Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Hana Al Bayaty in pravice do upora (4530 bralcev)
Četrtek, 30. 10. 2008
Ana Podvrsic



V tokratnem izrednem terminu SektorjaŽ se bomo pogovarjali s Hano Al Bayaty, ki se upora in aktivizma loteva po brechtovsko. Če vas zanima, kaj se v resnici dogaja v Iraku, zakaj bodo oboroženi napadi potekali, dokler bodo Američani nadaljevali svojo neokolonizacijo, kako poteka neoborožen upor izven meja, ki pa je v bistvu upor proti celotnemu kapitalističnemu sistemu, ne zamudite tokratnega intervjuja SektorjaŽ.
Oddaja v celoti:


Tokratno Mesto Žensk je na enem izmed svojih predavanj gostilo Hano Al Bayaty, Francozinjo iraškega rodu, ki trenutno živi v Egiptu. Z izjavami in sodbami o ameriški okupaciji Iraka in indiferentnosti Zahoda, ki jih ponavadi podkrepi z anekdotami ter osebnim šarmo, je na koncu prekratkega predavanja v nabito polnem ŠKUC-u požela velik aplavz navdušene množice.

Hana Al Bayaty je v roko vzela svoj znanje ter se pridružila mnogim v intelektualnem uporu zoper ameriško oblast v Iraku. Najprej nam je povedala, kako je z aktivizmom glede na to, da v Iraku ni nikoli bivala, sploh začela?



Hana je na predavanju opozorila tudi na popačenja realnosti, ki jo preko medijev in javnih nastopov širi ameriška administracija. Po njenem mnenju bi tako med drugim tudi morali …



Hana Al Bayaty opozarja tudi na številne civilne in vojne žrtve zaradi okupacije ZDA: do sedaj umorjenih je vsaj poldrugi milijon Iračanov, skoraj pet milijonov je moralo zavetje poiskati drugod, na tisoče je izginulih ali pridržanih ter ovdovelih. Prav tako je ameriški režim zdesetkal srednji družbeni razred, ki je znal neodvisno upravljati z naravnimi bogastvi države ter je predstavljal temelj za nadaljnji razvoj kulture in ekonomije. Konec srednjega razreda pa je pomenil tudi uničenje javnih storitev in socialne države za celoten narod. Hana Al Bayaty in njeni somišljeniki dosedanje ravnanje ZDA opišejo kot …



Z idejo, ki bi spremenila delovanje pomoči beguncem, pa Hana ne pomaga le pomoči potrebnim iz Iraka, ampak opozarja tudi na okoriščanje kapitalističnega sistema, ki preko organiziranega prostovoljnega dela izrablja resnično delo ljudi.

S Hano Al Bayaty se je pogovarjala Ana Podvršič.




Komentarji
komentiraj >>