Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Gau:di - Minimalna hišica 21. stoletja za prosti čas (5268 bralcev)
Petek, 23. 1. 2009
tanjap



V Ljubljani se je prejšnji teden odprla razstava zmagovalnih projektov mednarodnega študentskega natečaja GAU:DI. Predstavljenih je deset, po mnenju žirije najzanimivejših rešitev, ki raziskujejo nekonvencionalno preživljanje časa nove generacije oziroma reševanje problemov sodobne družbe z arhitekturo. Razstavo je septembra gostil Mednarodni Arhitekturni bienale v Benetkah, oktobra pa francoski Saint Etienn. Med nagrajenci sta tudi Ajda Primožič in Matic Pajnik, avtorja slovenskega projekta Crex Crex.
V preddverju Fakultete za gradbeništvo in geodezijo v Ljubljani se je prejšnji teden odprla razstava zmagovalnih projektov mednarodnega študentskega natečaja GAU:DI za trajnostni razvoj v arhitekturi: Minimalna hišica 21. stoletja za prosti čas. Predstavljenih je deset, po mnenju žirije najzanimivejših rešitev, ki raziskujejo nekonvencionalno preživljanje časa nove generacije oziroma reševanje problemov sodobne družbe z arhitekturo. Med nagrajenci sta tudi projektanta fakultete za arhitekturo Ajda Primožič in Matic Pajnik, avtorja slovenskega projekta Crex Crex.

V prvi vrsti je projekt Gaudi usmerjen predvsem v promocijo razstav povezanih s sodobno arhitekturo, predstavitev zbirk, prizadeva si za vzpodbujanje raziskav in eksperimentalnosti. Tako je bila razstava, ki jo pri nas organizira fakulteta za arhitekturo septembra predstavljena na Mednarodnem Arhitekturnem bienalu v Benetkah. Oktobra pa jo je gostil francoski Saint Etienne. Kljub blišču, ki obkroža projekt, je pri nas predstavljen v precej neugledni luči. Razstava te vrste nedvomno sodi v primeren razstavni prostor in ne v z oglasnimi obvestili, avtomati in z drugo navlako natrpano neugledno avlo fakultete.

Glavne nagrade so bile letos podeljene preprostim z mobilnostjo povezanim urbanim rešitvam, izdelanih iz naravnih in za reciklažo primernih materialov. Prvo in drugo mesto sta tako osvojila projekta Slamnjača / Pallet House in Urbana prostorska reciklaža / Urban Space Recycling avtorjev iz dunajske Tehnične univerze. Gregorja Pilsa in Andreasa Clausa Schnetzerja; ter Markusa Bohna in Martina Zanolina. Tretje uvrščeni projekt Habiter Le Paysage je delo francoske avtorice Amate Zdziobeck iz univerze École Nationale Supérieure d’architecture v Saint Etiennu. Spogleduje se s sodobnimi rešitvami postavitve arhitekture v zaščiteno okolje naravnega parka.

Slovenski projekt Crex Crex je žirija odlikovala s posebnim priznanjem za občutljiv pristop do okoljske problematike, iznajdljivost in reverzibilnost. Postavitev je postavljena v občutljivo naravno okolje Cerkniškega polja, ki idilično predstavlja lepoto Slovenije. Cerkniškem jezeru kot kraškemu pojavu s specifičnim vodnim sistemom ni primerjave v širšem svetovnem kontekstu, tukaj prebivajo številne ogrožene živalske vrste, med njimi tudi ptič kosec (Crex Crex).

Opazovalnico, v prvi vrsti namenjeno zoologom sta avorja oblikovala kot zračno leseno konstrukcijo stoječo na sistemu lesenih stebrov, ki so zavrtani v muljasto prst Cerkniškega habitata. Ta tradicionalni sistem uporabe stebrov reinterpretira mostiščarski način gradnje, ki izvira še iz bronaste dobe.

Za Radio Študent je nekaj besed o projektu Crex Crex spregovoril Matic Pajnik:










Po sodobnih aritekturah se je sprehodila Tanja Pavlič.


Komentarji
komentiraj >>