Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Tedenska napoved, 24.-27. marca 2003 (3389 bralcev)
Ponedeljek, 24. 3. 2003
lucija



Ponedeljek, 24.3. ob 14h
Univerzitetni info blok je tokrat piše Nadja N.
Torek, 25.3. ob 14h V studiu gostimo udeležence tokratnega kongresa študentov gradbeništva; Z Ilgin iz Ankare, Zoranom iz Skopja ter z Matjažem iz Ljubljane se pogovarja Lucija
Sreda, 26.3. ob 14h: Ali na ŠOU prihaja do podvajanja projektov?
Četrtek, 27.3. ob 14h: Tokrat vam bomo izdali kdo je bil Jozef Stefan ter vas seznanili z dogodki, ki se ob obletnici njegovega rojstva vrstijo na po njem poimenovanem inštitutu.
Ponedeljek, 24.3. ob 14h, Univerzitetni info blok
V tednu, ko smo dočakali prvi pomladni dan, ko so začele padati prve bombe na Irak in ko se je približeval odločilni referendumski dan, se je par stvari zgodilo tudi na področju, ki ga pokriva univerzitetna redakcija.

Na dogajanje v Iraku se je danes dopoldan odzval tudi ŠOU v Ljubljani. Predstavniki so v izjavi za javnost izrazili ostro nasprotovanje nasilnemu reševanju sporov, s katerim se daje prednost interesom posameznikov in gospodarsko-vojaškemu lobiju pred širšimi družbenimi interesi. ŠOU v Ljubljani obsoja vojaško akcijo ameriške koalicije na območju Bližnjega vzhoda, ki se je začela brez soglasja OZN in poziva k čim hitrejšemu sklicu premirja in ponovni vzpostavitvi miroljubnega reševanja sporov. “Študentje želimo svojo prihodnost graditi na zdravih temeljih in ne na ruševinah, zato pozivamo tudi vlado RS, naj se jasneje in bolj enotno opredeli proti vojni v Iraku in to opredelitev izrazi tudi v mednarodnem političnem prostoru.” So še zapisali.

Že v torek pa so predstavniki Študentske organizacije Slovenije predstavili resolucijo ob vstopanju Slovenije v evro-atlantske povezave. V tej resoluciji se ŠOS ni opredelil za ali proti, ampak je študente samo pozval, naj se seznanijo tako s pozitivnimi kot z negativnimi vidiki vključevanja v te povezave.

Sekretarka za mednarodno sodelovanje na Študentski organizaciji Univerze v Mariboru je poudarila, da je ŠOS pomemben del civilne družbe, saj predstavlja več kot sedemdeset tisoč študentov. Poudarila je, da je ŠOS že v času pristopnih pogajanj Slovenije z EU proučeval vplive vključevanja v EU in v letu 2002 pripravil tudi Študentsko vizijo skupne Evrope. Kot bistvo konkurenčnosti naše države v EU pa je izpostavila kakovosten in prilagodljiv sistem visokega izobraževanja.

Podobnega mnenja je bil tudi študentski minister za mednarodno sodelovanje na Študentski organizaciji Univerze v Ljubljani, ki je na kratko predstavil resolucijo Študentske organizacije Slovenije. Pomembnejše zahteve so bile, da vlada zagotovi izobraževanje do vključno visokošolske izobrazbe čim širšemu krogu ljudi, da naj bo študij brezplačen ter da postane vseživljenjsko učenje vodilno načelo za ponudbo in udeležbo v celotnem kurikulumu učnih vsebin. Predsednik zveze študentskih klubov Slovenije pa je ponovil željo ŠOS po še aktivnejšem sodelovanju študentov pri oblikovanju slovenskega izobraževalnega prostora.

V torek smo dobili tudi novega predsednika Študentskega zbora ŠOU v Ljubljani. Poslanci so za novega predsednika zbora izvolili Gregorja Bajca, študenta Fakultete za gradbeništvo in geodezijo. Bivši predsednik Študentskega zbora, Izak Matej Ciraj, je povedal, da je predstavitev novoizvoljenega predsednika potekala bolj v smislu "pohval za nazaj in dobrih želja za naprej", saj je Bajc v študentskih poslanskih vrstah dobro poznan.

Na mariborski Univerzi pa duhove še vedno burijo volitve novega rektorja. Kolegij dekanov se je v torek seznanil z javnim pismom nekdanjega vršilca dolžnosti prorektorja za študentska vprašanja Gregorja Zormana. Ta je v pismu prorektorju Željku Knezu očital ponovno prekoračitev pooblastil in grob poseg v avtonomijo študentskega sveta Univerze. Kolegij dekanov je v odgovoru na Zormanovo pismo obsodil vsakršno zlorabljanje imena Univerze v Mariboru "v bitki za osebne interese". Vodstvo univerze pa je Knezu izrazilo vso podporo. Že pred kolegijem dekanov je nestrinjanje z Zormanovim pismom izrazil tudi pooblaščeni predsednik študentskega sveta univerze Goran Nikolič. Po njegovem mnenju Zormanovo ugotavljanje Knezove odgovornosti ne služi reševanju študentskih vprašanj, temveč le javni diskreditaciji Kneza kot kandidata za novega rektorja.

No, če se še zadržimo malo v Mariboru. V sredu je mesto ob Dravi obiskal Bushev predstavnik v Sloveniji Johnny Young. S prorektorjem Knezom sta se pogovarjala o možnostih za razširitev sodelovanja med slovenskimi in ameriškimi univerzami in inštituti. Prorektor je ob koncu obiska na novinarski konferenci poudaril, da intenzivnejšo mednarodno izmenjavo profesorjev zavirajo določila Zakona o visokem šolstvu o učnih jezikih. Zato je dejal, da bo mariborska univerza ministrstvu za šolstvo, znanost in šport predlagala, da poišče ustrezne rešitve, ki bodo vzpodbudile mednarodno izmenjavo profesorjev in hitrejšo nostrifikacijo diplom.

Kaj neki bi lahko vzpodbudilo hitrejšo gradnjo študentskih domov? V tem tednu je Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport izbralo vseh devet ponudnikov za zasebne študentske domove, ki so v predvidenem roku poslali prijave. Ministrstvo bo vsem ponudnikom dodeljevalo subvencije za bivanje študentov. V teh domovih bo v študijskem letu 2003/2004 našlo prenočišče 759 študentov, kar je za 108 več kot v tem študijskem letu. Vendar to še vedno ne zadosti potrebam po novih študentskih posteljah.

Tudi naslednja informacija ni nič kaj razveseljiva. Fundacija Ad Futura še vedno ni izplačala za 5 milijonov tolarjev štipendij. Fundacija je maja lani objavila razpis za štipendije za dodiplomski in podiplomski študij slovenskih študentov v tujini, oktobra pa je objavila seznam izbranih štipendistov, vendar vsem štipendij še ni izplačala.
Vršilec dolžnosti direktorja sklada je zagotovil, da so sredstva za neizplačane štipendije “že rezervirana”. Razlog za neizplačilo pa je po njegovih besedah to, da vsi štipendisti še niso predložili vseh dokazil o opravljenih študijskih obveznostih. Letos naj bi Ad Futura objavila štiri razpise za štipendije. Ali bo načrt realiziran, pa je odvisno od nadzornega sveta fundacije.

Sledi še novica o študentih iz Pravne fakultete in Fakultete za družbene vede, ki se v prostem času ukvarjajo z debatiranjem. Pretekli teden so se ti študenti v Berlinu udeležili mednarodnega študentskega debatnega turnirja Vzhodne in Srednje Evrope. Pomerili so se v konkurenci več kot stotih študentov in študentk iz petnajstih držav. Obe ekipi sta za las zgrešili uvrstitev v četrtfinale, vendar sta bili kljub temu zadovoljni z rezultatom. V finalni debati se je na temo skupne prestolnice v EU najbolje odrezala dvojica debaterjev iz univerze v Bremnu, naslov najboljšega govorca na turnirju pa je osvojil debater iz Münstra.

Na koncu pa še informacija za vse, ki jih zanima, kaj bo s Slovenijo po vstopu v Evropsko Unijo. Na Fakulteti za družbene vede bo danes ob 16. uri na temo »What future for Slovenia in the EU?«, rožice sadil predsednik evropskega parlamenta Pat Cox.

Da boste ostali na tekočem tudi z novicami iz univerzitetnega področja, je danes poskrbela Nadja N.

Sreda, 26.3. ob 14h: Ali na ŠOU prihaja do podvajanja projektov?
Marec, tako imenovani študentski mesec kulture, se bliža koncu. In že ga bo zamenjal naslednji. Ravno tako študentski mesec april, ki bo namenjen založništvu in medijem. Potem pa še športni mesec maj. Ravno tako študentski, seveda. Mesec študentske kulture, poseben projekt Študentske organizacije Univerze v Ljubljani je sicer precej zasenčilo politično dogajanje na omenjeni organizaciji.

Najvišje študentsko politično telo, študentski zbor, smo izbrali sami na študentskih volitvah. Z nizko udeležbo, ampak vendarle. Tako nam, študentom, vsaj ne morejo očitati kritike na njihov račun, češ da neracionalno trošijo naš, študentski denar, ki so ga zaslužili s pomočjo našega, študentskega dela.

Študentski zbor je izvolil študentsko upravo, ki jo je vodil predsednik Titan. V njegovi ekipi je bilo še pet sekretarjev, ki so bili odgovorni za posamezne resorje: Resor za socialo in zdravstvo, Resor za študijsko problematiko, Mednarodna pisarna, Resor za študentske organizacije visokošolskih zavodov ter Resor za obštudijske dejavnosti. Slednji vsako leto organizira tri večje projekte. Poimenovani so po mesecih, ki smo jih našteli že na začetku.
In potem je v študentskem mesecu kulture staro upravo povsem nekulturno zamenjala nova, stara uprava. Z izjemo predsednika ŠOU, Titana. Tega je zamenjal dotedanji sekretar na Resorju za študentske organizacije visokošolskih zavodov, Jeraj. Na njegovo mesto je bila izvoljena Maja Potočnik. Za študentska sekretarja ŠOU za obštudijske dejavnosti pa sta bila izvoljena kar dva sekretarja: “stara” Ajda Brazda in “novi” Simon Kuhar. Dotlej je ta resor namreč obvladoval en sam sekretar, bolje rečeno - sekretarka.

Mesec marec, študentski mesec kulture, ki je lani potekal pod nekoliko bebavim naslovom: “Ku-ku, kultura je tu” so letos naslovili z nič bolj domiselnim sloganom “Kultura te gleda”. Gre za poseben projekt ŠOU. Zakaj, ko pa imamo že resor za obštudijske dejavnosti? Sekretarka Ajda Brazda nam je zagotovila, da ne gre za podvajanje projektov, saj posamezni zavodi izvajajo projekte skozi vse leto, ŠOU-vovi študentski meseci pa pokrivajo vsebine, ki jih zavodi ne. Ali takšna ureditev zagotavlja večji pregled nad porabo denarja ali pa ustvarja še večjo zmedo, o tem ne bomo izgubljali besed.

Kdo pa ima nadzor nad tem, kaj se dogaja, ko nimajo nadzora niti sami nad sabo? Gotovo se še spomnite zmede po padcu uprave ŠOU, ko sta bivši predsednik ŠOU in predsednica Nadzornega senata sklicala tiskovno konferenco, na kateri sta predstavila zahtevo po študentskem referendumu, na katerem bi naj študenti med drugim odločali tudi o tem, ali naj se sredstva ŠOU odslej razdeljujejo na podlagi razpisov in ali naj se ukine delo po projektih.

ŠOU pri izvedbi študentskega meseca kulture sodeluje s Kanalom mladih, katerega vloga je predvsem obveščanje medijev, s tem pa tudi sam portal pridobiva na prepoznavnosti. Danes nas vabijo na otvoritev razstave FotoMladih 2003 od 19.30. ure dalje v Ateljeju 2050, razglasitev zmagovalcev foto natečaja in dražbo umetniških del mladih, katere izkupiček bodo podarili otrokom študentskih družin - za nakup igral v študentskih domovih.

To pa je že naslednja tema, ki bode v oči bolj kot morebitna netransparentnost in podvajanje projektov ali neracionalno zapravljanje študentskega denarja za morda nepotrebne projekte. Mesec marec bi naj imel poleg kulturne tudi humanitarno noto. Vstop na vse dogodke je namreč prost, s prostovoljnimi prispevki udeležencev prireditev pa naj bi pomagali študentskim družinam.

Najbolj obiskane so bile gledališke predstave študentov AGRFT-ja in študentov FDV-ja ter koncerti študentov Akademije za glasbo. Dvorana filharmonija in dvorana na Zavodu za zdravstveno zavarovanje, kjer so se predstavili študenti glasbe, sta bili nabito polni. Prireditve pa se niso udeležili samo študentje, ampak tudi starejši udeleženci. Pa izkupiček? Borih 200 tolarjev na Zavodu za zdravstveno zavarovanje in malo več, 6 tisoč 250 tolarjev na koncertu študentov in profesorjev Akademije za glasbo v Filharmoniji.

Z današnjo dražbo v Ateljeju 2050 najbrž ne bo dosti bolje. In temu se ne gre pretirano čuditi. Kako naj verjamemo, da bodo zbrana sredstva res porabljena za humanitarne namene, ko so nas nategnili že na veliko bolj humanitarni organizaciji, kot je ŠOU? In kako naj verjamemo organizaciji, za katero so njeni predstavniki sami izjavili, da je leglo koruptivnih in klientelističnih nagnjenj?
(Lucija G.)



Komentarji
komentiraj >>