Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Jutranje-zmedeni britoff (3265 bralcev)
Petek, 14. 11. 2008
Matej J



... Ministrska imena tudi uradno v DZ...
... Bush - potrebujemo reformo, ne reinvencije...
... Brown bo poslal dodatne vojake v Afganistan...
... Lukashenko bi imel tudi raketni ščit...
... Nizozemskim čistunom uspela nova prepoved...
7.00

Organi najverjetnejših koalicijskih strank so včeraj opravili vse formalne obveznosti in svojim predsednikom in predsednici omogočili podpis koalicijske pogodbe. Mandatar za sestavo vlade Borut Pahor je pozno zvečer odhitel v parlament ter predsedniku »tega visokega doma«, predal listo kandidatk in kandidatov za ministrska mesta.

Predsednik ZDA George Bush je, pred zasedanjem skupine G 20, hibridom G 7, ki vključuje tudi manj bogate, se pa nestrpno izogiba podpovprečnih, kaj šele revnih, torej skupino ki bo skupaj z velemojstri svetovnega bančništva in financ razglabljala o novonastali krizi, obiskal mesto greha – Newyorško borzo. Poleg obveznega opravičila za razne pretekle lahkomiselnosti, ključno obvestilo – ne potrebujemo reinvencije, potrebujemo reformo.

Izraelske oblasti že od petega novembra poostreno stražijo meje Gaze v katero odslej naj ne bi mogli vstopiti niti predstavniki Združenih narodov s humanitarno pomočjo. Najverjetneje se bodo prebivalci Gaze že v soboto spopadli s pomanjkanjem hrane in lakoto. Tel-Aviv za nastalo situacijo obtožuje palestinske upornike, ki so ponovno začeli obstreljevat Izraelsko ozemlje.

Medtem ko Washington na inavguraciji Baracka Obame pričakuje vsaj milijon radovednežev to ni nič v primerjavi s potresnimi vajami v Kaliforniji. V državi s 36 milijoni jih je 5 sodelovalo v pripravah na morebitni potres z magnitudo 7,8 po Rihterjevi skali. Milijoni so se ravnali po radijskih ali televizijski sprejemnikih, se sklanjali, tekali, skrivali in vsaj tokrat še, zabavali.


8.00

V več Indijskih državah potekajo volitve, a v Chattisgarhu v centralni Indiji, kjer se nahajajo tudi maoistični uporniki, je še posebej vroče. Ti kradejo volilne mašine, peprečujejo dostop do volišč in podobno. Volitvam, ki bodo potekale v šestih državah, bodo do maja sledile tudi volitve na zvezni ravni.

Po nedavni zaostritvi nasilja v Afganistanu Gordon Brown že razmišlja o dodatnih vojakih, ki bodo v oddaljeni deželi stopili demokraciji v bran. Tja naj bi po novem letu poslali še dva tisoč vojakov, kar naj bi še posebej razveselilo Baracka Obamo.

V ZDA so, sicer nekoliko zakasnelo, pričeli z opozarjanjem o oporečnosti kitajske hrane, še posebej zaradi zastrupitev z melaminom na kitajskem. FDA, agencija za hrano in zdravila Združenih držav bo v tej deželi kar odprla svoje urade, da bodo lahko na mestu identificirali kvaliteto hrane.


9.00

Zatem, ko naj bi Rusi s svojimi dejanji spodkopali zaupanje Evropejcev in se barbarsko podali v Gruzijo, so se strasti že umirile, le še Latvijci se kujajo. Po septembru bodo predstavniki Rusije in EU prvič ponovno sedli za mizo in pričeli s pogovarjanjem o dogovarjanju o EU – Ruskem paktu.

Ustavno sodišče v Vzhodnem Timorju vladi ne dovoli dodatnega zapravljanja. Sicer ne ravno bogata država ima nekaj zalog nafte, ki lajšajo vsakoletno sprejemanje proračuna. A si vlada želi še dodatnih več sto milijonov evrov za tako imenovani stabilizacijski fond, namenjen pokrivanju višjih cen hrane in goriva, ki bi ga pridobili iz naftnih zalog. Ker naj bi bil fond netransparenten, vlada pa zapravljiva, je sodišče preklicalo odločitev parlamenta o črpanju denarja, s čimer se je politična kriza v državi še poglobila.

Vsej logiki in zdravi pameti napram je Nizozemski vladi le uspelo – parlament je potrdil prepoved norih gob. Navkljub državnim in neodvisnim raziskavam, ki ne najdejo nobenih razlogov za prepoved, desna vlada še naprej sistematično uničuje vsaj pregovorno liberalno mesto Amsterdam. Optimisti se ne jezijo, saj naj štiri leta nebi mogla uničiti štiristoletne tradicije mesta.


10.00

Beloruski predsednik Alexander Lukashenko, ki sicer v zadnjem letu polagoma gladi spore z Zahodom, katerega je razveselil predvsem izpust številnih političnih zapornikov, pa se ne spreneveda glede geopolitičnih manevriranj. Lukashenko je ponovno pozval ruskega predsednika Dmitrija Medvedeva naj se protiraketni ščit poleg Kaliningrada postavi tudi v njegovi deželi. Če Rusija tega nebo pripravljena financirati, pa je povedal: »izdajam skrivnost, sicer nimamo denarja, a ga bomo zagotovili, saj je naš plan imeti to orožje«.

Stvari se polagoma postavljajo na svoja mesta tudi v navidezno drugačni Ameriki. Vse več govoric v Washingtonu kaže na to, da naj bi postala nova državna sekretarka prav nič mila in še manj mirovniška Hillary Clinton.

Medtem, ko Al-Kaida še kar predstavlja največjo nevarnost Združenim državam pa to ne velja več za Osamo Bin Ladna. Po mnenju CIA-e je Osama prezaposlen s svojim lastnim preživetjem in varnostjo in zdi se, da je »v veliki meri izoliran od vsakdanjih aktivnosti organizacije, ki jo vodi«.




Komentarji
komentiraj >>