Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Malcolm X (obletnica rojstva) - 19.5.1925 (3839 bralcev)
Ponedeljek, 19. 5. 2008
Pizdurh & Pijanković



Ob 83. obletnici rojstva Malcolma X, ki si je leta 1952 zamenjal priimek Little z neznanko X, s čimer je nakazal seveda, da temnopolti ljudje v Združenih državah Amerike, ker so bili na silo odpeljani iz Črne celine, nimajo svoje identitete oziroma ne poznajo svojega izvora, bomo poslušali dva njegova govora. Že na začetku življenja je kazal visoko inteligenco in je bil eden izmed najbolj nadarjenih učencev na svoji šoli, a so se mu izobraževalne sanje podrle po tem ...
Ob 83. obletnici rojstva Malcolma X, ki si je leta 1952 zamenjal priimek Little z neznanko X, s čimer je nakazal seveda, da temnopolti ljudje v Združenih državah Amerike, ker so bili na silo odpeljani iz Črne celine, nimajo svoje identitete oziroma ne poznajo svojega izvora, bomo poslušali dva njegova govora. Že na začetku življenja je kazal visoko inteligenco in je bil eden izmed najbolj nadarjenih učencev na svoji šoli, a so se mu izobraževalne sanje podrle po tem, ko mu je njegov omiljeni učitelj povedal, da lahko ambicije, da bi postal sodnik, zaradi svoje temne politi kar opusti. Že takrat pa je bil brez očeta, župnika, ki je podlegel napadu Črne lige, organizaciji podobni Ku klux Klanu. Izobraževalni proces je opustil in dokončno pristal v New Yorku, natančneje v Harlemu. Tam se je začel ukvarjati s kriminalom, med drugim s prostitucijo in drogami, zaradi česar ga je doletela kazen desetih let zapora.

V zaporu, kjer je odsedel 7 let, je nadaljeval z izobraževanjem, kjer je začel tudi raziskovati učenje Elijaha Muhammada, ki je bil voditelj takrat še majhne religiozne organizacije islamska nacija, kjer je bilo jasno zapisno, da belci v ZDA namerno onemogočajo temnopoltim, da bi dosegli političen, ekonomski in socialni uspeh. Iz tega pa je sledila teza, da se morajo temnopolti boriti za svojo državo in biti tako popolno ločeni od belcev. Aktivistična organizacija Islamska nacija je relativno hitro dobivala nove člane, da je število iz 500 leta 1952 do leta 1963 naraslo na 30.000. V skladu s sovraštvom, ki producira sovraštvo in nacionalizmom je Malcolm X za časa, dokler je bil še član organizacije in eden od vodij in še preden je odšel v Meko, zagovarjal čisto ločitev belcev in temnopoltih, tako da bi vsak imel svojo državo. Poslušajmo govor iz časa, ko je Malcolm X še bil član organizacije Islamska nacija.



Seveda je bil patriotizem v osvobajanju Afriških držav izpod kolonizatorjev lažje izvedljiv in tudi situacija je bila drugačna kot v ZDA, kar je Malcolm X kasneje uvidel in ni več zagovarjal ločitve, ampak je dejal, da je možna intergracia, pa čeprav se pod to pogosto skriva asimilacija in podreditev. A ostajamo še pri organizaciji Islamske nacije. Moč Malcolma X-a je naraščala zaradi njegove karizme in je presegala mentorja Muhammada, z njim pa sta bila v 60. letih prejšnjega stoletja vedno bolj v konfliktih zaradi zasebnega življenja Muhammada, ki je imel kar šest žensk in z njimi tudi izven zakonske otroke, čeprav je sam učil celibat do poroke, od Malcolma X-a pa je zahteval, naj vse te afere obdrži zase. Vrhunec pa je njun spor dosegel, ko je Malcolm X dal komentar na likvidacijo J.F. Kennedya z besedami, 'Kennedy ni pričakoval, da se bodo kokoši vrnile v kurnik tako hitro', zaradi česar je prejel ostre kritike, Muhammad pa je mu je odredil 90 dni prisilnega molka. Leta 1964 Malcolm X izstopi iz organizacije in se še istega leta odpravi v Meko.

Tam Malcolm X spremeni svoja stališča do belcev, saj je dejal, da je srečal ljudi z belimi lasmi in modrimi očmi in jih prvič lahko imel za svoje brate. Ko se vrne v Združene države Amerike, nima več govorov zgolj za afro-američane, ampak za vse prebivalce Amerike. Seveda pa zaradi tega ni nič manj kritičen do razmer in še naprej opozarja na rasizem. Poslušajmo govor iz leta 1964 na univerzi v Oxfordu.



Malcolmu X so zaradi njegove prodornosti vedno bolj grozili, zaradi česar skoraj nikamor več ni mogel brez telesnih stražarjev, medtem ko je njegova družina doživela več napadov. Dokončno so ga ubili 21. februarja leta 1965, ko so ga med govorom na odru trije moški ustrelili kar 15-krat iz kratke razdalje. Morilci Tamladge Hayer, Noramn 3X Butler in Thomas 15X Johnson so bili pripadniki organizacije Islamska nacija in so bili obsojeni umora tretje stopnje, bili pa so povezani z agenti FBI-ja, ki so se sicer v organizacijo Islamska nacija infiltrirali že v 50. letih 20. stoletja.

Poslušajmo še misli Manning Marabla, vplivnega družboslovca iz ZDA o Malcolmovi dediščini in s kakimi problemi bi se ukvarjal danes:












Komentarji
komentiraj >>