V tokratnem večernem pogovornem terminu smo predstavili mednarodni projekt DESERTEC, ki je še toliko bolj aktualen zaradi vzpostavitve Unije za Sredozemlje. DESERTEC je radikalen načrt za pridobivanje čiste energije v saharski Afriki, ki naj bi v prihodnjih desetletjih napajala Evropo, severno Afriko in Bližnji vzhod, obenem pa rešila problem vodnih virov za celotno območje. Pogovarjali smo se z vodjo projekta dr. Gerhardom Kniesom.
V tokratnem večernem pogovornem terminu predstavljamo mednarodni projekt DESERTEC, ki je še toliko bolj aktualen zaradi vzpostavitve Unije za Sredozemlje. DESERTEC je radikalen načrt za pridobivanje čiste energije v saharski Afriki, ki naj bi v prihodnjih desetletjih napajala Evropo, severno Afriko in Bližnji vzhod, obenem pa rešila problem vodnih virov za celotno območje. S trenutno tehnologijo izkoriščanja sončne energije, bi zadostovala pokritost enega odstotka puščavskih površin za zagotovitev celotne svetovne električne porabe. Pogovarjali se bomo z vodjo projekta dr. Gerhardom Kniesom. Projekt DESERTEC poteka pod okriljem Trans-Medtiterranean Renewable Energy Cooperation (TREC), vzpostavljeno s strani Rimskega kluba, jordanskega nacionalnega energetskega centra ter hamburške fundacije za podnebno varstvo (HKF), njen cilj pa je vzpostavitev hitre energetske, vodne in podnebne varnosti na tem področju.
V drugem delu pogovora nam Gerhard Knies razloži različna načina pridobivanja sončne energije.
V zadnjem delu pa odgovori na kritike nekaterih, da gre za organizacijo neo-maltuzianskega tipa in pomisleke o izkoriščanju juga.
Komentarji
komentiraj >>