil z maščevanjem. Maliki je po grožnji iz kvazi dobre volje ukazal prekinitev operacije. V zadnjih dneh je umrlo več deset ljudi v samomorilskih napadih tako imenovanih skrajnežev in v napadih ameriških zračnih sil na domnevne skrajneže.

Nekaj več o dogajanju v samih Združenih države Amerike, pa nam bo povedala redna poročevalka Radia študent Lidija Poljaček:



Državni zbor je sprejel konvencijo o pravicah invalidov, kar je ministrica za delo, družino in socialne zadeve razglasila za zgodovinski dogodek. Besedilo konvencije je pomembno pri zagotavljanju pravic invalidov, a za Slovenijo nima globljega pomena, saj naj bi na tem področju že delovali izvrstno. Več o konvenciji nam bo povedal generalni direktor direktorata za invalide, Cveto Uršič:




Off program je pripravil Matej J, sledi pa mu kultivator o širitvi Nata na Balkanu.



Komentarji
komentiraj >>