Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Univerzitetni silvestrski poljub (3610 bralcev)
Sreda, 31. 12. 2008
jureg




Po indijski vedski astrologiji je bilo leto 2008 leto znanja in radosti. Vsaj za tiste, ki v take stvari verjamete. Prihajajoče leto bo po omenjenem pogledu na svet leto ognja. No, vsaj zeblo nas ne bo, razen če bodo Rusi zaprli pipice za plin. Vendar nas prihodnje leto ne zanima toliko, v prispevku bomo pogledali nazaj, na leto znanja in radosti.

Radostno se je pričelo leto 2008, ko so se začeli prvi pogovori o subvencioniranju dijaške prehrane, ki se je relativno hitro tudi uresničila. Polemik je nastalo malo morje, od tega, ali je sploh možno zagotoviti zadostno število toplih obrokov do vprašanja subvencioniranja in ostalih finančno-praktičnih zadev. Zakon se je v tekočem letu že začel uvajati, kaj hitro pa so se pokazale pomanjkljivosti in luknje. Izkazalo se je, da imajo ljudje različna videnja toplih obrokov. Če je namreč topli obrok skodelica toplega mleka s kosmiči, je očitno nekaj narobe. Poleg tega večina srednjih šol nima kapacitet za zagotavljanje toplih obrokov in so odvisne od raznoraznih ponudnikov tako imenovane catering prehrane.

Na catering način se je sprejel tudi Zakon o financiranju vzgoje in izobraževanja. To enostavno pomeni, da so zakon pripeljali direktno v parlament, se z njim namastili in ga brez upoštevanja predlogov opozicije ob lahkotnem popivanju pojedli, nato pa spravili skozi prebavni trakt protipedofilske parlamentarne peristaltike.

Peristaltiko, a ne protipedofilsko, pospešujejo tudi izjave RKC. V načrtu imajo namreč ustanovitev Katoliške univerze, kar pa v današnjem času niti ni tako nepričakovano. Nove univerze nastajajo kot po tekočem traku. Vendar za tekočim trakom ni nobenih delavcev, ki bi oklestili, obdelali in obrusili končni izdelek. Nove univerze gredo skozi postopek akreditacije lahkotno, ker je to pač v interesu vladajočih. Seveda, treba je razmišljati vnaprej in si zagotoviti delovna mestu v težkih časih, ki lahko pridejo, ko zgubiš na volitvah. Zaradi zdrah pri nastajanju Nove univerze je odstopil tudi dr. Janko Prunk, s čimer je dal vedeti, da postopki niso bili ravno pošteni.

Pošteno so se v letošnji pomladi nagarali ubožčki na ŠOU Ljubljana. Marca so morali ponoviti razpis za direktorja ŠOU. Na razpis so prispele tri prijave, od katerih ena ni bila popolna, drugi kandidat pa sploh ni izpolnjeval pogojev za razpisano delovno mesto. Predsedstvo ŠOU je tako predlagalo študentskemu zboru imenovanje novega v.d. direktorja, ki je kot edini kandidat ostal Janez Drnovšek. Pa ne naš v tem letu umrli predsednik, temveč nekdanji predsednik Študentskega parlamenta v šolskem letu 1991/92.

Novi predsednik republike, Danilo Türk, se je v letošnjem letu izkazal tudi kot branitelj visokošolskega sistema. Türk je tako povedal, da je družbeni konsenz o visokem šolstvu oziroma iskanje odgovorov na kritična vprašanja glede tega konsenza treba doseči tako na akademski kot politični ravni. Pri tem je poudaril vprašanje financiranja visokega šolstva, v katero se po njegovem v primerjavi z osnovno- in srednješolskim izobraževanjem vlaga premalo. Pojasnil je še pomembnost agencije za nadzor kakovosti v tej sferi. Pokritiziral pa je tudi nastajanje zasebnih šol s pomočjo javnega kapitala, medtem ko mora javno visoko šolstvo kriti finančni primanjkljaj z izrednim študijem.

Za finančni primanjkljaj so se zbali tudi profesorji in docenti na ljubljanski univerzi. Pri pripravi novega plačnega sistema v javnem sektorju so bile namreč njihove postavke precej neopredeljene, zato so ministrico Mojco Kucler-Dolinar pozvali, naj v plačnih pogajanjih ne privoli v podcenjujočo obravnavo visokošolskih učiteljev.

Pri nekaterih visokošolskih učiteljih je završalo tudi pri sprejemanju meril za habilitacijo profesorjev. Te je Univerza v Ljubljani sprejela precej na hitro in še bolj na skrivaj. Sprejela jih je namreč kar med poletnimi počitnicami, ko večina zaposlenih na fakultetah že počiva na morju ali kje drugje. Oglasili so se v društvu za visokošolsko didaktiko in podali kritiko na predlog univerze. Ta je predloge nato upoštevala in pripravila nov pravilnik, s tem pa odpravila tudi nekatere nevšečnosti, ki so doletele nekaj profesorjev. Razen tega je poletje minilo dokaj mirno.

Vse kaj drugega kot mir pa je prinesla že kar zgodnja jesen. Pričela se je namreč že širom študentskega življa opevana saga, pred katero bi se priklonili tudi sam Thor, Odin in vse Valkyrie. Valkyrie so po nordijski mitologiji odločale o tem, kdo bo zmagal bitko. V študentski politiki pa so nordijske polboginje očitno lahko tudi tiste osebe, ki zato nimajo nobenega pooblastila. Ena takih je bila v sagi o volitvah ŠOU zagotovo predsednica volilne komisije ŠOU, Klavdija Godler. Čeprav dvomimo, da je bilo njeno dejanje povsem samovoljno, pa so posledice njenega poseganja v pravilnike ŠOU Ljubljana imele drastične posledice na same volitve. Naj spomnimo. Volilna komisija je spremenila del člena, ki se je glasil »po pošti« v »po navadni pošti«. To je seveda skregano z vsako logiko in je bilo namenjeno manipuliranju z volitvami v študentski zbor ŠOU v Ljubljani.

ŠOU v Ljubljani je volitve vseeno izvedla, kljub negodovanjem in nasprotovanjem opozicijskih študentskih skupin. Te so med drugim simbolično pokopale demokracijo na ŠOU Ljubljana, poslale so pritožbe na različne državne in nedržavne ustanove, hotele sklicati izredno sejo, na kateri bi se zadeve na novo opredelile, a nič ni pomagalo. Volitve so izvedli, pravzaprav je bila volilna udeležba opazno višja kot prejšnja leta. Na šestih fakultetah pa predstavniki opozicije zaradi napačno oddanih kandidatur niso mogli kandidirati. Zavoljo tega so se dogovorili, da bodo študenti teh fakultet lahko glasovali ZA ali PROTI kandidatu ene skupine. To pa vsekakor nima veze z demokratičnostjo, ki jo na ŠOU in krovni organizaciji ŠOS tako čislajo.

Volitve so bile uradno razglašene za veljavne, študentski zbor se je konstituiral kljub bojkotu opozicije. Vmes je v.d. direktorja ŠOU Ljubljana, Janez Drnovšek, še prekoračil svoja pooblastila in preklical sklic izredne seje, na kateri bi se o volitvah na novo pogovorili in opredelili način izvedbe ponovnih volitev. Vse to je privedlo matično organizacijo ŠOS do tega, da je po dolgem času sklicala razsodišče, ki naj bi odločalo o nepravilnostih pri volitvah na ŠOU Ljubljana. Na pozive ŠOS se ŠOU ni odzval. Niti ni predložil potrebne dokumentacije, niti ni imenoval članov razsodišča ŠOS. Kljub nepopolnosti pa je razsodišče ŠOS odločilo, da bodo uvedli najbolj drastičen ukrep: izbris ŠOU Ljubljana iz registra organizacijskih oblik ŠOS.

Zašibila so se kolena, zatresle so se roke, ogrožena je bila cela študentska populacija v prestolnici. Lahko bi bila prikrajšana za vse bonitete, kot so socialna pomoč, pravna pomoč ter druge oblike pomoči. Poleg tega bi lahko študentje ostali tudi brez možnosti subvencionirane prehrane. Nenazadnje bi lahko ostali brez zavodov, ki delujejo pod okriljem ŠOU Ljubljana, vendar se za zdaj to še ni zgodilo. ŠOS je namreč zagotovil, da bo vpisal ŠOU Ljubljana nazaj v register organizacijskih oblik takoj, ko bodo izvedli demokratične volitve. Kako in kdaj, je prepuščeno njim. Stekli so pogovori, zalomilo pa se je očitno pri malenkostih. Zalomilo se je namreč pri tem, na koliko fakultetah bi se volitve morale ponoviti.

V novem letu bodo vsekakor morale stare zamere namerno zaiti na stranpota. Če hoče ŠOU Ljubljana obdržati še tisto malo ugleda, ki ji ga je še ostalo, se bodo morali študentski akterji in tudi samo vodstvo ŠOU Ljubljana še precej prešvicati in prebaviti tudi kakšno kislo župo, če bodo hoteli, da barka pluje še naprej. Za staro leto bodi dovolj besedičenja, zdaj se pa spravite pozabljat na vse, kar se je v tem letu zgodilo!

Ah, joj. Skorajda bi pozabili na novega ministra. Tako je! V letu 2008 smo za nadaljnja štiri leta dobili novega ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. Dotično ministrstvo je zasedel nihče drug kot predsednik resne stranke Zares - Gregor Golobič. V novem letu in v celotnem mandatu mu želimo čim več uspešnih manipulacij, čim manj insinuacij ter uspešno krmarjenje med čermi visokošolskega prostora.

Zdaj pa zares. Spravite se veselit in pozabite na vse nadloge, ki so vas težile, raje se obrnite naprej in z veseljem pričakujte nove in nove težave, ki nas še čakajo. In ne pozabite: Radio Študent osvobaja!

Silvestrski poljub vam pošilja JureG.

 



Komentarji
komentiraj >>