Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Prispevek o zvezi ŠKIS (2597 bralcev)
Torek, 7. 10. 2008
jureg



Prispevek o zvezi ŠKIS, za katerega žal nismo mogli dobiti izjav, kar bomo čim prej nadomestili.

Zelo hitro po osamosvojitvi naše podalpske iz satelita skoraj nezaznavne državice se je pokazala potreba po študentskem organiziranju. Le po kom so se snovalci slovenske zakonodaje takrat zgledovali? Država je takrat uvedla nekatere originalne rešitve, ki so sicer sovpadale z miselnostjo padlega sistema, a iskale dovršenost na vseh področjih javne sfere. Koliko je to uspelo, je poglavje zase, a rezultati so tu.

Posledice zakona o skupnosti študentov so bile nemara še najbolj vidne ob raznih protestnih shodih, ko se je vladna samopašnost razširila preko vseh meja. Razne bonitete, ki smo jih študentje uživali, pa so sčasoma postale samoumevne. V tokratnem prispevku se bomo osredotočili na konkretno posledico omenjenega zakona, in sicer Zvezo študentskih klubov Slovenije - ŠKIS.

Zveza študentskih klubov Slovenije je krovna organizacija študentskih klubov, namenjena zastopanju interesov in povezovanju klubov na nacionalni ravni, izobraževanju, informiranju in organiziranju nacionalnih študentskih projektov. Med njihove najbolj opazne projekte spada nemara ŠKIS-ova tržnica, ki se že 10 deževnih let odvija v letnem telovadišču Ilirija zraven parka Tivoli.

Zveza ŠKIS združuje 50 študentskih klubov v Sloveniji s statusom študentske organizacije lokalne skupnosti in 4 pridružene člane. Pokriva praktično vso Slovenijo, od Jesenic do Bele krajine, od Lendave do Pirana. Skrbi za zastopanje interesov klubov znotraj Študentke organizacije Slovenije. To počne v odnosu do drugih organizacijskih oblik ŠOS ter v odnosu do države in drugih interesnih skupin. Poleg tega skrbi za usklajen razvoj lokalnega študentskega organiziranja, svetuje in pomaga klubom pri njihovem delovanju ter usklajuje njihove interese.

Študentsko organiziranje v Sloveniji združuje študentske organizacije posameznih univerz ter zvezo ŠKIS. Vsi stebri so združeni v Študentsko organizacijo Slovenije. ŠOS je krovna organizacija vseh študentov, ki se šolajo v Sloveniji. Skrbi za obnove strešnih opek, postavlja osebnostne zidake in ruši ovire, ograje in preostale možganske prepreke, ki nastajajo zaradi kleša interesov. Zveza ŠKIS naj bi dajala velik poudarek na skrb za socialni status študentov in kvaliteto visokega šolstva. Zaradi slabe medijske prepoznavnosti pa se zdi, kot da je zveza namenjena predvsem zabavi in druženju študentov z vseh koncev naše državice.

Lokalna študentska organiziranost na nacionalni ravni je bojda nastala kot posledica vse močnejšega delovanja študentskih klubov v lokalnih skupnostih. Ti že nekaj časa izvajajo in širijo svoje dejavnosti, za tem pa naj bi stala tudi močna ideja kot neke vrste študentsko-družbeno lepilo.

Zveza ŠKIS je po lastnem prepričanju alternativa vsem, ki stojijo na poti samosvojemu ter predvsem svobodnemu študentskemu umu, volji ter dejavnostim. Njeno delovanje izhaja iz majhnih, z vseh strani materialno ali drugače ogroženih oblik, ki so si morale same zagotoviti obstoj. Šele ko so si zagotovile dovolj veliko stopnjo varnosti in avtonomnosti na najnižji ravni, so začele delovati skupaj in globalno. Tako vsaj trdijo na ŠKIS. Prepričani smo, da so to osnovne prednosti zveze, ki je prav gotovo sposobna pri študentski populaciji spodbuditi svobodomiselnost in uporništvo.


V Kulturnem centru Janeza Trdina v Novem mestu je bila 27. septembra 21. redna seja Sveta študentskih klubov in Zveze študentskih klubov Slovenije, na kateri so člani pregledali in potrdili delovanje organov zveze ŠKIS za akademsko leto 2007/2008 ter izvedli volitve in imenovali organe zveze ŠKIS in Sveta študentskih organizacij lokalnih skupnosti.



Komentarji
komentiraj >>