Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF skorajšnjega napada (3495 bralcev)
Torek, 2. 12. 2008
Nejc M.



...Tajsko ustavno sodišče razpustilo trojček vladnih strank, premier Somchai prisiljen v odstop in petletno politično upokojitev...
...Obama predlagal ekipo za nacionalno varnost – brez presenečenj; Hillary Clinton kandidatka za državno sekretarko, Robert Gates vnovič na obrambno ministrstvo...
...V Avstriji zaprisegla nova-stara vlada...
...Zunanji minister Slovenije Samuel Žbogar ob robu zasedanja Nata sestankuje s hrvaškim kolegom Gordanom Jandrokovićem..


OFF NAPOVEDNIK

Po zloglasnem 11-9 so različne napovedi o morebitnih ponovitvah terorističnih napadov vznikale kot gobe po dežju. Raznorazni Nostradamusi so kar tekmovali med seboj, kdo bo prvi objavil kraj in morebiti še način naslednjega napada. Ob nedeljskih zvezdogledih pa so kolektivno paniko pomagale ustvarjati tudi najrazličnejše organizacije. Ena takšnih je ameriška komisija za preprečevanje širitve orožja za množično uničevanje in terorizem.

Omenjena komisija je ponovno udarila in teroriste boječe Američane opozorila, da lahko njihovo državo do leta 2013 zelo verjetno strese novi napad. Ta naj bi bil po mnenju komisije biološki ali jedrski. »Bolj biološki,« modrujejo strokovnjaki, saj so jedrski objekti veliko bolje varovani, nobena teroristična skupina pa naj še ne bi imela orožja za izdelavo jedrske bombe. Komisija, ki jo vodita republikanec Jim Talent in demokrat Bob Graham, ob tem priznava, da teroristične skupine trenutno nimajo zadovoljivih ne znanstvenih ne tehnoloških zmogljivosti za biološko orožje, jih pa lahko hitro dosežejo. Kako so napovedovalci prišli do leta 2013, zaenkrat ni jasno.

Komisija je o svojih paranoičnih dognanjih, jasno, seznanila tudi novoizvoljenega ameriškega podpredsednika Jospeha Bidena.

OFF PROGRAM

Trojček strank tajske vladne koalicije bo po odločitvi ustavnega sodišča razpuščen, premier in predsednik največje Stranke moči - PPP, Somchai Wongsawat, mora odstopiti, v naslednjih petih letih pa se ne bo smel ukvarjati s politiko. Razpustitev PPP-ja in dveh manjših vladnih strank, Machime in Chart Thai-ja, ter prepoved političnega udejstvovanja njihovih najvidnejših akterjev - ob Somchaiju je je bilo deležnih še 59 visokih funkcionarjev strank - je posledica volilne prevare strank na lanskih decembrskih parlamentarnih volitvah.

Parlament ima zdaj 30 dni časa, da izbere novega premierja, ta pa bo najverjetneje predlagan iz nove stranke, nastale na pogorišču razpuščene PPP. Odločitev ustavnega sodišča so z odobravanjem sprejeli protestniki iz Ljudskega zavezništva za demokracijo – PAD, ki že več dni zasedajo glavni državni letališči. Z njih naj bi se, po odločitvi vodilnih predstavnikov PAD-a, predvidoma umaknili v sredo.

Pakistanske oblasti ponujajo indijskim kolegom roko pri preiskavi nedavnih terorističnih napadov v Bombaju. Odgovor Indije na »oblikovanje skupnega obrambnega mehanizma« še ni znan, je pa ta v ponedeljek določene elemente iz Pakistana obtožila odgovornosti za napad. Ob tem je New Delhi od severne sosede zahteval izročitev 20 terorističnih osumljencev, med drugim tudi vodje islamske skupine Laškar-e-Taiba, organizacije, ki je po mnenju Indije odgovorna za napad. Pakistanski premier Jusuf Raza Gilani je kot odgovor ponudil omenjeno sodelovanje pri zatiranju teroristov, zunanji minister Indije Prenab Mukherjee pa je vnovič zanikal možnost vojaške akcije proti Pakistanu.

Ameriško zvezno državo Georgio čaka drugi krog volitev za zveznega senatorja. Za položaj demokratski tekmec Jim Martin izziva dosedanjega republikanskega senatorja Saxbyja Chamblissa. Za mandat kandidat potrebuje absolutno večino, česar pa Chablissu v prvem krogu kljub zmagi ni uspelo doseči. Republikanski kandidat, ki ga močno podpira večina strankarskih veljakov, je favorit tudi tokrat, njegova uvrstitev v zvezni senat pa naj bi bila močna spodbuda republikancem pri njihovem političnem okrevanju.

Novi predsednik ZDA Barack Obama ni presenetil in je po pričakovanjih uradno nominiral Hillary Clinton za položaj državne sekretarke, napovedi pa uresničil tudi s kandidaturo republikanca Roberta Gatesa za položaj obrambnega ministra. Obama je ob tem razkril tudi druge kandidate ekipe za nacionalno varnost. Ministrstvo za domovinsko varnost bo vodila Janet Napolitano, za pravosodje Eric Holder, nova veleposlanica pri Združenih narodih pa bo po vsej verjetnosti Susan Rice. Ob gospodarski ekipi in z ministri za nacionalno varnost je Obama tako imenoval že polovico svojega kabineta, v prihodnje pa se pričakuje še imenovanje Toma Daschleja za ministra za zdravstvo in Billa Richardsona kot kandidata za ministrstvo za trgovino.

Venezuelska in ruska vojska sta začeli skupno vojaško vajo v Karibskem morju. Tridnevno urjenje, v katerem sodeluje 1600 ruskih in 700 venezuelskih mornarjev, poteka v neposredni bližini Združenih držav, vsebuje pa elemente protiletalske obrambe in boja s terorizmom. ZDA se na vojaško urjenje ideoloških nasprotnic v neposredni bližini meje niso odzvale, državna sekretarka Condoleezza Rice pa je cinično navrgla, da nekaj ruskih ladij ne bo načélo miru.

V Avstriji je pred predsednikom Heinzom Fischerjem zaprisegla nova stara vlada socialdemokratov Wernerja Faymanna in ljudske stranke Jospeha Prölla. O tem, kaj si od nove velike koalicije, ki se je v prejšnjem mandatu zaradi medsebojnih nesoglasij predčasno razšla, obetajo koroški Slovenci in kaj od nove vlade pričakuje Avstrija, smo se pogovarjali s predsednikom Enotne liste, Vladimirjem Smrtnikom:



Zunanji ministri članic zveze Nato v Bruslju razpravljajo o pripravah Gruzije in Ukrajine na vstop v zavezništvo. Ex-sovjetski državi sta na vrhu Nata v Bukarešti v aprilu dobili zagotovilo o priključitvi, ZDA pa so se zavzemale tudi za podpis akcijskega načrta z Gruzijo in Ukrajino na tokratnem srečanju. Do tega očitno ob nasprotovanju Francije in Nemčije očitno še ne bo prišlo, bodo pa zunanji ministri obe bodoči članici potrepljali po rami in ju spodbudili k dodatnim prizadevanjem.

V Bruslju se mudi tudi novi slovenski zunanji minister Samuel Žbogar, ki si je poleg srečanja vzel tudi čas za kramljanje s hrvaškim kolegom Gordanom Jandrokovićem. To je bilo prvo srečanje slovenskega in hrvaškega zunanjega ministra, odkar je v Mladiki prišlo do zamenjave. Da je šlo res zgolj za kramljanje, priča dejstvo, da sta se sogovornika le dotaknila vseh aktualnih problematik med državama in se na koncu odločila za poti, ki bodo okrepile zaupanje in spoštovanje med državama.

Upravni odbor Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije - OZS je na seji pripravil predlog ukrepov za zmanjšanje negativnih vplivov finančne in gospodarske krize za obrt in mala podjetja. Več o predlaganih ukrepih je povedal predsednik upravnega odbora OZS, Štefan Pavlin:



Mladi forum Socialnih demokratov skupaj z Unicefom pripravlja dobrodelno dražbo punčk iz cunj. Več o tem smo spregovorili s članico Mladega foruma, Matejo Kegel:








Komentarji
komentiraj >>