Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Univerzitetni infoblok (3514 bralcev)
Ponedeljek, 3. 11. 2008
univerza



... kulminacija protestov proti vladnim šolskim reformam v Italiji ...

... neuradni razplet študentskih volitev v zbor ŠOU ...

... resnica o garjah v študentskih domovih ...

V Italiji so minuli teden pričakovano sprejeli reforme celotnega šolskega sistema. Če morda te novice do zdaj niste zasledili, naj povzamemo, da reforme predvidevajo zapiranje ogromnega števila osnovnih, srednjih, skratka vseh šol ter raziskovalnih inštitutov, pa tudi odpuščanje strokovnega in tehničnega osebja. Ne gre spregledati niti segregiranega razreda za tujce, uvedbe državljanske vzgoje, ocene iz vedenja, uniforme, za državljansko pokorščino pa bo vsak dobil še brezplačni izvod ustave.

Ker je veliko Italijanov v teh reformah videlo smrt za celotno javno šolstvo, so se, kot jim veli tradicija, zbrali in protestirali na različne načine. V nekaterih mestih so študentje in dijaki zasedli fakultete oziroma šole. Spet drugi so zasedli rektorate ali blokirali središča mest. Da pa ne bi šel čas v nič, se jih je veliko odločilo za predavanja na prostem. Na vsake toliko časa so se vpleteni naveličali posedati po faksih, rektoratih in trgih. Tedaj so se zbrali na ulici z učitelji, učenci, starši, univerzitetnimi profesorji, občasno pa tudi vladno opozicijo ter napravili kakšen milijonski sprehod po mestu.

Gibanje je doživelo vrhunec ravno minulo sredo, ko so v italijanskem senatu potrdili odlok. Protesti so potekali po vsej državi in samo v Rimu se je zbralo dva milijona ljudi. Zaprtih je bilo med 70 in 90 odstotkov šol, študentje so simbolično zaprli ministrstvo za šolstvo, saj le-to po zaprtju šol ne bo imelo več dela. Zgodil se je tudi spopad med študenti skrajne desnice in levice.

Berlusconi je prepričan, da je za nastalo stanje kriva levica, ki laže in onemogoča izobraževanje tistim, ki bi si to želeli. Kljub medijski mašineriji, ki jo premore italijanski premier, proteste podpira več kot 50 odstotkov ljudi. Prav tako se napoveduje referendum, za katerega mora opozicija zbrati pol milijona glasov.

Tega pa verjetno ne more narediti Neodvisna študentska mreža, ki se ne strinja z izvedbo volitev v Študentsko organizacijo Univerze v Ljubljani. To, da je lista SAS zaradi banalnih razlogov izbrisala kandidate Modrih na šestih fakultetah, je že stara zgodba. Morda je nekoliko bolj zabavno pogledati rezultate.

Do zdaj vladajoča SAS si je sicer s 24 sedeži od 45 zagotovila večino v parlamentu. Želeli so si sicer več, a kaj hočeš, če so na treh večjih fakultetah, kjer so napravili izbris Modrih, enostavno propadli. Kajti na teh, kjer je bil možen samo en kandidat, si lahko glasoval za ali proti. Na filozofski fakulteti, FDV-ju in pravni fakulteti se bodo morale zaradi večine vseh glasov proti volitve ponoviti. To sicer ne pomeni, da bodo SAS-ovci izgubili večino, a vseeno je zdaj zadovoljeno vsaj demokratičnemu minimumu. Zgovorna ali pa tudi ne je tudi šestodstotna višja udeležba, kar za študentske volitve znaša vrtoglavih 18,8 odstotka. Ali je to posledica volilnega telesa, ki se je v kriznem trenutku aktiviralo in volilo za mlado in krhko demokracijo, je zgolj špekulacija.

Neodvisna študentska mreža se kljub nemoči v hiši ŠOU ni vdala. V petek so predstavniki NŠM na vrata ŠOU obesili 95 tez. Na njih opisujejo nepopisno nezadovoljstvo z obstoječo situacijo v hiši. Predvsem jih motita aroganca vladajočih SAS in zbirokratiziranost institucije, saj naj bi ta samo za svoje delovanje porabila skoraj polovico od 5,5 milijona evrov težkega proračuna. Seveda so se oglasili tudi predstavniki SAS, ki očitke ostro zavračajo.

Da pa študentski duh težko boleha, se je pokazalo ob zadnjem izbruhu prehladov, ptičjih grip, slinavke in parkljevke ter seveda garij. Ker o garjah ne vemo toliko, kolikor vemo na primer o ptičji gripi, bom za začetek postregel z nekaj osnovnimi informacijami. Garje so zajedalska okužba kože, ki jo povzroča vrsta pršice. Ta v zgornjo plast kože izleže jajčeca. Ta proces spremlja srbečica, ki se poveča v večernih urah. To se prenaša s tesnim stikom in navadno ne priložnostnim, kot je na primer rokovanje. Živalce ne letijo in ne skačejo, njihova povprečna hitrost pa seže do neverjetnih 2,5 centimetra na minuto. O tem smo se pogovarjali z novim predsednikom študentskega sveta stanovalcev, Markom Juretičem:

Živalce so odkrili v študentskih domovih za Bežigradom, kjer se verjetno nobenemu študentu ni sanjalo, za katero bolezen gre, razen če je o njih slišal v kakšni prigodi svoje babice. Kakor koli že, uprava študentskih domov se je odzvala v hipu, ko je dobila informacijo, zato so takoj prekuhali in temeljito umili vse kljuke. Seveda je taka bliskovita akcija po vseh študentskih domovih sprožila kar nekaj ugibanj. Višek špekulacij pa so bile domneve, kdo naj bi garje pretihotapil v študentski dom. Sovražnik je seveda zunanji, in sicer študent Erazmusa, toda ne kateri koli, marveč iz Romunije. Kako prikladno, morda pa je imel prste vmes sam Berlusconi, ki za fašistično šolsko reformo išče mednarodno podporo.

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Danes se začne 3. festival odprtih tehnologij HAIP. Ob 19.00 se lahko v Kiberpipi udeležite predavanja Andraža Srake, open source zanesenjaka in enega od idejnih soustvarjalcev multimedijskega hackcentra Kiberpipa. V prostem času se med drugim posveča tudi projektu kiberpipa.net, tj. odprtemu brezžičnemu omrežju Ljubljane.

V torek, 4. 11. 2008, ob 16.00 bo v Vurnikovi dvorani na fakulteti za arhitekturo delavnica za študente FA z naslovom »Kako pripraviti in izvesti učinkovito predstavitev?« Delavnico bo vodil predavatelj Primož Zupan, univ. dipl. sociolog kadrovnik. Na delavnici se boste naučili elementov dobre predstavitve, pridobljeno znanje pa lahko uporabite za predstavitev seminarske, projektne ali diplomske naloge ter kasneje na delovnem mestu.

5. novembra, torej v sredo, se imajo zgoditi akcije v različnih državah sveta z namenom opozarjanja na vse večjo komercializacijo šolstva. Na ta dan bodo pod enotnim geslom »en svet - en boj, izobrazba ni naprodaj« študentje opozorili na globalni problem privatiziranja šolstva. Akcije pripravljajo tudi naši kolegi iz Zagreba.

Spisal je Kookie pod vodstvom Jureta G.

 



Komentarji
komentiraj >>