Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
off napada (3561 bralcev)
Sreda, 24. 9. 2008
Urh



... ponoven napad na bazo Afriške unije v Somaliji ...
... Japonski parlament je potrdil Tara Asa za premiera...
... Ekvadorski predsednik Rafael Correa je naročil zaseg dobička velike brazilske konstrukcijske firme Odebrecht...
... Ameriški zakonodajalci so skeptični do predloga rešitve ekonomske krize...
... avstrijski parlament odloča o petih zakonih proti draginji ...
... Zveza svobodnih sindikatov Slovenije je predstavila svoja pričakovanja do nove vlade...



NAPOVEDNIK

Zagovorniki pravic živali oziroma tisti, ki se borijo tudi proti cirkusu in izkoriščanju živali za zabavo ljudi, so dobili še en razlog več, da protestirajo proti takšni obliki kratkočasenja. V Mehiki je namreč severno od prestolnice Ciudad de Mexico slon v kletki cirkusa podrl železna vrata in pobegnil, medtem ko ga je njegov skrbnik hotel nahraniti. Situacija pa ni izpadla komično kot se to v takšnih primerih večkrat zgodi, saj je slon med zmedenim begom čez četrti mesteca zašel do avtoceste.

Pri prečkanju se je v nič hudega slutečega slona zaletel avtobus. Trčenje je bilo tako silovito, da je pettonska žival nemudoma izgubila življenje, nesreča pa je bila usodna tudi za voznika avtobusa, poleg tega pa so morali štiri potnike peljati v bolnišnico. Mehiške ceste sicer niso najbolj varne, ta dogodek pa je bržkone vrgel črno luč na cirkus, ki živali ne zna obdržati v svojem polju.

Poslušate OFF program Radia študent, ki nikoli ne trči v
živali!!!

OFF program

Islamski uporniki so ponovno udarili v glavnem mestu Somalije, Mogadishu, in že drugič v tem tednu je bila strateško napadena baza Afriške Unije, ki povezuje letališče s predsedniško palačo. Odgovor mirovnih sil s tanki in topniškim orožjem je povzročil smrt več deset civilistov. Baza šteje 2000 mirovnikov, ki sta jih za enkrat prispevali le Uganda in Burundi in ne morejo zagotavljati miru v državi, zaradi česar uporniki v boju proti somalijski vladi, ki jo podpirata Etiopijska vlada in Afriška unija, v zadnjem času pridobivajo na moči. Tovrstni spopadi se nadaljujejo že od leta 2006, ko so Etiopijci prvič pomagali pri borbi Somalijske vlade proti islamskim sodiščem, ki so do leta 2006 obvladovali večji del somalijskega ozemlja.

Japonska je po odstopu Jasue Fukude dobila novega premiera, predsednika Liberalno-demokratske stranke in nekdanjega zunanjega ministra Tara Asa. Pričakovano ga je potrdil spodnji dom parlamenta s 337 glasovi, kjer ima trenutna vlada večino, medtem ko je zgornji dom podprl opozicijskega kandidata Ičiro Ozava, a ima spodnji dom po državni ustavi preglasovalno pravico. Premier naj bi do večera že sporočil sestavo nove vlade, japonski politični analitiki pa napovedujejo razpustitev parlamenta in sklicanje predčasnih volitev v začetku novembra. Tar Aso bo svoji Liberalno-demokratski stranki poskušal zagotoviti nov mandat, kar se zaradi poslabšanega socialnega statusa na podeželju, ki je večinsko volilno telo stranke, postavlja pod vprašaj. Izjavil pa je, da si bo kot premier prizadeval za spodbujanje gospodarstva, ki mu grozi recesija tudi zaradi globalne ekonomske situacije.

Zaradi globalne ekonomske situacije so ameriški zakonodajalci v peturnem zaslišanju pred kongresom izrazili močan skepticizem glede reševanja bančnega sistema z javnim denarjem. Zato bi radi pri posojilih in vlaganjih 700 milijard dolarjev državnega denarja v banke zaradi hipotekarne krize, imeli popolna zagotovila, da bo predlagan plan imel koristi tako za navadnega Američana kot za Wall Street, pri vsem skupaj pa vidijo veliko potencialno možnost za brezglavo zapravljanje javnega denarja. Oziroma kot se je izrazil vodeči republikanec bančnega komiteja v senatu, Richard Shelby: naš trg in finančne institucije rabijo veliko pozornosti, ne verjamem pa, da jih lahko rešimo z veliko porabo javnega denarja brez pravih varovalk.

Ekvadorski predsednik Rafael Correa je naročil, da zaseže dobiček velike brazilske konstrukcijske firme Odebrecht zaradi domnevno nemarnega dela te korporacije v Ekvadorju, izhod iz države pa so prepovedali tudi štirim uradnikom firme. Odločitev je prišla po tem, ko so zgolj po enem letu delovanja morali zapreti največji jez v državi, ki ga je gradila omenjena firma, vlada pa zahteva visok kompenzacijski znesek zaradi nastale škode. Pridobitve Odebrechta so bile do sedaj v Ekvadorju okoli 800 milijonov dolarjev, izhajajo pa iz gradenj lokalnega letališča, dveh hidroelektrarn in drugih projektov. Oderbrecht je sicer pristal na to, da bo na svojo škodo popravil napake, medtem pa se pričakuje, da bo Correa dobil referendum, ki mu bo omogočil večjo kontrolo nad ekonomijo v državi.

Zadnji dvoboj v okviru predčasnih volitev v Avstriji med kandidatoma za kanclerja, socialdemokratom Wernerjem Faymannom in predsednikom ljudske stranke Wilhelmom Molterjem, je minil tudi v znamenju predstavitve petih programskih točk Faymana, o katerih bo popoldan tudi odločal parlament in ki naj bi zmanjšale draginjo. Sicer sta se oba strinjala o davčni razbremenitvi, o petih točkah, o katerih bo odločal parlament, pa smo se pogovarjali s predsednikom Enotne liste, Vladimirjem Smrtnikom.



Celoten intervju z Vladimirjem Smrtnikom o predvolilni situaciji naše severne sosede, o obetih strank, o možnih koalicijah in udeležbi Enotne liste v koaliciji z Liberalnim forumom na volitvah lahko na naših valovih poslušate jutri ob 18:06.

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije je predstavila svoja pričakovanja od nove vlade. Več o tej tematiki smo spregovorili s predsednikom Zveze, Dušanom Semoličem, ki je izrazil predvsem željo po partnerskem odnosu z novo vlado, nadaljujejo pa se pričakovanja ustavitve privatizacijskih procesov in tudi zahteve po spremembah zakonov.



Do vprašanja gradnje obeh plinskih terminalov v Tržaškem zalivu ob zaključku javne obravnave do pisnih pripomb občanov in civilne družbe so se opredelili Zveza ekoloških gibanj Slovenije in Jadranska zelena mreža NVO iz Hrvaške in Italije. O tem smo govorili s predsednikom Ekoloških gibanj, Karlom Lipičem.



Karel Lipič je tudi član stranke ekoloških gibanj Slovenije, ki je na volitvah podprla Socialne demokrate, zanimalo pa nas je, kaj pričakuje od Pahorja.



ODPOVED: Off sta pripravila Urh in Tamara, sledi pa Neuro-moment Tomaža Z. z naslovom 'o res razjanšeni Sloveniji'.



Komentarji
komentiraj >>