Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Zablokirana hrvaška EU pogajanja (2989 bralcev)
Petek, 19. 12. 2008
Boštjan R



Slovensko-hrvaški obmejni spori so v vsej svoji dolgometražnosti dobili najverjetneje najresnejšo posledico do sedaj. Hrvaški bi današnja blokada pogajanj za vstop v Evropsko unijo skrhala marsikatere upe, na najnižjo točko v zgodovini pa postavila slovensko-hrvaške meddržavne odnose.
Poslušate lahko vse zbrane odzive.
Slovenska blokada hrvaških pogajanj

Slovensko-hrvaški obmejni spori so v vsej svoji dolgometražnosti dobili najverjetneje najresnejšo posledico do sedaj. Hrvaški bi današnja blokada pogajanj za vstop v Evropsko unijo skrhala marsikatere upe, na najnižjo toèko v zgodovini pa postavila slovensko-hrvaške meddržavne odnose.

Že v sredo so predsedniki vseh parlamentarnih strank dosegli konsenz, da na današnji mednarodni konferenci v Bruslju, Slovenija sporoèi, da ima zadržke do odprtja 11 hrvaških pogajalskih poglavij: sedem, ker naj bi vsebovali dokumente, ki prejudicirajo meddržavno mejo ¬ predvsem tisto na morju ¬–, štiri pa zaradi drugih vsebinskih razlogov. Okoli poldneva sta blokado potrdila tudi odbor Državnega zbora za zunanjo politiko in odbor za zadeve Evropske unije. Slovenija je že oktobra zahtevala, da Hrvaška iz dokumentacije, ki dokazuje, da izpolnjuje pogoje za vstop v Evropsko unijo, izloèi vse akte in zemljevide, ki so nastali po 25. juniju 1991.

Odziv hrvaške javnosti je bil prièakovan. Napovedani bojkoti slovenskih izdelkov in posledièno razsutje slovenskega gospodarstva se ponuja kot najuèinkovitejša rešitev. Kljub posameznim grožnjam je tudi prvi minister Ivo Sanader Hrvate pozval, da naj ne poskušajo z raznimi gverilskimi bojkoti. Zato pa je bil vsaj na videz precej manj prièakovan širok konsenz slovenske politike in civilne družbe. Med volilno kampanjo so kasnejši zmagovalci bolj ali manj trdno zagotavljali – ali mencali – da je prioriteta Slovenije èim hitrejši vstop Hrvaške v Evropsko unijo. Veèina sogovornikov je pihala v isti rog.

Predsednik parlamentarnega odbora za zunanje zadeve Ivo Vajgl je blokado pogajanj komentiral takole.



Blokada pogajanj je skorajda uresnièitev vseh mokrih sanj takozvanega borca za južno mejo in predsednika Zavoda 25. junija Marjana Podobnika:



Silvano Hrelja je predsednik vladne Hrvaške stranke upokojencev in o blokadi meni sledeèe:



O odzivu na Hrvaškem prvak tamkajšnjih upokojencev pravi:



Blokado pogajanj podpira tudi novinar hrvaške radiotelevizije Denis Latin:



Marjana Podobnika smo povprašali tudi o tem, kaj meni o že obstojeèih mejni težavah znotraj Evropske unije?



Slovenija je pri reševanju mejnih iz defenzivne vloge s to potezo prešla v ofenzivo. Kako bosta na to gledala potencialni arbiter in Evropska unija smo vprašali Iva Vajgla:



Glede odziva hrvaške javnosti smo povprašali tudi novinarja Denisa Latina.



Za konec smo spregovorili s profesorjem in kolumnistom Vladom Miheljakom, ki je edini blokado pogajanj oznaèil kot negativno. Z njim se je pogovarjal Urh.



S kultivatorjem je po meji patruljiral Boštjan.


















Komentarji
komentiraj >>