... uspešna krvodajalska akcija med študenti ...
... filozofiranje in debatiranje o filozifiji s filozofskega maratona ...
... začel se je teden zaposljivosti ...
Živela študentarija! Točno pred tednom dni smo obeležili svetovni dan študentov. Spomnili smo se nehumanih dogodkov leta 1939, saj so takrat nacisti v koncentracijska taborišča deportirali več kot 1200 študentov praške univerze. Vse od leta 1941, ko je Mednarodni študentski svet prvič obeležil 17. november, je svetovni dan študentov počasi postajal metafora za študentska prizadevanja po vsem svetu. Študentska organizacija Slovenije je tako ob tem dnevu pozvala študente h kritični drži in aktivnemu državljanstvu. Na mladih svet stoji in zato naj se mladi aktivno upiramo primitivnim holokavstičnim scenam!
K aktivnosti državljana, prav tako pa tudi študenta, lahko s ponosom prištejemo vseslovensko študentsko krvodajalsko akcijo, ki se je pripetila prejšnji teden. Študentske organizacije so ob tej priložnosti kolege študente nagovarjale k darovanju krvi z motom:« Moja kri tvoje srce poganja - zberi pogum in daruj še ti!« Pomanjkanje zaloge krvi v Sloveniji po mnenju organizatorjev namreč vpliva na hiter način življenja, ki vzpodbuja egoizem in tekmovalnost, obenem pa v ozadje potiska skrb za sočloveka. Organizatorji so zadovoljni z veliko udeležbo, saj je kri darovalo skoraj 400 študentov in s tem povečalo zaloge krvi v slovenskih bolnišnicah.
Humano delovanje pa je pokazala tudi fundacija Študentski tolar. Ta bo socialno ogroženim študentom skupaj razdelila 101.200 evrov. V skladu z razpisom, objavljenim 25. septembra, bo enkratno denarno pomoč v višini 400 evrov prejelo 253 študentov, ki ta denar krvavo potrebujejo, hkrati pa lahko z njim uresničijo svojo vizijo o študiju, vsaj toliko, da si plačajo mesečno najemnino, burek in kakšno knjigo iz obvezne študijske literature.
Ob UNESCOvem Svetovnem dnevu filozofije sta oddelek za filozofijo ljubljanske Filozofske fakultete in Študentsko filozofsko društvo organizirala Filozofski maraton. Odvijala so se predavanja profesorjev Oddelka in zunanjih sodelavcev na temo Kako napraviti kaj s filozofijo. Pod enakim okvirnim naslovom so se predstavili različni pristopi in pogledi o aktualnosti filozofije in njenem doprinosu k današnji družbi. Filozofski maraton se je zaključil s četrtkovo kulturno družabno prireditvijo v Celici v organizaciji Študentskega Filozofskega Društva. Verjetno so se filozofi z maratonom pogreznili še stopinjo globlje v Sokratovi učeni nevednosti.
Senat Univerze v Mariboru na torkovi redni seji ni filozofiral, ampak je prisluhnil številnim poročilom o delu komisij senata. Člani senata so predstavili programe dela za v prihodnje. Na dnevnem redu seje je bila tudi obravnava vlog za akreditacijo sprememb študijskih programov na nekaterih članicah univerze. Se nam torej obeta bolj kakovosten študij ali gre samo za hegemonsko bitko?
So pa o kakovosti študija in njegovih posledicah govorili na okrogli mizi Fakultete za management v Kopru. Ugotavljajo, da fakultete proizvajajo študente, ki poznajo preveč teorije in premalo prakse. Opozarjajo tudi, da bosta ob aktualni gospodarski krizi ključni sposobnost odločanja in vodenja, ki ju bodoči managerji nimajo. Očitno je, da fakultete proizvajajo kader, ki za delo po diplomi ni najbolje usposobljen. Tako si na fakulteti za management prizadevajo, da bi to tudi s pomočjo idej in znanja gospodarstvenikov spremenili. Enzo Smrekar iz Droge Kolinske je nekompetenten kader študentov povezal s preveč teorije in premalo prakse; na drugi strani pa s prevelikimi ambicijami in pričakovanji.
Ima pa zato vse več ambicij po demokratičnem udejstvovanju Neodvisna študentska mreža. Senat ŠOU v Ljubljani je namreč sprejel odločitev o razpisu nadomestnih volitev na treh ljubljanskih fakultetah. NMŠ- Neodvisna študentska mreža pa pravi, da je v.d. direktorja ŠOUL Janez Drnovšek razpis volitev tehnično onemogočil. Na konstitutivni seji študentskega zbora ŠOU v Ljubljani so novo izvoljeni poslanci tako potrdili študentski zbor in za predsednika s skorajšnjo večino izvolili Jureta Cerarja.
Poslanci Neodvisne študentske mreže so sejo bojkotirali, saj menijo, da ni legitimna, v.d predsednika ŠOUL Janez Drnovšek pa je zatrdil, da je bila sklicana v skladu z akti ŠOUL.
Medtem ko se nova vlada pripravlja na start, pa Študentska organizacija Slovenije od nje že pričakuje povabilo k partnerskem sodelovanju pri spreminjanju visokošolske zakonodaje. Tako kandidata za ministra za visoko šolstvo, Gregorja Golobiča, pozivajo k strateški ureditvi tega področja. V ŠOS med drugimi pričakujejo tudi povečanje števila in višine štipendij. Prav je - če vsako leto zraste cena karte mestnega prevoza, bonov in piva, naj se povišajo še štipendije!
ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK
Študentska organizacija Univerze v Ljubljani v sodelovanju s portalom Talentiran.si organizira Teden zaposljivosti, ki bo potekal od 24. do 28. novembra 2008. Namen Tedna zaposljivosti je spodbuditi mlade, da začnejo razmišljati o iskanju zaposlitve in se zavejo, da je potrebno za to, da postanejo zaposljivi, nekaj narediti danes, torej že v času študija. Več nam je povedala Špela Cuzak:
Študentski svet in študentska organizacije Filozofske fakultete UL pripravljata več razstav pod imenom Študentsko življenje v srednji Evropi in Trubar. Razstave si bo mogoče ogledati v petek, 28. 11. 2008 ob 9:00 v avli Filozofske fakultete UL.
Svoj prvi infoblok je spesnila Nina Meh pod zlokobnim očesom Jureta G.