Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Univerzitetni infoblok (3368 bralcev)
Ponedeljek, 15. 12. 2008
jureg



...začetek mednarodnega leta učenja o človekovih pravicah...

...ŠOUM odvzel dovoljenje za izvajanje subvencionirane prehrane podjetju Uni gostinstvo...

...problematika ustnavljanja nove Nove univerze se seli na sodišče, na MVZT letijo obtožbe o mobbingu s strani ustanoviteljev...

...na ministrstvu za šolstvo napovedujejo spremembe zakonodaje...
Deseti december je generalna skupščina OZN razglasila za začetek mednarodnega leta učenja o človekovih pravicah. Ob tej priložnosti je Ministrstvo za šolstvo in šport v sodelovanju s Pedagoškim inštitutom izdalo zbornik strokovnih člankov z naslovom Vzgoja in izobraževanje za človekove pravice. Kot pravi pokorni državljani pa nikakor ne smemo pozabiti, da nam pravice dostikrat vsiljujejo, še večkrat pa si jih je potrebno izboriti.

Borba v mariborskem študentskem ringu se nadaljuje. V Ljubljani so študentje v dvomih, kaj se bo zgodilo z boni, v Mariboru pa potekajo petelinji boji med mariborsko univerzo in mariborsko študentsko organizacijo. To so predvsem boji za ozemlje in ko pride do tako kočljivih tematik, tudi nizki udarci niso redkost. ŠOU Maribor je tako svojemu neposrednemu nasprotniku onemogočilo nadaljnje izvajanje subvencionirane prehrane zaradi domnevnih nepravilnosti. O teh dogodkih smo se pogovarjali z direktorjem ŠOU Maribor, Dragom Žuro:



Ja, tako kot v Ljubljani tudi v Mariboru situacija ni rožnata. Sodeč po pogovoru z nekaterimi bivšimi študenti mariborske univerze veje iz študentskega organiziranja v štajerski prestolnici negativni pridih neskladja. Tovrstne dejavnosti lahko ugled študentskega organiziranja postavijo na točko nepovratka. Ko se bo plaz usul, ga ne bo nobena študentska delovna brigada zlahka odkopala, zato je treba prevzeti mere previdnosti in staviti na preventivo.

Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo ima trenutno druge obveznosti, zato se s težavami študentskega organiziranja še ne ukvarja. Se pa omenjeno ministrstvo ukvarja s svojevrstnimi notranjimi problemi. Polemika je spet, oziroma še vedno, pri ustanavljanju nove Nove Univerze. Vlada je na seji 10. decembra ugotovila, da je bil z vpisom Nove univerze v razvid visokošolskih zavodov s strani Golobičevega ministrstva kršen zakon v škodo javnega interesa. Zaradi tega je pooblastila državno pravobranilstvo, da vloži tožbo na odpravo upravnega akta omenjene odločbe ministrstva.

Takoj naslednji dan se je saga nadaljevala. Miha Pogačnik je namreč v imenu Nove Univerze poslal odprto pismo, v katerem je generalnega sekretarja MVZT, Martina Pluta, obtožil pritiskov na uslužbenko ministrstva. Pravzaprav je omenjenega neposredno obtožil 'mobbinga' oziroma konfliktov polne komunikacije na delovnem mestu. Generalni sekretar ministrstva naj bi tako uslužbenko prisilil, da je povedala, kdo je vplival nanjo, s kom je govorila, kaj vse je upoštevala v postopku in tudi, koga je poznala, da je prišla v službo na ministrstvo. Ministrstvo vse obtožbe zanika. Branijo se s stališča pravnih predpisov. Zato so na ministrstvu že predali zadevo pristojnim institucijam.

Nekdanja ministrica Mojca Kucler-Dolinar je mnenja, da je situacija namenjena predvsem medijskemu in političnemu škandalu, ter mimogrede navrgla še kakšno o mobbingu na njenem nekdanjem ministrstvu. Bivši ministrici bi lahko bilo jasno, da je obtoženi mobbinga deloval že pod žezlom Zupana in tudi pod njeno trdo ročico. Glavni razlog za takšne poteze pa prejšnja ministrica vidi predvsem v tem, da sile kontinuitete nočejo odpreti visokošolskega prostora.

Na situacijo se je odzval tudi predsednik sveta za visoko šolstvo Tomaž Pisanski. Po njegovem mnenju naj bi bilo vprašanje statusa Nove Univerze predvsem politični in pravni problem. V manjši meri pa naj bi bil to strokovni problem, vsaj dokler si ne bodo vsi na jasnem, kakšno univerzo si želijo. Tudi senat za akreditacijo bo najbrž moral še kaj predebatirati, saj iz zakona naj ne bi bilo dovolj razvidno, kako široko univerzo si zakonodajalec želi. Težave so tudi pri klasifikaciji po Isced področjih in podpodročjih.

Na ministrstvu za šolstvo pa že načrtujejo velikopotezne spremembe šolskih zakonov. Ni še jasno, ali bodo iz šahovskega polja naredili Mah-jonggovsko komplikacijo ali pa bo šlo pri spremembah za uresničitev kvalitetnejšega izobraževanja na vseh področjih. Minister Igor Lukšič je bil skrivnosten, poudaril pa je nujnost sodelovanja strokovnjakov in vseh neposredno vpletenih.

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Na nekaterih ljubljanskih fakultetah od danes naprej poteka dobrodelni teden. Do 18. decembra bodo študentje lahko na stojnicah kupili domače pecivo in tople napitke, pa tudi okraske in voščilnice. Dobrodošle so tudi stare igrače, otroške knjige ali otroška oblačila. Vsa zbrana finančna sredstva se bodo namenila za nakup ultrazvoka za pregled novorojenčkov, igrače in ostalo pa bodo podarili eni izmed varnih hiš. Dogodki potekajo na Fakulteti za družbene vede, Ekonomski fakulteti, Fakulteti za elektrotehniko ter še kje.

Danes ob 17. uri bo v prostorih Društva za razvijanje preventivnega in prostovoljnega dela na Metelkovi potekala brezplačna delavnica pisanja življenjepisa s kariernim svetovalcem Gorazdom Prahom.

Informacije blokiral JureG.


Komentarji
komentiraj >>