Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
ŠKM BANDA: Šamar-Janka (God Bless This Mess, 2008) (ponovitev (3759 bralcev)
Sreda, 16. 4. 2008
primozv



Plošča Šamar-Janka je v mini katalogu Štefan Kovač Marko bande kot tudi malce večjemu a še vedno mini katalogu založbe God bless this mess velik dosežek, na katerega so lahko vsi posredno in neposredno vpleteni upravičeno ponosni, vsem ostalim, še posebej tistim, ki se sami ukvarjajo z glasbo pa predstavlja motivacijo in dokaz, da lahko iz malega tudi pri nas nastane veliko. (v celoti!)
* Prekmurski, recimo mu novi val, ali pa natančneje val novih bendov, ki v zadnjih petih letih predstavlja eno najmočnejših in najnaprednejših struj v domačem glasbenem podtalju, je bolj kot stvar slučaja, splet dolgoročno zastavljenih dejavnikov. Eden izmed teh so ljudje in dogodki vpeti v delovanje murskosoboškega kluba MIKK. Slednji kot središče koncertnega in družabnega življenja glasbenikov, omogoča redno seznanjanje z glasbeniki iz vseh koncev sveta, po drugi strani pa s (v narekovajih) »tekmovanjem« Mali veliki Mikkov oder meče kritičen pogled na mlade bende, kar posledično onemogoča njihovo samozadostnost. Pojav, ki v širšem slovenskem prostoru predstavlja bržkone večjo težavo kot že pregovorno slaba infrastruktura. Hkrati z načrtnim delovanjem na oni strani Mure, je v zadnjih petih letih zaživel tudi projekt Klubski maraton, ki je bende kot so Manul, Dani Kavaš, Sphericube, Kleemar, Hexenbrutal ter Štefan Kovač Marko banda, pognal po domačem klubovju in jih s tem vtisnil v kolektivno zavest slovenske glasbene scene.

Prav Štefan Kovač Marko banda, izmed omenjene druščine bendov ne izstopa samo po tem, da so že zelo zgodaj izdali prvenec, temveč so v celotni zgodbi Klubskega maratona eden redkih bendov z dvema izdanima studijskima ploščama. Številke tu niso najpomembnejše. Mnogo bolj razveseljiv je v tem primeru pozitiven trend, ki kaže na očiten napredek v delu Štefan Kovač Marko bande. Če so se na prvencu Patentat izpred treh let še iskali v vrtincu tehnično naštudiranega ubiranja strun, naefektiranih zvočnih manipulacij ter postrockovske tiho-glasno-tiho estetike, je to zgolj zato, ker pri nas ni več oziroma še ni razvite kulture izdajanja singlov in malih plošč, ki mlad bend pripravijo na snemanje prvenca, pri katerem so k sreči ali pa na smolo prepuščeni sami sebi.

Že s koncerti v lanskem letu med katerimi je bil še posebno odmeven nastop na festivalu založbe God Bless This v Menzi pri koritu, je Štefan Kovač Marko banda dajala slutiti, da bo prihajajoča plošča odlično nadaljevanje ali pa nadgradnja tega kar je ponujal prvenec. Šamar-Janka poimenovana po tradicionalnem prekmurskem plesu Šamarjanka tej tezi v celoti pritrjuje. Prva poslušanja presenečajo z zvočno podobo, ki kljub temu, da je bila plošča posneta na provinci, več kot presega tisto s prvenca, kljub temu, da je bil le-ta posnet v vsaj po imenu prestižnejšem SAE inštitutu. Zasluge za to gredo zaenkrat skrivnostni osebi, ki se je na ploščo podpisala kot Plueg kot tudi samemu bendu, ki je ustvaril res izvrstne komade in jih tako tudi odigral.

Kljub temu da ŠKMjevci sami pravijo, da je plošča lahko zgolj bolj ali manj dober približek tega kar zmorejo izvesti na odru, je Šamar-Janka nadvse intenzivna plošča, ki v primernih okoliščinah poslušalca odpelje na hipnotično potovanje in ga na koncu vrže v mehak objem Mlade beltinške bande, ki ploščo zaključuje s priredbo komada Čas s plošče Patentat. Vsa čast na tem mestu Mladi beltinški bandi, kot tudi ŠKMjevcem, ki so kljub temu, da so jih beltinški mladinci, vsaj po mojem okusu pošteno »nadmudrili«, komad objavili na svoji plošči. Še ena pohvale vredna stvar, ki se jo je Štefan Kovač Marko banda bržkone naučila na lastnih plečih je to, da so novo ploščo skrajšali za deset minut, hkrati pa v tem času brez besed povejo precej več, kar omogoča intenzivnejšo izkušnjo ob poslušanju bodisi plošče v celoti, kot tudi posameznih skladb, ki so zvočno mnogo bolj polne. Tu lahko omenim komad Nema posta, ki je sicer z vidika uporabljenih oziroma neuporabljenih inštrumentov povsem netipičen za Štefan Kovač Marko bando, a kljub temu pametno umeščen na sredino plošče odlično funkcionira.

Plošča Šamar-Janka je v mini katalogu Štefan Kovač Marko bande kot tudi malce večjemu a še vedno mini katalogu založbe God bless this mess velik dosežek, na katerega so lahko vsi posredno in neposredno vpleteni upravičeno ponosni, vsem ostalim, še posebej tistim, ki se sami ukvarjajo z glasbo pa predstavlja motivacijo in dokaz, da lahko iz malega tudi pri nas nastane veliko.

pripravil Primož Vozelj



Komentarji
komentiraj >>

Re: ŠKM BANDA: Šamar- Janka (God Bless This Mess, 2008) (ponovitev
dj puzh [29/04/2008]

sam tale album ga pa res seka!
odgovori >>