Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Prispevek o spletnem portalu prevoz.org (1762 bralcev)
Torek, 18. 11. 2008
jureg




Prijatelja sedita na odročnem predelu železniške postaje Hudajužna in se pogovarjata. Nenadoma, kako nepričakovano, prihrumi in prisopiha mimo vlak. Ko odpelje mimo reče prvi drugemu: »Ti, a veš kaj je rekel moj praded, ko je prvič videl vlak?«
»Nimam pojma, kaj?«
»Hudirja, a je šporhet ponoru al kuga?«

Časi, ko so bili vlaki videti kot štedilnik za v psihiatrično bolnišnico, so bolj ali manj mimo. Se pa v Slovenskih železnicah vedno nekaj kuha. Infrastruktura, počasnost, zamude ... Komu se pa da cijaziti domala pet ur plus zamude v potniškem vlaku od Kopra do Maribora? Romantika vlaka sicer še ostaja, vendar v današnjem naspidiranem svetu to ni več dovolj.

Tudi štopanje ni več tako moderno, kot je bilo včasih. Mamce bodo tako ali tako porekle: »Kaj pa varnost?« in podobne puhlice. No, mamce, za vas obstaja rešitev. Pa ne v obliki odpustkov, temveč v obliki spletnega portala prevoz.org. Ta je nastal kot neke vrste nadgradnja štopanja.

Portal je neprofitne narave, vsaj tako je videti, ko pogledamo na spletno stran. Ni namreč niti ene reklamne pasice ali drugih oblik oglasov. Podpražnih signalov nismo šteli. Poleg tega jih sploh ne potrebujejo. Stran je namreč namenjena tistim, ki iščejo prevoz, kot pove že samo ime. Nastala je, ko je skupina študentov družboslovja in računalništva ugotovila, da v Sloveniji ni nekega enostavnega načina usklajevanja prevozov. Ideja je dala idejo in nastal je omenjeni portal. O njem nam je več povedal Jure Čuhalev:

Uporaba portala je brezplačna, za ogled kontaktnih podatkov pa morate opraviti preprosto registracijo, kamor vpišete svoje kontaktne podatke. Ti so na strani vidni samo registriranim in prijavljenim uporabnikom, prav tako lahko le ti dodajajo objave iskanja ali ponudbe prevoza.

Namesto da se torej v dežju, snegu in megli postavite na konec Dunajske ali Tržaške na izvoz na obvoznico, sedete pred računalnik in se prijavite na omenjeno stran. Tam imate dve možnosti. Če iščete prevoz, lahko napišete kdaj, od kod in kam bi vas morebitna dobra duša popeljala. Če vas nihče ne kontaktira, pa imate še drugo možnost. Poiščete vaše izhodišče in vaš cilj, nato pa pokličete osebo, ki je oglas oddala. Povprašate, ali je kakšno mesto še prosto, in voilá. Če ste poklicali prepozno, boste pač morali poskusiti še pri katerem drugem ponudniku prevoza. Po lastnih izkušnjah je dobro poklicati kak dan prej, vseeno pa se na pogostejših relacijah najde tudi prevoz za isti dan. Mnogokrat namreč kdo zaradi različnih razlogov prevoz odpove ali pa se najde še kak zaspane, ki se je še isti dan odločil, da bo šel domov.

Edina razlika med štopanjem in uporabo portala je ta, da se na zadnjem po navadi uporabniki domenijo za neko nadomestilo stroškov. Za relacije Ljubljana-Štajerska ali Ljubljana-Primorska znaša ta po navadi pet evropskih flancatov. To pa je vsekakor cenejša in ne nazadnje tudi hitrejša varianta prevoza do toplega doma, kot pa če bi se odpravili na vlak.

Spletni portal vsekakor ne bo konkurenca sopihajočim šporhetom, saj je ponudnikov prevoza še vedno relativno malo. Število uporabnikov sicer pridno narašča, pravzaprav nastaja neke vrste druženje ljudi, ki redno uporabljajo to stran. Ko si v avtu, je zanesljivo drugače kot pa na dolgočasnem vlaku. Slišiš in izveš marsikaj novega, spoznaš nove ljudi in podobno. Portal prevoz.org lahko torej označimo kot prijeten piš vetriča v zaspano slovensko podalpje.

Po prevozu se je vozil Jure G.

 



Komentarji
komentiraj >>