... Štala v Gazi se nadaljuje, Izraelci pred voditelji monopolizirajo trpljenje...
... Hrvaški na pomoč Italija...
... Etiopski vojaki zapuščajo Somalijo...
... Desetkanje tamilskih tigrov...
... Bogdanovichev izbor velja...
7.00
Izrael je svetovne voditelje pozval, naj "obsodijo, zatrejo in zajezijo" vse oblike hujskanja, nasilja in sovraštva proti Judom. Več napadov na Jude in sinagoge od začetka izraelske ofenzive na območju Gaze 27. decembra lani beležijo v Veliki Britaniji, na Švedskem in v Franciji. Nazadnje je devet molotovk v nedeljo letelo nad sinagogo v predmestju Pariza.
Svet Združenih narodov za človekove pravice pa je v posebni resoluciji obsodil izraelsko vojaško ofenzivo na območju Gaze. Pod to, da je izraelska ofenziva "vodila v hude kršitve človekovih pravic palestinskega naroda in sistematično uničenje palestinske infrastrukture", se je podpisalo 33 od 47-ih članic. Kanada resolucije ni podprla, med 13-imi vzdržanimi pa je bila tudi Slovenija. Se je pa za to, da naj na območju Gaze za ohranitev prekinitve ognja skrbijo mednarodne sile, zavzel predsednik Evropskega parlamenta Hans-Gert Pöttering.
Vzdržal se je tudi Janez Janša. Predsednik SDS je manjkal v oddaji Pogovor z opozicijo na TV Slovenija. Ker največji opozicijski stranki čas ni enakopravno zagotovljen, sta nastopila samo predsednika SNS in SLS, Zmago Jelinčič in Bojan Šrot. Barve SDS je branil nepovezani poslanec Franc Pukšič, ki ostaja njen član in naprej izvaja njen program solo.
Hrvaški bo v obmejnem sporu s Slovenijo pomagala Italija. K temu jo sili duh evropske solidarnosti. Tako je vsaj hrvaškim gostiteljem v Zagrebu vzneseno pribil zunanji minister Franco Frattini. Italija tudi ne bo pogojevala vstopa Hrvaške v EU z vprašanjem optantov, ker da gre za občutljivo vprašanje, ki ga je potrebno urejati v celoti na temelju zakona o denacionalizaciji. Konkretnega predloga za posredovanje Italije pri reševanju vprašanja meje pa ni predstavil.
8.00
Združeni narodom se bo povečala mavha, a le za milijon dolarjev in ne šestnajst, kot bi si želeli. Gre za dolg Jugoslavije organizaciji Združenih narodov, slednje pa so račun vodile kar do leta 2000. Naslednice skupne države so se uprle birokratski zmešnjavi, in pristale na plačilo deleža dolga, matematično usklajenega z odhodom iz rajnke Jugoslavije. Sloveniji je naloženo plačilo 16 odstotkov.
Abdul Kadir Kan, mož ki je širil znanje o izdelavi jedrskega orožja državam, ki so se v očeh zahodne politike znašle na osi zla, je v hišnem priporu že štiri leta. Ažurni ameriški State Department pa je uvedel sankcije proti trinajstim osebam in trem podjetjem, ki so s Kanom sodelovali. Sankcije naj bi jim onemogočale z nadaljevanjem »proti-civilizacijskega« vedenja.
Plin teče. Ko je odbila osma ura naj bi plinovodi od Rusije do Evrope ponovno delovali. Slovenija, malo bolj odročna, bo spremembo v normalnost čutila šele koncem tedna.
Ameriški novoizvoljeni predsednik Barack Obama prosi Busha, naj Kongresu naloži še sprostitev 350 milijard dolarjev, od 700, ki so bili namenjeni gašenju finančne krize. Bush sporoča, da bo to storil z veseljem.
9.00
Novi senator zvezne države Illinois bo Roland Burris, ki ga je izbral guverner Rod Blagojevich. Navkljub vsem prikuham, ki jih je Blagojevich zakuhal, tako demokrati kot republikanci podpirajo imenovanje Burrisa. Le tako bo nastala zadrega hitro pozabljena, saj sodni mlini, podobno kot pri zahtevi po odstavitvi Blagojevicha, trdijo, da niso pristojni razsojat, oziroma da imenovanje Burrisa sploh ni sporno. Predvsem demokrati so nasprotovali imenovanju Burrisa in še to ne iz moralnih vzvodov, temveč zato ker naj mož ne bi imel možnosti za izvolitev čez dve leti. Blagojevich ostaja guverner.
Sodni proces proti Albertu Fujimoriju, perujskemu predsedniku v zadnjem desetletju prejšnjega stoletja, se končuje, pričakuje se le še razsodba. Fujimori je obtožen avtorizacije dveh masakrov, ki sta terjala 25 življenj. Bolj kot z revitalizacijo gospodarstva v Peruju, se Fujimorija spominjajo kot avtokratskega, nasilnega vodjo, ki je med drugim za veke opravil z maoistično uporniško skupino.
Letališče Heathrow v Londonu že nekaj časa napoveduje širitev infrastrukture, ki naj bi zagotovila porast letov z zdajšnjih 480 na 720 tisoč letno. Aktivisti, ki branijo svoje, združeni v Koalicijo Greenpeaca, so Heathrowu pošteno zagodli. Pred letališčem so kupili zemljo, kjer naj bi stale nove piste.
Etiopski vojaki naj bi zapustili prestolnico Somalije, Mogadish. V Somalijo so prispeli leta 2006, ko so v državi zavladali z islamom navdahnjeni politiki. Nadomestili so jih vojaki Afriške unije.
10.00
Medtem ko Izrael napada Gazo, poteka še vojna za teritorij de facto neodvisne države Tamilcev. Prav tako brez prisotnosti medijev že nekaj časa Šrilanška vojska napada oporišča tamilskih tigrov, Tamilcem naklonjeni mediji pa poročajo o civilnih žrtvah. Vojska je zavzela osrednjo vojaško bazo Kilinochchi in večji del ozemlja, ki so ga leta nadzorovali borci za lastno deželo.
V nekem, malo bolj odročnem predelu Kalifornije, je vedno bolj uveljavljena navada oddajanje mladoletnih hčera v zakonski jarem. Policija ima kar nekaj dela pri evidentiranju kršiteljev zakona, tokrat pa je oče, ki je 14-letno hčerko za 16 tisoč dolarjev, sto zabojev piva in nekaj zabojev mesa oddal, kar sam prišel na policijo. Ženin mu namreč ni izplačal dote.
Zapornikom v Kentu, Angliji, se je svet vsaj za nekaj časa zdel lepši. Možje postave poznajo že skorajda vse trike vnašanja raznih stvari, predvsem pa psiho-aktivnih snovi v zapore. Tokrat so presenečeni ugotovili, da je zapornike obiskal helikopter. Sicer ne tisti veliki, a še zmeraj je igrača uspešno dostavila paket z nedorečeno vsebino. Redarji so kasneje pregledali prostore a ker niso našli ničesar, predvidevajo, da je vsebina paketa že pristala v organizmih zapornikov.
Komentarji
komentiraj >>