Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Tedenska napoved, 7.4. - 10.4. 2003 (2979 bralcev)
Ponedeljek, 7. 4. 2003
lucija



Ponedeljek, 7.4. ob 14h
Univerzitetni info blok (Katja Ž.)
Torek, 8.4. ob 14h Predstavljamo študentsko konferenco, ki bo potekala v Cankarjevem Domu
v sklopu prireditve Teleinfos. (Lucija G.)
Sreda, 9.4. ob 14h: Z Igorjem in Urško se bomo pogovarjali o študentskem mesecu medijev, založništva in izobraževanja. (Lucija G.)
Četrtek, 10.4. ob 14h: Klepetamo z udeleženci mladinske izmenjave in konference v organizaciji TIN Ljubljana. Udeleženci iz Nemčije, Italije in Francije se bodo seznanili z različnimi mediji v Sloveniji; med drugim bodo tako obiskali tudi naš radio. (Lucija G.)
Petek, 11.4. ob 14h V studiu se nam bodo pridružili udeleženci mednarodnega kongresa študentov novinarstva
Ponedeljek, 7.4. ob 14h: Univerzitetni info blok
Če še kdo pravi, da današnja mladina ni več to, kar je bila, se pravi nekakšna opozicija vladi, današnji časi vojne v Iraku pričajo drugače. V sredo se je okoli šeststo študentov Filozofske fakultete in Fakultete za družbene vede zbralo pred Filozofsko fakulteto. V okviru protivojne manifestacije – poimenovali so jo Študentje za mir – so prebrali deklaracijo, ki jo je doslej podpisalo več kot dva tisoč študentov in profesorjev obeh fakultet. V njej od slovenske vlade in parlamenta zahtevajo sprejetje nove deklaracije, ki bo vojaški poseg v Iraku jasno obsodila, in da vlada nedvoumno razglasi, da ni članica vojne koalicije.

Med najbolj odmevne dogodke prejšnjega tedna vsekakor spada zaključek evropskega univerzitetnega debatnega prvenstva v Zagrebu, kjer sta zmagala študenta z britanske univerze v Bristolu. Premagala sta - moč sta izkazovala le verbalno - več kot tristo udeležencev iz vseh debatno aktivnih evropskih držav in Singapurja, ki so se med 28. marcem in 1. aprilom merili v debatnih spopadih. Slovenski debaterji se v povprečju udeležijo štiri do šest turnirjev na leto, stroške pa plačujejo iz lastnega žepa. Debaterstvo je v slovenski javnosti še neznana zunajštudijska dejavnost, v tujini pa je izjemna prednost pri prosilcih za zaposlitev. Tisti slovenski študentje, ki imajo debato v malem prstu, pa so prepričani, da pri slovenskih politikih ni tako.

V torek se je iztekel rok za prijavo na spomladanski rok mature in poklicne mature, glavne ovire na poti, da se bodo bodoči bruci lahko vpisali na želeno fakulteto. Tudi letos bodo imeli nekateri težave, sploh na ljubljanski univerzi, saj se je na obe univerzi prijavilo skoraj šest tisoč študentov več, kot je razpisanih mest. Na mariborskih fakultetah in visokih šolah se bodo dijaki lahko v večini vpisali na prvi izbran program. Tistih, ki želijo študirati v glavnem mestu, je kar za 5500 preveč. Največje zanimanje je za Fakulteto za družbene vede, Ekonomsko fakulteto in umetniške akademije, kjer pri nekaterih programih zanimanje presega ponudbo celo za desetkrat. Tudi letos se je izkazalo, da mladih tehnične smeri univerzitetnega študija ne zanimajo. Največ praznih sedežev bo ostalo na strojni fakulteti, oddelku za zootehniko Biotehniške fakultete, fakulteti za matematiko in fiziko ter Naravoslovno-tehnični fakulteti.

Tisti, ki si morajo sami služiti študentski živež, lahko napotnice za delo preko študentskega servisa uporabljajo največ 90 dni, saj po tem času niso več veljavne. Na vsaki od napotnic bo po novem vpisana identifikacijska številka študenta, veljavna pa bo le ob predložitvi indeksa oziroma študentske izkaznice. To so glavne novosti novega pravilnika, ki se neposredno tičejo študentov, drugače pa naj bi novi pravilnik o poslovanju študentskih servisov odpravil možnost zlorab, kakršne so se dogajale v preteklosti. Ena izmed njih je postopna izenačitev študentskih servisov, ki bodo z letom 2007 polovico od desetodstotne koncesijske dajatve odvajali Študentski organizaciji Slovenije. Doslej so namreč veliki servisi morali odvesti 75 odstotkov prihodkov, manjši pa le 45 odstotkov.

Študenti bodo v prihodnje imeli torej nekaj več dela z dvigovanjem napotnic. Če bodo želeli jesti enako kot doslej pa bodo morali tudi več delati. Od konca marca naprej so namreč boni za prehrano spet dražji, čeprav imajo študenti na izbiro kar 201 gostiln, kjer se lahko najejo. To je kar 51 več ponudnikov več kot doslej. Nove cene vključujejo tudi prihodnjo inflacijo, saj bodo veljale do konca leta 2004. Tistim, ki bodo nove cene obremenila denarnico, želimo dober tek pri hranjenju z inflacijo, dodano osnovni ceni hrane.

Koroška regija močno pogreša svoj podmladek – tiste, ki jih je vzgojila, pa se po končanem študiju zaradi zaposlitve ne vrnejo domov. Projekt “Ostani tu” sta že lani začela izvajati Podjetniški center Slovenj Gradec in Klub koroških študentov, spodbujal pa naj bi sodelovanje med koroškimi podjetji ter študenti in tistimi, ki to še bodo. Projekt je podprla tudi koroška gospodarska zbornica in pozvala podjetja, naj se vanj vključijo. Njegov najpomembnejši del je, da so bo dijaki o poklicih lahko informirali kar pri podjetjih na Koroškem.

Od sobote dalje študenti Visoke upravne šole in Visoke šole za socialno delo študirajo na Fakulteti za upravo in Fakulteti za socialno delo. Sprememba imena obeh ljubljanskih fakultet je s seboj prinesla tudi zahtevo, da mora Univerza v treh mesecih uskladiti statut, obe fakulteti pa morata dobiti tudi nekatere nove organe.

Spremembe se bodo zgodile tudi na najvišjem stolčku Univerze v Mariboru. Ta bo kmalu dobila novega rektorja, za njegovo mesto pa se poteguje sedem kandidatov. Tudi ta predvolilni boj pa ni potekal brez zapletov. Eden izmed kandidatov, dekan mariborske fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Ivan Rozman, se namreč ni strinjal s tem, da so se kandidati odrekli vsem javnim predstavitvam - soočenjem, izjavam, anketam, javnim nastopom in tribunam za katero koli medijsko hišo. Rektorski kandidati so se namreč pred tem dogovorili, da se bodo udeležili le dveh javnih predstavitev, in sicer 8. in 10. aprila. Šest dni za tem, 16. aprila bo v neposrednih in tajnih rektorskih volitvah izvoljen novi rektor Univerze v Mariboru. Morebitna drugi in tretji krog bosta, če bo boj pretežak, še 24. aprila in 6. maja.

Že konec tega tedna pa bo Ljubljano obiskalo 130 študentov novinarstva iz več kot 30 evropskih držav. Udeležili se bodo letnega kongresa z naslovom “Novinarstvo pod pritiskom”, za kar je taktirko letos prevzelo slovensko Društvo študentov novinarstva. V petih dneh trajanja kongresa jim bodo predavali slovenski veljaki na področju te tematike, ušlo pa jim ne bo niti poskušanje slovenske kulinarike in ogled Postojnske jame. Ker so se slovenski mladi novinarji organizacije lotili skupaj z bosanskimi študenti novinarstva, bo nadaljevanje kongresa v Sarajevu, kjer bodo preživeli še štiri dni.

Konec tedna se bo v Kopru dogajal ŠTUNF, študentski festival, ki naj bi ga zveza študentskih klubov odslej organizirala vsako leto v drugem kraju. Za nami je tudi že nekaj dni meseca aprila, študentskega meseca založništva, medijev in izobraževanja. Na študente pa niso pozabili niti organizatorji prireditve Teleinfos, v okviru katere bo v četrtek v Cankarjevem Domu potekala študentska konferenca, kjer vam bodo brez vstopnine odkrili skrivnosti sodobne informacijske tehnologije.

Čimbolj pester in uspešen teden vam želi Katja Ž., ki se je trudila za današnji info blok.


Komentarji
komentiraj >>