Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
britoff Emila Boca (3169 bralcev)
Torek, 23. 12. 2008
Urh



ob 7:05
...Belgijski kralj je sprejel odstop Laterma...
...Iraški parlament je prestavil glasovanje o resoluciji...
ob 8:05
...ZN je za eno leto podaljšal misijo v DR Kongu...
...Maribor, Maribor, Maribor...
ob 9:05
...varnostniki so do gat slekli klovna...
...forum držav izvoznic olja...
ob 10:05
...Romunski parlament je potrdil novo koalicijsko vlado...
...umrl je predsednik Gvineje...
ob 7:05

Ob dnevu samostojnosti – ki se sicer obeležuje 26. Decembra -, bo zvečer v Cankarjevem domu potekala državna proslava, slavnostni govorec pa bo predsednik Slovenije Danilo Türk. V parlamentu bo poslance in člane vlade nagovoril predsednik te institucije Pavle Gantar. Državotvornosti in pretiravanja seveda ne bo manjkalo.

Belgijski kralj Albert II je sprejel odstop vlade Yvesa Laterma. S tem pa to politično nestabilno državo čakajo nova mukotrpna pogajanja o novi vladni koaliciji. Laterm je sicer svoj odstop ponudil zaradi afere s prodajo dela premoženja belgijske-nizozemske banke Fortis, saj so nanj pritiskali predvsem manji delničarji, ker se vlada pred prodajo z njimi ni posvetovala.

Iraški parlament je prestavil glasovanje o resoluciji, ki bi vladi omogočila podpis o statusu tujih enot, ki se jim mandat Združenih narodov izteče 31. Decembra. V kolikor do sporazum ne bo prišlo, bo prisotnost tuje vojske z izjemo ZDA brez pravne podlage. Združene države so sporazum namreč že podpisale. Glasovanje je bilo umaknjeno z dnevnega reda zaradi pozivov nekaterih poslancev k odstopu predsednika parlamenta Mahmuda Mašadanija, ker naj bi se ta obnašal žaljivo.

ob 8:05

Združeni narodi so za eno leto podaljšali delovanje lastnih mirovnih enot v Demokratični republiki Kongo. Resolucija pa enotam – ki se bodo povečale za 3.000 mož - podeljuje pravico, da ščitijo civiliste ne samo pred uporniškimi skupinami, ampak tudi pred odpadlimi vojaki vlade DR Konga. V zadnjih spopadih med vlado in uporniškimi skupinami se sicer mirovne enote Združenih narodov niso izkazale, saj je moralo kar več kot četrt milijona ljudi zapustiti svoje domove.

Maribor si na vse načine trudi, da bi se povzpel in ujel druga slovenska mesta, čeprav večinoma brez uspeha. Tako so drugič doslej dogodke v mestu združili pod imenom Pisani december, proračun dogajanja pa znaša 180.000 evrov, vrhunec pa naj bi dosegli ta teden. Številka ni visoka in je med najnižjimi med slovenskimi mesti, a po besedah direktorja Zavoda za turizem Maribor Milana Razdevška prebivalci ne bodo imeli manj ponudbe zaradi nizke številke kot druga slovenska mesta.

Dolgoletni vokalist Led Zeppeliov Robert Plant je dejal, da do ponovne združitve te skupine ne bo prišlo, saj uživa v solistični karieri. Eden od razlogov za nezdružitev pa je tudi starost in pomankanje fizične kondicije, je še dodal Plant, ki mu denarja očitno ne manjka. Sicer je bil lani v Londonu eden koncert Zeppelinov, zaradi česar se je tudi začelo ugibati o ponovnem delovanje skupine.

ob 9:05

Varnostniki na Birminghamskemu letališču so do gat slekli klovna, ki naj bi na panoramskem poletu zabaval hendikepirane otroke. To se je zgodilo po tem, ko se je pri pregledu artista vklopila varnostna naprava zaradi kovinskega dela, ki ga je vsebovala klovnova uniforma in varnostniki so mislili, da je aktvist. Kljub neljubem incidentu pa je 60-letni David vaughan naposled zabaval otroke na letalu.

Zvezna porota v ameriški državi New Jersey je peterico – med temi so trije iz področja bivše Jugoslavije – spoznala za krivo zarote za pobijanja vojaškega osebja, zato pa lahko dobijo tudi dosmrtno ječo. Sicer konkretnih načrtov niso našli, zato nekateri menijo, da šlo zgolj za dolg jezik. Sta jih pa k temu hujskala dva informanta FBI-ja, ki sta zato dobila plačilo in pomoč pri urejanju statusa za bivanja v ZDA. Izvršni direktor sveta za ameriško-islamske odnose v New Jerseyju Jim Sues meni, da gre za očiten primer prepovedanega nastavljanja pasti s strani preiskovalcev.

Rusija gosti srečanje držav izvoznic olja, namen pa je ustanoviti podobno kartelno institucijo kot je to na področju nafte Opec. Med drugim se v Moskvi mudita tudi predstavnik Irana in Libije. Predsednik vlade Vladimir Putim se foruma udeležuje, medtem ko bo predsednik Dmitrij Medvedev imel večerjo s predstavniki držav izvoznic olja v Kremlinu. Sicer pa s strani uvoznic olja ni strahu, da bi krepenje takšne kartelne skupine dvignilo ceno olja.

ob 10:05

Romunski parlament je potrdil koalicijsko vlado, ki jo sestavljata desnosredinska Demokratska liberalna stranka in Socialistična stranka, vodil pa jo bo kdo drug kot legenda Emil Boc. Ta je sicer napovedal, da bo vlada protikrizna in bo nemudoma sprejela ustrezne ukrepe zaradi finančne krize. 42-letni Boc je obljubil še pravosodno reformo in znižanje stroškov, pri čemer naj bi bila posebna pozornost namenjena vladni porabi. O proti alkoholnem zakonu, zdravstveni reformi ter novih trošarinah na tobak pa za enkrat pod Bocovo taktirko še ni bilo govora. Vladajoči stranki imata v 479-sedežnem parlamentu 329 glasov.

Umrl je gvinejski predsednik Lansana Conte, ki je to državo vodil kar 24 let, na oblast pa je prišel z državnim udarom leta 1984. Ob tem je premier Ahmed Tidiane razglasil 40 dni žalovanja, kot so to počeli v dobrih starih časih. Za Conta se ne ve točno, kdaj je bil rojen, domneva pa se, da je bil star okoli 74 let in je, kot se je spodobilo za predsednike in diktatojre v dobrih starih časih, verižno kadil in zatiral opozicijo. Gvinejo na dobre stare čase spominja tudi podatek, da so trenutno ena od najrevnejših držav na svetu, čeprav imajo polovico svetovnih zalog boksita, iz katerega se pridobiva Aluminij. Dobri stari časi!

Slovenska ustava – ki praznuje 17. obletnico – je bila do sedaj petkrat sprmenjena, obeta pa se ji še šesti dodatek, za katerega pobudo je dal predsednik Danilo Türk, po besedah predsednika ustavnega sodišča Jožeta Tratnika pa bi ta sprememba pomenila razbremenitev ustavnega sodišča in utrdila njegov položaj varuha ustavnosti in zakonitosti. Seveda pa bo morala predlog Türkovega kabineta najprej obravnavati vlada, nato pa za spremembo potrebuje še najmanj 60 glasov v parlamentu.

Britoff-iral je Urh.




Komentarji
komentiraj >>