Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Univerzitetni info blok (3762 bralcev)
Ponedeljek, 14. 7. 2008
jureg



... minister Zver obljubil pomoč poškodovanim šolam ...

... primorski župani in Univerza na Primorskem so se dogovorili o štipendiranju ...

... v Novem mestu bodo gradili študentske domove ...

... ŠOS in ŠOU Ljubljana na sejah sprejeli prihodnje strategije ...

... sodelovanje med Slovenijo in Črno goro na znanstvenem in tehnološkem področju ...

 


 


Po nevihtah in ujmah, ki so včeraj zajele Slovenijo in nekaterim onemogočile prijetno piknikovanje, je Slovenija trenutno v času ocenjevanja škode in odpravljanja posledic − najprej seveda začasnih rešitev, potem pa še trajnih. Tako je tudi minister za šolstvo in šport Milan Zver obiskal nekatere kraje, ki jim veter ni prizanesel. Minister je obljubil pomoč šolam, ki jih je veter skalpiral, dež pa jim je nato opral možgane in delno uničil tudi notranjost stavb. Upamo, da se podobnih prijemov ne bo lotil tudi minister sam, temveč bo v resnici hitro ukrepal s konkretno pomočjo, pa čeprav so počitnice.


 


Na počitnicah smo tudi študentje, zato vas bo info blok v poletnem času obveščal o študentskih in drugih šolskih aktivnostih le vsaka dva tedna. Za vse tiste, ki bi radi vedeli kaj več, pa priporočamo uporabo morja, kopalnih brisač, sončnih očal in kreme za sončenje. Pa ne pozabite kondomov.


 


Brez kondoma se namreč lahko zgodijo takšne stvari, kot je na primer ustanovitev evro-mediteranske univerze. Vse v duhu evropskega posiljevanja bivših kolonij, ki so se pred kratkim boječe pridružile vedno širšemu procesu evropeizacije Mediterana. Kako je z nezaželenimi otroci, pa najbrž veste. Nihče se ne briga zanje in vsi se jih želijo čim prej znebiti, če uporabimo le mile besede.


 


Mile besede pa so vele tudi iz ust županov nekaterih primorskih občin. Rektor Univerze na Primorskem Rado Bohinc je tako z župani občin Divača, Hrpelje-Kozina, Ilirska Bistrica, Izola in Sežana 30. junija podpisal pogodbo o vlaganju namenskih sredstev v štipendijski sklad Univerze na Primorskem. Štipendije bodo različne, nekatere občine bodo prispevale po 2000 evrov, nekatere po 2500.


 


Danes se pač skoraj vse vrti okrog denarja, zato še povejmo, da bo ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo prispevalo tri milijone evrov za izgradnjo študentskega kampusa v Novem mestu. To je sicer le slaba polovica vseh potrebnih sredstev, preostanek bodo dobili iz zasebnih virov.


 


Župan Novega mesta Alojzij Muhič je izgradnjo prvih objektov novomeškega kampusa napovedal za leti 2009 in 2010. Poleg projekta študentskega doma pa za kampus tečejo tudi preostale priprave, ki pomenijo začetek organiziranega univerzitetnega študija v Novem mestu.


 


Znotraj širšega projekta regionalizacije visokega šolstva so na ministrstvu za izgradnjo študentskih domov poleg Novega mesta izbrali še Celje, Koper in Novo Gorico. Za novomeško naložbo so namenili tri milijone evrov, izgradnjo novih študentskih domov bodo nadaljevali tudi v Ljubljani. Poseben poudarek pa bodo na ministrstvu dali sodelovanju z zasebnim partnerstvom, je pojasnila ministrica. Upajmo, da zasebni partnerji ne bodo živeli preblizu domov in iz njih metali preveč razgretih študentov samo zaradi malenkost glasnejše glasbe.


 


Medtem ko se v Novem mestu torej počasi začenja gradnja 100 študentskih postelj, se na severovzhodu države želijo začeti izražati tudi bolj akademsko. Tako so prvega julija poslanci iz Pomurja v Ljubljani predstavili predlog zakona o pomurski znanstveni uniji, ki od leta 2003 deluje kot združenje. S tem bi po njihovih besedah omogočili boljše pogoje za znanstvenoraziskovalno delo ter pripomogli k razvoju terciarne veje izobraževanja. Pomurje je namreč eno redkih območij v Sloveniji, kjer ta veja izobraževanja še ni razvita.


 


Razvija pa se tudi Študentska organizacija Slovenije. Predsedstvo ŠOS je namreč na prvi julijski seji potrdilo strateški načrt za obdobje 2008−2011, ki opredeljuje nadaljnje delo te organizacije. Načrt bo obravnavala tudi skupščina ŠOS, ki bo zasedala predvidoma septembra.


 


ŠOS naj bi se trudila za aktivno ustvarjanje novih programov in področij delovanja, s katerimi bodo zagotovljeni boljši pogoji za študij, delo in življenje. Kratkoročni cilji se med drugim navezujejo na izboljšanje socialnega položaja študentov ter izboljšanje kakovosti visokega šolstva v Sloveniji.


 


Tudi na ŠOU v Ljubljani so sprejemali strategije in načrte. Študentski zbor ŠOU v Ljubljani je tako na zadnji seji pred počitnicami sprejel Strategijo izvajanja socialne in zdravstvene politike ŠOU v Ljubljani 2008. Gre za pomemben dokument resorja za socialo in zdravstvo ŠOU, ki analizira osnovne težave na področjih študentske sociale in zdravstva ter nakazuje smernice za njihove rešitve.


 


Smernice obravnavajo ključna področja študentske sociale in zdravstva: štipendiranje, bivanje, subvencionirana prehrana, študentsko delo in zaposlovanje diplomantov, socialna neenakost in dostopnost do študija, študentske družine in zdravstveno varstvo.


 


V prihodnosti se Sloveniji obeta sodelovanje s Črno goro, ki je že v fazi približevanja EU. Tako sta se v Budvi sešla ministrica Mojca Kucler Dolinar in njen črnogorski kolega Sreten Škuletić. Podpisala sta sporazum o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju med državama.


 


Sporazum bo omogočil nadaljevanje dobrega dvostranskega sodelovanja v obliki raziskovalnih projektov, odpira pa tudi možnosti za povečano sodelovanje znotraj evropskih projektov. Ministrica Kucler Dolinar je ob podpisu povedala, da predvideva, da bosta ministrstvi v prihodnjem letu objavili razpis za skupne dvostranske raziskovalne projekte.


 



ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK


 


Raiffeisen Bank in Raiffeisen Capital Management letos prvič razpisujeta nagrado za najboljše novinarsko poročanje finanzissimo '08 na temo Vloga skladov v obdobju nepredvidljivih kapitalskih trgov. K sodelovanju so povabljeni študentje, vpisani v ustrezne smeri slovenskih univerzitetnih ustanov oziroma strokovnih šol s publicističnim ali ekonomskim težiščem. Na razpisu študenti in študentke sodelujejo s temeljito raziskanim, samostojno oblikovanim poglobljenim prispevkom na zgoraj navedeno temo. Dolžina prispevka naj bo od 5000 do največ 7000 znakov. Nagrada za najboljšega mladega poročevalca znaša 1500 evrov. Nagrajence bo izbrala petčlanska žirija predstavnikov s področij novinarstva, znanosti in naložbeništva. Rok za oddajo prispevkov je 31. oktober 2008.


 


Inštitut Hevreka in zveza društev upokojencev Slovenije znotraj festivala za tretje življenjsko obdobje razpisujeta nagradni natečaj za najboljše prispevke študentov in študentk na tematiko, ki jo zajema letošnji slogan »Za strpno in socialno sožitje vseh generacij«. Rok za prijavo je 31. avgust 2008, trije najboljši prispevki pa si bodo razdelili nagradni sklad v vrednosti 600 evrov.


 


Infoblokiral je Jure G.


 


 



Komentarji
komentiraj >>