...Ameriško sodišče odpravilo vse ovire za prvo sojenje v Guantanamu...
... Nepal bo končno dobil predsednika...
... Milijarda evrov Afriki namesto Bolgariji...
...Odstopna izjava premiera Belgije zavrnjena...
...Nelegitimna razprava o izbrisanih v parlamentu...
Če že ne fašistična, pa vsaj superpopulistična in ultradesničarska italijanska stranka Severna liga bo vsem tamkajšnjim ljubiteljem »vzhodnega« fast-fooda s svojim najbolj svežim predlogom poskusila omejiti dostop do njihovih priljubljenih prigrizkov. Berlusconijevi koalicijski partnerji so namreč predlagali, da bi na rovaš historične enovitosti mestna središča očistili vseh daljno- in bližnjevzhodnih ponudnikov hitre hrane.
Če bo predlog sprejet, bo torej desničarska trdnjava Lombardija doživela poskus dekontaminacije priseljenske drhali, kakor Severna liga rada imenuje vse, ki ne ponujajo tradicionalnih testenin z olivnim oljem in glažem rdečega vina. Daniele Belotti, predstavnik severnoligašev, je vse prodajalce ocvrte pekinške race, prvovrstnega kebaba in vibrajajočih umetnih penisov – saj gredo, kot kaže, Severni ligi v nos tudi tuji sex-shopi – označil za smeti, ki s svojo komercialno aktivnostjo rušijo kulturno in zgodovinsko podobo tisočletnih lombardijskih urbanih središč.
Vi pa poslušate Radio Študent, ki se redno masti z bureki, kitajskimi racami in turškimi kebabi.
Ameriško sodišče je zavrnilo pritožbo odvetnika jemenskega obtoženca Salima Hamdana, ki je trenutno zaprt v zloglasnem kubanskem protiterorističnem zaporu, in odpravilo vse ovire pred začetkom prvega sojenja enemu od guantanamskih zapornikov. Sodnik James Robertson je zavrnil pritožbo o nelegalnosti postopka ter tako omogočil, da Hamadan v ponedeljek stopi pred vojaško komisijo, ki jo je za sojenje domnevnim teroristom vzpostavil ameriški kongres na podlagi priporočila Vrhovnega sodišča. Hamadanu, ki je obtožen zarote in podpore terorizma, grozi doživljenjska kazen, če bo sploh preživel vsakodnevna mučenja ameriških izpraševalcev.
Iz Nepala prihajajo prve pritrdilne novice o učinkovitosti parlamentarnega sistema. Maosti in še tri, sicer njim sovražne stranke z juga najmlajše republike so namreč dosegli prvi dogovor. Predlagali bodo skupnega predsedniškega kandidata, 73-letnega Ramraja Prasada Singha, predsedujočega manjši republikanski stranki. Maoistom je Singh povšeči, saj je nov obraz v politiki in dokaj nevtralen. Na predsedniških volitvah, ki se bodo odvijale na sobotnem zasedanju parlamenta, je evidentiran tudi kandidat s strani strank Nepalskega kongresa in Združenja marksistov in leninistov. A ti najverjetneje ne bodo uspeli, saj nimajo zadostne podpore. Za predsednika vlade pa bo kmalu zatem najverjetneje izbran dolgoletni vodja Maoistov Prachanda.
Belgijski kralj Albert 2. je zavrnil odstop, ki ga je v ponedeljek ponudil premier Yves Leterme. Neverjetno dolgo trajajoče politične razprtije – pred nastopom Letermeja je bila Belgija kar devet mesecev brez vlade – se, kot kaže, ne bodo kmalu končale. Toda kralj je zaenkrat preprečil kaotično stanje, poleg tega pa tri vidne poslance – dva francosko in enega nemško govorečega – napotil med ljudstvo z namenom, da bi končno začeli z vzpostavljanjem pokrajinskih reform. Prav zaradi večje avtonomije, ki je Leterme ni uspel razdeliti med tri velika federalna območja – Flamijo, Valonijo in osrednjo regijo s pripadajočo prestolnico Brusljem, belgijskim puntom in sporom kljub posredovanju kronanih glav ni videti konca, saj se Valonija, ki je ekonomsko v precej slabšem položaju kot Flamija, boji, da bodo načrtovane reforme njihove probleme le poglobile in še na papirju Flamce postavile v privilegiran položaj.
Evropska unija namerava Bolgariji zamrzniti finančna sredstva v višini milijarde evrov kot kazen za njen neučinkovit boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu. Bolgarijo je pod budnim očesom bruseljskih birokratov doletelo doslej najbolj kritično poročilo o eni izmed članic EU. Finančna pomoč za kmetijstvo in izgradnjo cestne infrastrukture je že preklicana, ocenjuje se da približno četrtina denarja ne doseže namena, prav tako pa se močno oddaljuje datum bolgarske vključitve v Schengen. S podobnimi težavami se birokrati ubadajo v Romuniji, a se EU še ni odločila za sankcije.
Da pa ne bo denar počival, je evropska komisija sprejela načrt pomoči afriškim kmetovalcem. Tem naj bi v naslednjem letu namenila milijardo evrov, s katerimi naj bi spodbudila rast proizvodnje hrane na črnem kontinentu.
Medtem ko slovenska vlada ni sposobna varovati naravne in kulturne dediščine v koprskem zalivu ter ne meneč se za kršenje kar štirinajstih zakonov in direktiv, podpira širitev Luke Koper, iz Kenije prihajajo novice o tamkajšnjem delovanju pravne države. Vladni načrt za gojenje sladkornega trsa na občutljivih obalnih mokriščih za potrebe biogoriv je bil preklican s pravosodne strani, saj naj bi kršil ustavo, ki garantira varovanje naravne dediščine. Kot je povedal Nobelov nagrajenec in okoljevarstvenik Wangari Maathai, ne moremo še bolj uničevati okolja zaradi potreb po biogorivih.
V državnem zboru je ob odsotnosti nevladnih organizacij, obeh skupin izbrisanih in večine opozicijskih poslancev potekala razprava oziroma predstavitev mnenj o dopolnitvi ustavnega zakona za izvedbo temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije. Za začetek je propagandist vladne SDS izbrisane še enkrat izbrisal in jih prekvalificiral v »prenesene«, večina predstavnikov vladajoče garniture pa je dodala, da so izbrisani pri osamosvajanju le špekulirali in se želeli okoristiti. Enostransko kvazirazpravo so zaznamovale enoumne izjave in argumenti, s katerimi dva meseca pred volitvami vlada nabira poceni volilne točke. Opozicija svojih mnenj ni predstavljala, saj je razpravo obstruirala in jo označila za farso ter pozvala predsednika ustavne komisije Franca Cukjatija k odstopu. O tem bo več povedala članica poslanske skupine Zares, Majda Širca:
Odpoved: Off program sta pripravila Boštjan in Matej J.
Komentarji
komentiraj >>