Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Tedenska napoved, 17.3. - 20.3.2003: (6015 bralcev)
Ponedeljek, 17. 3. 2003
lucija



Ponedeljek, 17.3. ob 14h
Univerzitetni info blok je tokrat spisala Katja Ž.
Torek, 18.3. ob 14h
Najnovejše dogodivščine nadebudnih študentskih politikov
komentira Saša G.
Sreda, 19.3. ob 14h: Tokrat preverjamo še vedno sumljive finančne posle v Klubu študentov celjske regije
Četrtek, 20.3. ob 14h: S študentko Suvi, ki se trenutno mudi v Sloveniji, sicer pa je s Finske in študira v Dublinu na Irskem, se pogovarja Lucija.
Ponedeljek, 17.3. ob 14h: UNIVERZITETNI INFO BLOK

Po padcu študentske uprave, ki je v pustnem tednu zamajal delovanje Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, so se minuli teden stvari menda postavile na noge.

Študentski zbor ŠOU v Ljubljani je namreč na četrtkovi seji izvolil novo upravo. Za predsednika ŠOU je bil izvoljen edini kandidat za to funkcijo Jernej Jeraj, v prejšnji upravi sekretar Študentske organizacije visokošolskih zavodov. Študentski poslanci so izvolili tudi šest novih članov uprave oziroma študentskih sekretarjev. Med izvoljenimi sekretarji so kar štirje takšni, ki so to funkcijo opravljali že v prejšnji upravi. Ta je padla, ko je študentski zbor 4. marca zaradi odstopa štirih sekretarjev takratnemu predsedniku Matjažu Titanu vzel vsa pooblastila. Po statutu Šou-a namreč odstop več kot dveh sekretarjev pomeni odstop celotne uprave.

Ker stari statut ni omogočal volitev nove uprave in novega predsednika v primeru predčasnega prenehanja mandata študentske uprave, so na ponedeljkovi seji študentski poslanci po hitrem postopku sprejeli spremembe statuta ŠOU. Dve dopolnitvi sta tako omogočili izvolitev nove študentske uprave in študentskega predsednika, uvajata pa tudi funkcijo vršilca dolžnosti predsednika ŠOU, ki to funkcijo prevzame v primeru odstopa predsednika ŠOU.

Z najnovejšimi dogodivščinami na ŠOU v Ljubljani vas bo v jutrijšnji oddaji “Kaj pa Univerza” podrobneje seznanila Saša G.

Dijaki, ki še niso bruci, a bodo to kmalu postali, ta teden ne morejo več spreminjati sprememb zapisanih želja za študij v prihodnjem letu. Rok za oddajo Prvih prijav za vpis v prvi letnik v študijskem letu 2003/2004 je namreč potekel osmega marca. Vsi kandidati bodo do 23. aprila prejeli računalniški izpis o svoji prijavi in morajo morebitne napake sporočiti visokošolski prijavno-informacijski službi. Rezultate izbirnega postopka bodo dijaki prejeli pisno najkasneje do 23. julija. Ta teden je prav tako potekel rok za kandidate za vpis v višji letnik. Tisti, ki se želite vpisati na vzporedni študij, pa imate za to čas do konca septembra.

Celo leto pa je že minilo od zloglasne marčevske skupščine Kluba študentov celjske regije. Bojan Stojanović, vodja skupine nezadovoljnih študentov celjske regije, je na četrtkovi tiskovni konferenci izrazil razočaranje nad počasnostjo reševanja milijonov celjskega študentskega denarja. Upravna enota še vedno ni podala svojega mnenja o legalnosti volitev, čeprav je minilo že deset mesecev od takrat, ko sta tedanji predsednik nadzornega odbora kluba Simon Vučer in član podmladka ZLSD Damir Ivančič proti klubu vložila tožbo. Do nje je prišlo zaradi domnevnih kršitev klubskega statuta pri sklicu takratne skupščine kluba in uporabe pooblastil. Sedanji predsednik kluba Marko Romanić naj bi po Stojanovićevih obtožbah že leto dni porabljal denar tretjega najbogatejšega slovenskega študentskega kluba.

Bo pa zato Univerza na Primorskem po terminskem načrtu začasnega senata univerze še pred začetkom novega študijskega leta dobila svoj statut, ki bo med drugim določil tudi način imenovanja organov. Programi posameznih fakultet in visokih šol so že izdelani, dogovoriti se bo treba še o novih habilitacijskih postopkih. V začetku marca so na pristojno sodišče vložili tudi zahtevo po registraciji univerze. V prihodnje pa morajo za vse članice za daljše časovno obdobje poiskati ustreznejše prostore. Šolski minister se zavzema za to, da bi v Univerzo na Primorskem čim prej vključili tudi druge visokošolske zavode s Primorske.

Predstavniki Študentske organizacije Slovenije in minister za delo, družino in socialne zadeve Dimovski so se na sredinem sestanku dogovorili o predlogih za spremembe in dopolnitve pravilnika o pogojih za opravljanje dejavnosti agencij za zaposlovanje. Novi pravilnik bo urejal tudi delovanje študentskih servisov, začel pa naj bi veljati 1. aprila. Ena glavnih novosti je, da sredstev, ki jih odvajajo študentski servisi organizacijam, ne bo več prejemala vsaka organizacija posebej, ampak se bodo vsa sredstva zbirala na enotnem računu Študentske organizacije Slovenije. Ta jih bo nato med posamezne študentske organizacije razdeljevala po posebnem notranjem ključu. Spremenjene bodo tudi napotnice – te bodo odslej poleg imena in priimka študenta vsebovale tudi njegovo identifikacijsko številko, ki bo dokazovala status študenta.

V sredo je tekla študentska kri! Ljubljanski študentje so se namreč lahko udeležili krvodajalske akcije, ki je potekala pod geslom Tvoja kri mi srce poganja. Na zavodu za transfuzijo je kri darovalo 300 študentov. Organizator, ljubljanska študentska organizacija, bo sodelujoče v zahvalo povabila na tradicionalni izlet študentskih krvodajalcev. Kam jih bodo odpeljali, nam ni znano.

Tudi naslednja informacija je bolj medicinske narave. Vlada je sprejela predlog novele zakona o strokovnih in znanstvenih naslovih za obravnavo v državnem zboru po skrajšanem postopku. S predlagano novelo zakona se bo dodiplomski univerzitetni študijski program »stomatologija« preimenoval v študijski program »dentalna medicina«. Strokovni naslov »doktor oziroma doktorica stomatologije« se torej po novem imenuje »doktor oziroma doktorica dentalne medicine«.

Za knjižne molje pa informacija, da bo Študentska založba marca cenejšo študijsko literaturo prodajala še na Fakulteti za družbene vede in na Pedagoški fakulteti. Študenti obeh fakultet bodo lahko knjige kupili 18., 19. in 20. marca med pol deseto zjutraj in pol četrto popoldansko uro.

To pa je tudi vse za danes. S pisanjem univerzitetnih novic si je preteklo noč prvič preganjala dolgčas Katja Ž.

Torek, 18.3. ob 14h:POLITIČNE BARVE “NARODNE ENOTNOSTI”

Po desetih dneh brezvladja je ljubljanski študentski zbor na četrtkovi seji izvolil novo študentsko upravo. Njen predsednik je postal Jernej Jeraj, edini kandidat in tudi nedavni sekretar za ŠOVZ-je, torej eden izmed petih članov nekdanje uprave. V novi upravi je predvidel kar šest resorjev, od teh so preostali štirje nekdanji sekretarji zasedli mesta, s katerih so v začetku marca odstopili. Nenavadno, kajne?

Vzrok za povečano število članov šovovske uprave po uradni razlagi tiči v obsežnosti področja obštudijskih dejavnosti. Po novem si bo Ajda Brazda omenjeni resor delila s Simonom Kuharjem. Ta ji bo s pleč prevzel športne in turistične dejavnosti, sama pa bo skrbela za kulturo, izobraževanje in založništvo. Na istih stolčkih ostajajo še Tanja Pihlar, sekretarka za socialo in zdravstvo, ter Momir Radulovič in Janez Tomšič, skrbnika za mednarodno sodelovanje in študijsko problematiko.

Poleg dodatnega ministra za obštudijske dejavnosti je nova le še Maja Potočnik, ki prevzema nekdanji resor novega predsednika. Po izročilu je resor za ŠOVZ-je tudi najbolj zanimivo področje delovanja študentske uprave, saj razdeljuje finančna sredstva študentskim organizacijam na posameznih visokošolskih zavodih. Po sprejetem proračunu, ki ga novi predsednik uprave namerava do nadaljnega obdržati, razdeljuje približno 40 odstotkov vseh dohodkov ljubljanske študentske organizacije.

Ob svoji kandidaturi za novo sekretarko je Maja Potočnik mimogrede zagovarjala še odločitve komisije za financiranje ŠOVZ-jev, ki je dopoldne pred sejo študentskega zbora odločala o razdeljevanju sredstev. Visokošolskim zavodom so pripadli koeficienti glede na število študentov ter kakovost letos prijavljenih in v preteklem študijskem letu izvedenih projektov. Po oceni komisije za financiranje kar dve tretjini od tridesetih ŠOVZ-jev nista presegli koeficienta ene točke. Tako je nekaj manj kot polovica sredstev porazdeljenih med devet največjih fakultet.

Zaradi želje po večji transparentnosti pa naj bi se več denarja namenilo za dotacije in medfakultetne projekte, torej bodo študentski odbori na fakultetah upravljali z manj denarja kot prejšnje leto. Visokošolskim zavodom je neposredno namenjenih približno 55 odstotkov. Za dotacije in medfakultetne projekte naj bi študenti namenili 22 in pol odstotkov sredstev za financiranje ŠOVZ-jev. Ob primerjavi s predvidenim proračunskim deležem, namenjenim ŠOVZ-jem, ostaja neznano kje izgubljenih skoraj 19 milijonov študentskih tolarjev.

Kljub očitni netransparentnosti dogodkov je na četrtkovi seji študentskega zbora vladalo precej šaljivo in brezskrbno vzdušje. Veliko se je trepljalo po ramenih in šušljalo ter tudi javno namigovalo na “narodno enotnost” - koncept, najbrž privzet po predreferendumski elitni politiki velikih. Neformalni razlogi za tovrstni cinizem so razvidni v barvni pripadnosti novo-stare študentske uprave. Tri poslanske skupine so si namreč s predhodnim konsenzom razdelile resorje, čeprav so si morale za etnično enakovredno upravo izmisliti novo sekretarsko mesto. Četudi isti ljudje poleg sekretarskih mest zasedajo tudi stolčke v univerzitetnih odborih. Ali morda prav zato?

Nenavadna pomiritev po burnih dogodkih v zadnjih tednih pa kaže še cinizem drugih barv. Bere se v izjavah ob zgodovinskem odstopu študentske uprave. Odseva v vnemi, potrebni za hitri postopek odstavitve prvega predsednika uprave. Odzvanja v mnenjih, da je opozicija prišla na oblast. Bije iz oči in besed istih sekretarjev.

Je šlo za politični obračun, merjenje moči ali zamenjavo vlog? Morda nam več pove Izak Matej Ciraj, trenutno še predsednik študentskega zbora, ko se bo na nocojšnji seji odločalo tudi o njegovi poziciji.

Ob študentski politični enotnosti sem barve menjavala Saša G.

Sreda, 19.3. ob 14h: Sumljivi finančni posli v Klubu študentov celjske regije

Že pred kakšnim letom smo v tej oddaji govorili o podjetnih študentih iz Kluba študentov celjske regije. Pa s tem nismo imeli v mislih kakšnih marljivih študentov podjetništva, temveč posameznike, ki bolj kot teorijo obvladajo prakso. Te svoje sposobnosti so v praksi tudi dokazali in na lahek način obogateli na račun študentskega denarja.

Pred letom dni je namreč Upravni odbor Kluba Študentov celjske regije sklical občni zbor in volitve. Borut Čmer je predsedniško palico podal naprej, še preden je zaključil svoj mandat. Taktirko je preko pooblastila, ker niso bili prepričani v legitimnost volitev, prevzel Marko Romanič. Romanič je bil pooblaščen do julija 2002, do konca Čmerovega mandata. Po preteku le-tega pa Romanič ni imel več nobene podlage za opravljanje predsedniške funkcije.

In zakaj se je Borut Čmer predčasno odpovedal svojemu predsedniškemu mandatu? Že v nedeljo zvečer, dan pred lansko skupščino v Celju, so kriminalisti opravili nekaj hišnih preiskav in začasno pridržali predsednika Kluba študentov celjske regije, Boruta Čmera in Aleksandra Gradišnika, ki je v klubu skrbel za finance, sicer pa naj bi bil lastnik več podjetij, preko katerih je pral klubski denar.

Eno leto je naokoli. V tem času so bile izpeljane hišne preiskave vpletenih, preiskave prostorov in dokumentacije KŠCR. KŠCR še naprej deluje kot podjetje treh ali štirih posameznikov, ki se naokoli prevažajo z za študentske razmere izjemno luksuznimi avtomobili. Novo je le to, da se podjetniške dejavnosti ne opravljajo več direktno preko KŠCR, temveč preko njegovega hčerinskega podjetja 1A, katere oglase za posojanje denarja lahko zasledite v dnevnem časopisju. Skratka, klub je mrtev, živi le še firma. V preteklem letu ni bilo speljanega nobenega projekta, nobene dejavnosti, ki bi popestrila študentski vsakdan.

Direktna posledica nelegalnih volitev je bila le ena, in sicer izključitev oziroma odvzem statusa s strani krovne organizacije ŠKIS. Neposrednih posledic pa je več: izguba dolgoročne kredibilnosti študentskega gibanja v Celju, izguba motorja mladinske aktivnosti in družbenega dogajanja v celotni regiji, kulturno osiromašenje maldinske kulture v Celju, zaradi ignorantskega odnosa in nespoštovanja lastnega članstva, onemogočanje delovanja in izražanja študentov, navajajo Bojan Stojanović, Matej Gorjup in Elvis Cvikl, podpredsednik Celjskega mladinskega sveta.

Prej omenjeni so prejšni teden zaradi nastale situacije sklicali tiskovno konferenco, da bi znova opozorili širšo in ožjo javnost kot odgovorne organe, da se v klubu nadaljujejo zlorabe študentskih sredstev v lastne, privatne, namene.

Kako to, da so bili do zdaj študenti tiho? Konec koncev se je v Celju v zadnjih letih število študentov močno povečalo. Trend povečevanja števila študentov stanujočih v Celju se bo povečeval, saj se Celje skuša vidno uveljavljati kot študijsko središče. Z novimi študijskimi programi in posledično večjim številom študentov, se povečujejo potrebe po obštudijskih in ostalih dejavnostih, ki jih za sabo povleče študentsko življenje.

Po dolgotrajnih zapletih in neučinkovitih rešitveh glede volitev v KŠCR, se je peščica študentov odločila ustanoviti nov študentski klub, pri katerm je sodeloval širok spekter mladinskih organizacij v Celju: od Celjskega mladinskega sveta, predstavnikov visokošolskih zavodov v Celju, študentje, ki študirajo v Ljubljani, Mariboru ali na Primorskem, MCC ... skratka skoraj vsi mladinski subjekti, ki delujejo na področju Celja.

Prva njihova akcija pa je ravno apel odgovornim, da še enkrat preučijo vse nepravilnosti v delovanju KŠCR od volitev ter ukvarjanja z dejavnostmi, ki niso v skladu s statutom, do kupovanja glasov.

Na koncu apela dodajo še pripombo, ki ne potrebuje komentarja, namreč da so jih vse tri veje oblasti pustile na cedilu, ko so se izgubile v lastnih procedurah. *

Celjske študentske kriminalce je pomagala preganjati Lucija G.



Komentarji
komentiraj >>

Re: Tedenska napoved, 17.3. - 20.3.2003:
matej [17/01/2005]

ste hecni?!
odgovori >>