Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Učinkovitost normativnih ukrepov za uravnoteženost spolov v DZ-ju (3193 bralcev)
Ponedeljek, 17. 11. 2008
Urh



Po ponovnem poraznem vstopu žensk v parlament na volitvah 2008 je Urad za enake možnosti naročil raziskavo z dolgim naslovom: volitve v državni zbor republike Slovenije 2008 – učinkovitost normativnih ukrepov za zagotavljanje uravnoteženosti spolov, ki jo je opravil privatni zavod Entelehia. V raziskavi so ugotovili, da tako imenovani mejnik na letošnjih volitvah – to je zakonsko določena 25 odstotna zastopanost spolov na listah za volitve v državni zbor - ni prinesel vidnega napredka...
Po ponovnem poraznem vstopu žensk v parlament na volitvah 2008 je Urad za enake možnosti naročil raziskavo z dolgim naslovom: volitve v državni zbor republike Slovenije 2008 – učinkovitost normativnih ukrepov za zagotavljanje uravnoteženosti spolov, ki jo je opravil zavod privatni Entelehia - Agencija za strokovno podporo javnim politikam. V raziskavi so ugotovili, da tako imenovani mejnik na letošnjih volitvah – to je zakonsko določena 25 odstotna zastopanost spolov na listah za volitve v državni zbor - ni prinesel vidnega napredka. Tako bi po sedanjem trendu imeli relativno izenačenost šele davnega leta 2092, ko pa tako in tako ne bomo več živeli v sistemih, ki bi to omogočali.

Seveda pa je tudi sama zakonska osnova kvot še nedodelana in omogoča razne trike. Stranka, ki sicer mora izpolniti kvoto, lahko na primer večino žensk potem postavi v volilni okraj, za katerega smatra, da v njem že vnaprej nima realnih možnosti za izvolitev kandidatk in kandidatov. Sicer pa se vnaprej poraja težko vprašanje, koliko je za nizko participacijo žensk v slovenski politiki krivo družbeno okolje in koliko bi morale ženske izvesti kritično samorefleksijo in mimo raznih zakonskih kvot in zakonov – ki niso nujno uspešni – pokazati večjo angažiranost, da bi zasedle več funkcij v slovenski politiki. Vendar bo debata v oddaji večinoma potekala o trenutni zakonski urednitvi in kakšne morebitne institucionalne rešitve v ožjem smislu bi lahko v Sloveniji še uvedli, da bi bila zastopanost spolov v parlamentu bolj izenačena. Dežela na sončni strani Alp je sicer glede predstavništva žensk v politiki na dnu ne samo v merilu Evropske unije, ampak kar v svetovnih dimenzijah. Za začetek bomo poslušali pogovor z svetovalcem pri zavodu Entelehia Titom Neubauerjem, ki bo tekel večinoma o raziskavi in nadaljnjih korakih, ki bi jih morala Slovenija na ravni institucij po tem poraznem rezultatu v luči kvot storiti.



Govorili smo tudi z bivšo in bodočo poslanko stranke Zares Cveto Zalokar-Oražem, ki ima o majhnem številu žensk v parlamentu ter o zakonsko predpisanih kvotah in slabostih trenutnega sistema sledeče mnenje.



Kako pa slab rezultat in nadaljnje korake komentira direktorica urada za enake možnosti Majda Pučnik Rudl, ki je nad rezultatom seveda razočarana.



Zeitgeist je pripravil Urh.



Komentarji
komentiraj >>