Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Reportaža s konstitutivne seje Študentskega zbora ŠOU v Ljubljani (4702 bralcev)
Četrtek, 20. 11. 2008
jureg




Reportaža s konstitutivne seje študentskega zbora ŠOU v Ljubljani

Včeraj je ob 17h v četrti predavalnici fakultete za socialno delo potekala seja novoizvoljenega študentskega zbora. Pravzaprav še ne moremo reči študentskega zbora, kajti seja je bila namenjena ravno potrditvi tega najvišjega študentskega organa, ki se dostikrat dviga in pada. Na eno najnižjih točk je padel na letošnjih volitvah v študentski zbor, ko je volilna komisija ŠOU na šestih volilnih enotah zavrnila kandidature 45 študentom. S tem se je pojavilo vprašanje o legitimnosti volitev pa tudi same konstitutivne seje.

Seja se je začela, seveda z zamudo, zelo neprotokolarno. Voditi bi jo namreč moral predsednik senata ŠOU. Prejšnji predsednik senata Žiga Cimerman je odstopil, in to takoj potem, ko je bil objavljen razpis za ponovne volitve. Poslušajmo, kaj nam je imela povedati Ajda Pfifer o tem dogodku:

Opozicija, ki je najverjetneje bila prikrajšana za 6 glasov, torej pravi, da je v. d. direktorja Janez Drnovšek prekoračil vsa pooblastila. V. d. direktorja ŠOU v Ljubljani na to odgovarja, da je ravnal v skladu z 10. členom pravilnika o službah ŠOU, ki med drugim pravi, da je direktor odgovoren za zakonitost poslovanja ŠOU in vzdrževanje pravnega reda v poslovanju ŠOU. Za razpis ponovnih volitev po statutu ŠOU bi lahko prišlo le, če ne bi bili izvoljeni dve tretjini poslancev ali če poslanec izgubi status. Zato se je v. d. odločil za ta drastičen poseg v delovanje in ne poslovanje ŠOU.

Kakor koli že, novi predsednik senata ŠOU je postal Matej Klarič, ki je konstitutivno sejo ŠOU sklical, ni pa se je udeležil, čeprav bi jo moral voditi. Namesto njega je po pravilnikih in aktih naslednji primeren za vodenje seje poslanec z najdaljšim. Stažem. Ker se je ta temu privilegiju odpovedal, je bil naslednji na vrsti kandidat z drugim najdaljšim. Stažem. To je bil Borut Berič. Zadnji se je strinjal, da bo sejo vodil. Zanimivo je to, da je, še preden so mu ta privilegij odobrili, skakal okoli mikrofonov, si delal zapiske in se učil protokolarnega vodenja. Vnaprejšnji dogovor? Čisto mogoče.

Seja se je začela z branjem pisma novega predsednika senata ŠOU Mateja Klariča. V pismu je poudaril številna odprta vprašanja in nejasnosti okoli same izvedbe volitev, poleg tega pa obtožil v. d. direktorja Janeza Drnovška, da je nelegitimno posegal v avtonomnost ŠOU. S strani oranžnih so takoj priletele opazke, češ da papir ni podpisan in da kje pa je štampiljka.

Sama seja je bila sestavljena iz petih točk: poročilo volilne komisije, predstavitev ŠOU, zaključno poročilo o delovanju ŠOU, volitve predsednika ter razno. Potekala je v precejšnjem enoumju. Od petih točk dnevnega reda se je zataknilo le pri eni, pa vendar najpomembnejši, to je izvolitvi predsednika študentskega zbora, kar posledično pomeni tudi potrditev samega zbora. Po štetju glasov je vodilni seje izjavil:

Do te izjave je prišlo, ker je vodilni seje upošteval kvorum 45 poslancev, ki na začetku seje sploh ni bil dorečen. Ta znaša 45 poslancev, za izvolitev predsednika pa je potrebna večina, se pravi vsaj 23 poslancev. Glasov ZA je bilo 22, kar bi po protokolu pomenilo, da predsednik ni bil izvoljen. Po ponovnem odmoru pa so na plan prišle vse juhe, ki so do zdaj vrele in se vključno s cmoki v grlu zakuhale v neužitno brozgo. Po pregledu dokumentov so namreč poslanci ugotovili, da se lahko navzkrižno izmažejo iz nastale godlje. Namreč: 6 poslancev ni bilo izvoljenih, kar pomeni, da je vseh poslancev 39. Po ponovni analizi so torej ugotovili, da je 22 glasov zadostovalo za izvolitev novega predsednika. Funkcijo je prevzel študent šolskega centra za pošto, ekonomijo in telekomunikacije, Jure Cerar. Pa prisluhnimo, kaj je imel povedati ob izvolitvi:

Za konec pa poslušajmo še mnenje o legitimnosti volitev s strani opozicije, govori Ajda Pfifer:

Vsesplošni vtis ni pretirano dober. Seja je bila vodena neprofesionalno, videti je bilo, kot da sejo vodi kar tajnica študentskega zbora. Bilo je veliko nepotrebnih prekinitev, debate in razprave praktično ni bilo, zaznati pa je bilo tudi precejšnjo enostransko zastopanost poslancev. Vmes je nekdo celo predlagal v. d. direktorja ŠOU za člana volilne komisije. Vseeno pa je bojda vse, od začetka volitev v študentski zbor pa do včerajšnje seje, potekalo v skladu z akti in pravili ŠOU, ki so napisana tako, kot pač so, in si jih očitno lahko vsakdo interpretira po svoji vesti.

Konstitucijo konstitutivne seje je konstituiral Jure G.

 



Komentarji
komentiraj >>