Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BABYSHAMBLES: Oh! What A Lovely Tour (Parlophone, 2008) (3397 bralcev)
Sreda, 11. 6. 2008
BIGor



Igor Bašin BIGor predstavlja odrsko odisejado britanskega benda Babyshambles pod vodstvom kontroverznega Petea Dohertyja ... (v celoti!)

* Ob Amy Winehouse je Pete Doherty najpogostejši glabeni gost na naslovnicah-duplericah angleških tabloidov. Pravzaprav se je nanje prebil še preden je zaslovela Winehousova, razlog pa je identičen, no, skoraj podoben: odvisnost od drog, provokativni javni izpadi, ljubezenska veza z manekenko Kate Moss, policijske racije, številni odhodi in ponesrečene vrnitve iz rehabilitacijskih ustanov. Peta Dohertya je angleška in posledično evropska in svetovna javnost spoznala s pomočjo vsega naštetega. Vso medijsko pozornost pa je privlekel predvsem s popularnostjo in priljubljenostjo skupine Libertines, v kateri je bil pevec.

Po dolgotrajnem in narkomansko-bratomornem razpadu tega ključnega imena novega britanskega rockovskega vala z začetka tega desetletja sta nastali dve skupini. Sprva je Pete Doherty ustanovil Babyshambles kot odgovor na izgon iz Libertines. Po dokončnem spoznanju, da Libertines le nimajo svetle prihodnosti, je druga polovica glave Libertines, kitarist Carl Barât, ustanovil Dirty Pretty Things. In po ponovnem shodu Libertines sta soglasno šla vsak svoj pot.

Že s prvencem Down In Albion, ki so ga Babyshambels izdali leta 2005, se je pokazalo, da bo pot Dohertyeve skupine utrta s predhodno pridobljeno priljubljenostjo Libertines. V družbi z Mickom Jonesom iz Clash so Babyshambles posneli ploščo, ki je uspešno ujela avtorsko vihravost Peta Dohertya in okoli njega zbrane in predvsem potrpežljive skupine glasbenikov.

Lani izdani drugi album Shotter’s Nation je ob izkristaliziranem glasbenem jeziku zasedbe pokazal, da je Pete Doherty navkljub nepremagani odvisnosti od drog avtor-umetnik, ki bo pustil globok pečat. Ne le kot glasbenik, ampak tudi kot poet, ki poje in pripoveduje o svojem življenju povsem naravnost in brez sramu, in tudi kot slikar, ki si je že pridobil prepoznavnost tudi na tem umetniškem polju. V skupini Babyshambles je našel zatočišče za svoje glabeno-boemske izpovedi in izpade. V lahkotni, skoraj nepretenciozni godbi se pretaka prepoznavna angleška glasbena kri, ki ne skriva privrženosti generaciji britanske invazije s Kinks na čelu. Hkrati ne prikrivajo zastrupljenosti z zapuščino novega vala s preloma sedemdesetih v osemdeseta leta, od punka do ska godbe. Vendar Babyshambles z lahkoto razbijajo oziroma širijo ta referenčni okvir s pobalinstvom, s katerim se ločijo od aktualne indie rock navlake. Čeprav so Babyshambles skupina v močnem soju reflektorjev, pod nenehnim nadzorom tabloidnih agentov in paparazzov ter ime, ki predvsem na britanskem otočju polni dvorane, je njihov pristop izrazito pouličen, razpuščen in vesel. Prav to dela to skupino tako privlačno in simpatično.

pripravil Igor Bašin- BIGor



Komentarji
komentiraj >>